لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۴۸

کارمندان برکنارشده وزارت خارجه، برکناری شان را سلیقه‌یی می‌خوانند


نما ای از ساختمان وزارت خارجه افغانستان

برخی کارمندان برکنار شدۀ وزارت امور خارجه افغانستان‌، این وزارت را به برخوردهای سلیقه‌یی متهم می‌کنند.

آنان به رادیو آزادی گفتند، پس از به‌میان آمدن رهبری جدید در وزارت امور خارجه، تا کنون بیش از ۱۵ کارمند در داخل و خارج کشور از سوی این وزارت برکنار شده اند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، بیشتر این کارمندان به علت اظهار نظرهای سیاسی‌شان در شبکه‌های اجتماعی از کار برکنار شده اند.

شماری کارمندان برکنار شدۀ وزارت امور خارجۀ افغانستان ادعا می‌کنند که قربانی برخوردهای سیاسی و سلیقه‌یی شده اند.

فخرالدین قاریزاده مشاور پیشین بخش فرهنگی این وزارت به رادیو آزادی گفت که کارمندان تازه در وزارت امور خارجه، بیشتر بر اساس شناخت و روابط مقرر شده اند.

آقای قاریزاده که مدت دو سال به‌حیث مشاور بخش فرهنگی این وزارت ایفای وظیفه کرده است، می‌گوید: "صبح که به دفتر حاضر شدیم مکتوب برکناری خود را دیدیم که به امضای آقای ادریس زمان سرپرست وزارت امور خارجه حکم صادر شده که ما برکنار هستیم. هر چند در مکتوب دلیل برکناری ما مشخص نشده بود اما سیاست‌های سلیقه‌یی غرض آلود رهبری جدید وزارت امور خارجه را عامل اصلی برکناری خود می‌دانیم."

به گفته او، پس از روی‌کار آمدن رهبری تازه در وزارت امور خارجه تا کنون بیش از ۱۵ کارمند وزارت امور خارجه در داخل و خارج کشور از سوی این وزارت برکنار شده اند.

آقای قاریزاده می‌گوید، به‌شمول خودش، مشاور رسانه‌ای وزارت امور خارجه، معاون ریاست دفتر این وزارت و سکرتر دوم سفارت افغانستان در چک، به علت موضع‌گیری‌های سیاسی شان در صفحات اجتماعی برکنار شده اند.

در همین حال حامد عبدالله حقدوست که پیش از این به‌حیث مشاور حقوقی وزارت امور خارجه کار می‌کرد دلیل برکناری‌اش را از این وزارت چنین بیان می‌کند: "دلیل برکناری ما جز دلیل سیاسی چیز دیگری نیست، و ما حاضر هستیم با سه معین این وزارت و برخی کارمندان دیگرش که حتٰی الفبای حقوق را نمی‌دانند در رشته حقوق و رشته که ما وظیفه داشتیم امتحان بدهیم و ثابت نماییم که کار کرده می‌توانستیم."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که در تازه‌ترین مورد خبر برکناری فردین برمکی سکرتر دوم سفارت افغانستان در پراگ یک‌ونیم سال پیش از تکمیل دورۀ ماموریت‌اش از سوی سرپرست وزارت خارجه در رسانه‌های اجتماعی به‌نشر رسید.

در همین حال گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه علت برکناری این کارمندان را در گفتگو با رادیو آزادی چنین توضیح می‌دهد: "آن‌عده از دیپلومات‌های ما که برضد دولت افغانستان اظهارات علنی می‌کنند و این خلاف پالیسی وزارت خارجه است، وزارت امور خارجه در این مورد و شکایات که از طرف مراجعین و افغان‌های مقیم در کشورهای میزبان وجود دارد دریافت کردیم، تصمیم گرفته شده و این تصامیم روی اسناد و اصول گرفته شده است."

هرچند آقای گران می‌گوید، هدف از این تصامیم آوردن اصلاحات در این وزارت است اما کارمندان برکنار شدۀ این وزارت ادعا می‌کنند که در روندی که وزارت امور خارجه آن را اصلاحات نامیده است تنها کارمندانی برکنار شده اند که برخلاف سلیقۀ سیاسی رهبری این وزارت سخن گفته اند.

XS
SM
MD
LG