لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۱ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۷

'بیش از پنجصد جنگجوی مسلح ظرف سه ماه در غزنی کشته شده‌اند'


آرشیف، جسد یک مهاجم مسلح گروه طالبان که در درگیری با نیروهای افغان در کابل کشته شده است. June 10, 2013

یک مسئول اردوی ملی در ولایت غزنی می‌گوید، در نتیجۀ عملیات های سه ماه گذشته در این ولایت، بیش از پنجصد تن از مخالفین مسلح دولت کشته شده اند.

چندین ولسوالی ولایت غزنی در این اواخر نا امن دانسته می‌شوند.

دگروال توریالی هادی سرپرست قوماندانی لوای سوم پیادۀ اردوی ملی در ولایت غزنی در جریان راه اندازی عملیات نظامی در ولسوالی جغتوی این ولایت به رادیو آزادی گفت، عملیات آن‌ها در غزنی خیلی با دستاورد بوده است.

او افزود: "در عملیات هایی‌که ما اجرا کردیم، دشمن در سه ماه گذشته بیش از پنجصد کشته دارد. سلاح های شان به دست ما افتاده. در بسیاری جا ها جسد های شان در میدان باقی مانده است. ما چندین واسطۀ را که دشمن در گذشته با خود برده بود، تمامی آنرا دوباره گرفته ایم."

تا هنوز آمار کشته شده های طالبان از سوی منابع مستقل در افغانستان تأیید نشده است.

با آنکه سرپرست قوماندانی لوای سوم پیادۀ اردوی ملی می‌گوید، پنج ولسوالی ولایت غزنی از وجود طالبان در یک ماه گذشته پاکسازی شده اند، اما امان الله کامرانی معاون شورای ولایتی غزنی از تصفیه سه ولسوالی سخن می‌گوید.

آقای کامرانی شام سه‌شنبه (۱۲ قوس) به رادیو آزادی گفت، تا هنوز در ولسوالی‌ها و مناطق تصفیه شده، شورشیان مسلح حضور دارند. اما او افزود، عملیات شبانه نیروهای کماندو در ولایت غزنی نتیجۀ خوب داده است.

او گفت:‌ "در واقع عملیات‌ها تأثیر خوب دارد و باید به آنها ادامه داده شود. سه ولسوالی غزنی یعنی ده یک، جغتو و خواجه عمری در این اواخر از وجود طالبان پاکسازی شده. پنج ولسوالی نیست، سه ولسوالی است که از سوی حکومت گرفته شده. آن هم تنها ساختمان های ولسوالی ها تصرف شده اند. در اطراف تا هنوز طالبان مسلح حضور دارند."

شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت غزنی. 01 May 2019
شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت غزنی. 01 May 2019

مقام‌های ولایت غزنی، حضور گروه دولت اسلامی یا داعش را در این ولایت تأیید نمی‌کنند اما این را می‌پذیرند که در میان صفوف طالبان، اعضای شبکه القاعده حضور دارند.

دگروال توریالی هادی سرپرست قوماندانی لوای سوم پیادۀ اردوی ملی در غزنی می‌گوید، نمی‌داند که شمار دقیق اعضای شبکه القاعده در این ولایت به چند تن می‌رسد.

امان الله کامرانی معاون شورای ولایتی غزنی به این باور است که در هر آن ولسوالی که در کنترول طالبان قرار دارد، یک یا دو گروه از اعضای شبکه القاعده حضور دارند.

به گفتۀ آقای کامرانی، اعضای شبکۀ القاعده در غزنی، در لباس طالبان رفت و آمد می‌کنند و نمی‌خواهند حضور شانرا آشکار سازند.

او تأیید می‌کند که از ولسوالی‌های ۱۸گانۀ غزنی، ۹ ولسوالی آن تا هنوز در اداره طالبان است اما او وضعیت ولسوالی ناوه را بدتر از همه می‌داند.

به گفته معاون شورای ولایتی غزنی، ولسوالی ناوه ۱۵ سال پیش به دست طالبان سقوط کرده بود و از اینکه ولسوالی مرزی با پاکستان است، اکمالات از آن سوی مرز صورت می‌گیرد.

مقام‌ها در غزنی تأیید می‌کنند که مراکز ولسوالی‌های خوگیانی، زنه خان، گیرو، ناوه و اجرستان به مرکز این ولایت و مراکز ولسوالی‌های واغظ، اندر و چند ولسوالی دیگر به محلات مصون منتقل شده‌اند.

وحید الله کلیمزی والی غزنی می‌گوید، با پاکسازی ولسوالی‌ها، امور دولتی در محلات اصلی شان منتقل می‌شوند.

وحید الله کلیمزی والی غزنی
وحید الله کلیمزی والی غزنی

او گفت:‌ "برای باز پس‌گیری ولسوالی های از دست رفته، برنامۀ در سطح ولایت مطرح شده است. عملیات تصفیه‌یی همه روزه ادامه دارد. هسته های برخی ولسوالی‌ها از سال ها به اینسو منتقل شده اند و دوباره در موقعیت های اصلی شان فعال می‌شوند."

غزنی با ولایت های میدان وردک، بامیان، پکتیا، پکتیکا، زابل، ارزگان و دایکندی مرز مشترک دارد. اخیراً از افزایش ناامنی ها در این ولایت گزارش داده می‌شود.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، همه روزه ده‌ها عملیات زمینی و هوایی را علیه شورشیان در مناطق مختلف کشور انجام می‌دهد.

به گفته مقام‌های امنیتی، با بهبود وضعیت در غزنی، ولایت های همجوار آن نیز از امنیت بهتر برخوردار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG