لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۲

تاکید گوترش بر تطبیق اهداف اساسی جهت کاهش درجه حرارت زمین


آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

سرمنشی سازمان ملل متحد اهداف اساسی را ارایه کرد که تا ختم قرن حاضر باید به خاطر کاهش تاثیرات تغییرات اقلیم جهان، عملی شود.

آنتونیو گوترش (دوم دسمبر) در جریان سخنرانی‌اش در اجلاس دو هفته‌ای این سازمان در مورد اقلیم جهان در شهر مادرید پایتخت اسپانیا، گفت: "باید افزایش درجه حرارت جهان را به ۱.۵ درجه محدود سازیم، به عاری ساختن از کاربن در سال ۲۰۵۰ برسیم، گازهای گلخانه‌ای را از سطح ۴۵ درصد الی سال ۲۰۳۰ میلادی کاهش دهیم. اما بیائید واضح باشیم که تا اکنون تلاش‌ها برای رسیدن به این اهداف، کاملاً ناکافی بوده است."

سرمنشی سازمان ملل متحد تاکید کرد، که کشورهای جهان تلاش‌های شان را دوچند ساخته و تا سال ۲۱۰۰ میلادی، افزایش درجه حرارت جهان را به ۱.۵ درجۀ سانتیگراد مهار و محدود سازند.

پنجاه رهبر کشور جهان در اجلاس سازمان ملل متحد در مورد اقلیم اشتراک کرده، می‌خواهند قواعد تطبیق اهداف تعیین شده در کنفرانس ۲۰۱۵ پاریس را، نهایی سازند.

ایالات متحدۀ امریکا که دومین بزرگترین کشور ارسال کنندۀ گازهای گلخانه‌ای به اتمسفیر زمین محسوب می شود، به این کنفرانس یک تیم دیپلوماتیک را اعزام کرده است، اما در این هیئت هیچ عضو ارشد ادارۀ رئیس جمهور ترمپ حضور ندارد.

آنتونیو گوترش گفت: "من باور دارم که با موقف اروپا، امکان بالقوۀ مذاکرات موفقانه با سایر بازیگران کلیدی، ایالات متحدۀ امریکا، چین، هند و جاپان وجود دارد و به خاطر اطمینان از اینکه ما قادریم تغییرات اقلیمی را شکست دهیم، نیاز است این مذاکرات در سال ۲۰۲۰ میلادی صورت گیرد."

به گفتۀ سرمنشی سازمان ملل متحد، پنج سال گذشته گرم ترین در تاریخ ثبت شده است.

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی اکسفام در جریان ده سال گذشته حوادث ناشی از تغییر اقلیم مانند توفان‌ها و گردبادهای شدید، سیلاب‌ها و آتش‌سوزی‌های وحشی در جهان، سالانه بیش از بیست میلیون تن را مجبور به ترک منازل و مناطق اصلی‌شان کرده است.

XS
SM
MD
LG