لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۹

دل‌گرمی دهقانان فاریاب به کشت زعفران


دهقانان فاریاب از حاصلات کشتزارهای زعفران‌شان خوشنود هستند.

مسئولان زراعت و مالداری فاریاب می‌گویند براساس معیارهای وزارت زراعت و مالداری افغانستان کیفیت زعفران این ولایت در درجه نخست قرار گرفته است.

پیشینه کشت زعفران در فاریاب به چند سال اخیر محدود می‌شود اما دهقانان می‌گویند از حاصلات زعفران کشتزارهای‌شان خوشنود هستند.

عبدالفاضل یکی از این دهقانان می‌گوید او امسال ۵۰ جریب زمینش را به کشت زعفران اختصاص داده بود که از هر جریب آن در حدود ۲ کیلو زعفران به دست آورده است.

او گفت: "تقریباً در ولسوالی ما ۵۰ جریب زمین را به کشت زعفران مصرف کردیم و از حاصلات زعفران بهرمند شدیم، حاصلات زعفران نظر به زحمت‌کشی دهقان است ما از هر جریب در حدود یک تا دو کیلو زعفران بدست آوردیم این نظر به زحمت دهقان است."

از سویی هم سیدغلام سخی یکی از دهقانان در ولسوالی خواجه سبزپوش می‌گوید او از دو سال بدین‌سو از کشت کوکنار دست کشیده و به کشت زعفران رو آورده است.

غلام سخی از تاجران و مسئولان زراعت می‌خواهد تا در قسمت بازاریابی زعفران توجه بیشتر کنند.

او افزود: "ما کشت زعفران را در سال ۱۳۹۶ آغاز کردیم تقریباً سه سال می‌شود که ما حاصلات می‌گیریم بی‌زحمت راحت نیست بسیار زحمت می‌خواهد اما کشت زعفران نسبت به کشت کوکنار و چرس خوب‌تر است ما از تاجران می‌خواهیم دهقانانی که به کشت زعفران سروکار دارند آنان تشویق شوند و برای حاصلات‌شان بازاریابی شوند."

حاصلات زعفران در فاریاب. December 02 2019
حاصلات زعفران در فاریاب. December 02 2019

در همین حال ریاست زراعت فاریاب به رادیو آزادی می‌گوید که تلاش‌ها برای کشت زعفران در این ولایت ادامه دارند.

عبدالکبیر فرزام رئیس زراعت این ولایت گفت ۲۴۰هزار کیلوگرام پیاز زعفران که به دهاقین توزیع شده است بیشتر از ۸۱۹ کیلوگرام زعفران حاصل شده است.

به گفته رئیس زراعت فاریاب، زعفران این ولایت به اساس درجه بندی‌های وزارت زراعت در جایگاه نخست قرار گرفته است.

او گفت: "خوشبختانه کیفیت زعفران فاریاب نمونه هایی را که به وزارت زراعت روان کرده بودیم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و مقام اول را کسب کرده است بناءً ضرورت است که در قسمت مدیریت، پروسس و تولید زعفران در فاریاب کارهای بیشتر صورت گیرد."

قیصار، بلچراغ، المار، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب، دولت آباد، گرزیوان و کوهستان ولسوالی هایی در فاریاب اند که در آن‌ها بیشتر به کشت زعفران توجه شده است.

بر بنیاد گفته‌های ریاست زراعت و مالداری فاریاب ۶۵۰۰ دهقان فاریابی آموزش‌های بسته بندی زعفران را نیز دیده اند.

XS
SM
MD
LG