لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۴

افغانستان

وضع ممنوعیت و جریمه از سوی فیفا بر معاون کرام‌الدین کریم

فدراسیون بین‌المللی فوتبال "فیفا" محمد حنیف صدیقی رستم معاون رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را پنج سال از شرکت در بازی‌ها ممنوع قرار داده و او را ده هزار دالر جریمه کرده است.

بر اساس آنچه فیفا روز سه‌شنبه (۱۲ قوس) گفت، آقای رستم معاون کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، به خاطر تخطی از معیار‌های اخلاقی کمیتۀ فیفا در رابطه به بدرفتاری با بازیکنان دختر متهم شناخته شد.

کرام‌الدین کریم در ماه جون امسال به اتهام سوء استفاده از چندین بازیکن دختر، از هر گونه فعالیتِ مربوط به فوتبال بطور دایم ممنوع قرار داده شد. او همچنان به پرداخت یک میلیون دالر جریمه مجازات شده است.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال حالا معاون کرام‌الدین کریم، محمد حنیف صدیقی رستم را به اتهام آگاهی از این بدرفتاری‌ها، جلوگیری نکردن و خاموش ماندن، متهم شناخته است.

حداقل پنج تن از بازیکنان تیم فوتبال بانوان افغانستان، کرام الدین کریم را به بدرفتاری جنسی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میلادی متهم کرده اند.

مقام‌های افغان برای بازداشت کریم دستور داده‌اند اما در مورد محل اقامت او جزئیات در دست نیست.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

'پولیس بلخ منزل نظام‌الدین قیصاری را محاصره کرده است'

نظام الدین قصیاری قوماندان پیشین حزب جنبش

نیروهای امنیتی افغان منزل نظام الدین قصیاری قوماندان پیشین حزب جنبش را در بلخ محاصره کرده اند.

عادل شاه عادل سخنگوی پولیس بلخ به رادیو آزادی گفت افراد مسلح نظام‌الدین قیصاری در حویلی تحت دعوای حقوقی فرهاد اعظیمی سفیر افغانستان در قزاقستان پوسته امنیتی ایجاد کرده بودند که پولیس برای حل موضوع وارد عمل شد و این افراد مسلح غیر مسئول را متفرق ساخت.

اما یک منبع نزدیک به آقای قیصاری به رادیو آزادی گفته است که نیروهای پولیس بلخ در منطقه زراعت یک قرارگاه آنان را محاصره کرده و خواهان برداشتن پوسته‌های امنیتی ایجاد شده توسط افراد وابسته به نظام‌الدین قیصاری از ساحه می‌باشد.

معتمد نقدی دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات کشته شد

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که لطف‌الله حلیمی معتمد نقدی دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات صبح امروز شنبه (۲۳ قوس) به ضرب گلوله در دفتر کارش کشته شده است.

گل محمد طارق، کمیشنر دفتر ولایتی شکایات انتخاباتی هرات به رادیو آزدی گفت که حلیمی با تیراندازی کلاشنیکف به قتل رسیده است.

محمد عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه مرکزی هرات به رادیو آزادی گفت که جسد او به این شفاخانه منتقل شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت که تاکنون علت و انگیزۀ قتل حلیمی مشخص نیست.

او افزود که نیروهای کشفی و جنایی به محل رویداد حضور یافته‌اند و تحقیقات در مورد رویداد آغاز شده است.

هنوز هیچ کس یا گروه مسئولیت رویداد را به عهده نگرفته.

'روند ثبت نام و کارهای اداری حج الکترونیکی می‌شود'

مسئولان وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به روز شنبه (۲۳ قوس) تفاهمنامه‌ای را به منظور الکترونیکی سازی روند ثبت نام زایران و کارهای اداری حج امضا کردند.

فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مراسم امضای این تفاهمنامه در کابل گفت که با الکترونیکی سازی روند حج، این روند شفاف خواهد شد و همچنان سهولت‌های زیادی برای زایران حج فراهم می‌شود.

او گفت:‌ "شفاف سازی، الکترونیکی سازی و آوردن سهولت در این پروسه به ما کمک خواهد کرد که از یک سو عدالت تأمین شود و از سوی دیگر حجاج محترم بخاطر یک کار ساده به اداره مراجعه نکنند."

در همین حال عبدالحکیم منیب، سرپرست وزارت حج و اوقاف گفت با الکترونیکی سازی، روند حج تسریع خواهد شد و زایران حج با دسترسی به کمپیوتر و اینترنت می‌توانند که خودشان را ثبت نام کنند.

به گفته آقای منیب، پس از این نگرانی‌ها در بارۀ عدم شفافیت در روند حج هم رفع خواهد شد.

قابل یادآوریست که این روند پیش از این خیلی زمانگیر و پیچیده بود و شکایت‌ها و انتقاد‌های زایران حج را به همراه داشت.

روند الکترونیکی سازی ارایۀ خدمات اداره‌های دولتی از سوی ادارۀ "آسان خدمت" که در ساختار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی فعالیت می‌کند، انجام می‌شود.

پیش از این روند اخذ پاسپورت نیز الکترونیکی شده بود.

صدها هوادار دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف مظاهره کردند

مظاهره طرفداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف. December 14 2019

صدها هوادار دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ به خاطر آنچی که شفافیت در روند اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواندند، امروز شنبه (۲۳ قوس) به سرک ها برآمدند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان هم در میان معترضان بود.

او از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان خواست تا "آرای شفاف را از آرای غیر شفاف" جدا کنند.

معترضان وابسته به احزاب جنبش ملی اسلامی افغانستان، جمعیت اسلامی افغانستان و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان عکس‌های عبدالله عبدالله یکی از نامزدان را حمل می‌کردند.

یک روز پیش، آقای عبدالله در سخنرانی به هوادارانش توافق کرد که بازشماری آراء در هفت ولایت از جمع ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود. اما هنوز معلوم نیست که آیا آقای عبدالله ناظران انتخاباتی اش را برای نظارت بر روند بازشماری خواهد فرستاد یا نه.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تلاش کرد تا روند بازشماری آراء در هفت ولایت را در ماه نومبر آغاز کند، اما هواداران آقای عبدالله از آن جلوگیری کردند.

از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیش از دو ماه می‌گذرد اما هنوز نتیجۀ ابتدایی اعلام نشده است.

توربین چهارم بند نغلو پس از ۱۲ سال دوباره فعال شد

مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، چهار توربین بند نغلو در ۲۴ ساعت ۱۰۰ میگاوات برق تولید می‌کنند.

مسئولان شرکت برشنا می‌گویند، توربین چهارم بند نغلو سروبی پس از ۱۲ سال دوباره فعال شده و با آغاز فعالیت آن ۲۵ میگاوات برق به شبکه‌های برق کشور وصل خواهد شد.

وحیدالله توحیدی سخنگوی این شرکت امروز شنبه (۲۳ قوس) به رادیو آزادی گفت، با فعال شدن این توربین ۲۵هزار خانواده از نور برق مستفید خواهند شد.

او افزود:‌ "یک توربین به ظرفیت ۲۵ میگاوات در بند نغلو به حمایت مالی بانک جهانی و توسط کارمندان شرکت برشنا بازسازی و به بهره‌برداری سپرده شد."

به گفته آقای توحیدی، این توربین با حمایت مالی بانک جهانی به ارزش ۳.۵ میلیون دالر دوباره بازسازی گردید.

آقای توحیدی همچنان گفت، در کنار این توربین یک سب استیشن برق نیز در ولسوالی سروبی به بهره‌برداری سپرده شد که ۲۷ قریه به این سب استیشن وصل می‌شوند.

مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، در حال حاضر چهار توربین بند نغلو در ۲۴ ساعت ۱۰۰ میگاوات برق تولید می‌کنند.

دو موی تای کار افغان حریفان خود را شکست دادند

آرشیف، رقابت های موی تای در کابل. (عکس جنبه تزئینی دارد.)

در ادامه رقابت‌های بین‌المللی موی تای که در شهر تاشکند ازبکستان برگزار شده، جواد کریمی و ابراهیم هزاره دو ورزشکار افغان توانستند حریفان خود را شکست دهند.

این رقابت‌ها با حضور ورزشکاران افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان و چهار تیم از ازبکستان از تاریخ ۲۰ الی۲۳ قوس برگزار شده است.

مجیب قاری زاده عضو مطبوعاتی ریاست عمومی تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک امروز شنبه (۲۳ قوس) به رادیو آزادی گفت جواد کریمی موی تای کار کشور که در اولین رقابت در وزن ۶۳.۵ کیلوگرام حریف ازبکستانی را از پیش رو برداشته بود، در دومین دیدار نیز حریف ازبکستانی‌اش را شکست داد و به دور نهایی این درقابت‌ها راه یافت.

گفتنی است در این رقابت‌ها پنج ورزشکار، به نمایندگی از افغانستان شرکت کرده‌اند.

۹ سرباز اردوی منطقه‌ای در قره‌باغ غزنی کشته شدند

موفعبت ولایت غزنی در نقشه عمومی افغانستان

وزارت دفاع ملی افغانستان از کشته شدن ۹ سرباز اردوی منطقه‌ای در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی خبر می‌دهد.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت امروز شنبه به رادیو آزادی در این مورد گفت: "۹ تن از نیروهای اردوی منطقه‌ای ما در ساحۀ اسماعیل خیل ولسوالی قره‌باغ دیشب از سوی یکی از افراد نفوذی دشمن کشته شدند و یک تن دیگر آن‌ها زخمی شد. وزارت دفاع افغانستان چگونگی این رویداد را بررسی می‌کند."

آقای امان ادعای طالبان را نیز رد کرد که گویا در این رویداد بیش از ۳۰ تن کشته شده اند.

در این میان، امان الله کامرانی، معاون شورای ولایتی غزنی به رادیو آزادی گفت، در رویداد دیشب ۲۳ سرباز اردوی منطقه‌ای کشته شدند.

به گفته او، ۹ تن از این سربازان به گروه طالبان پیوسته اند.

ادعای که از سوی وزارت دفاع رد شده است.

خلیل‌زاد در مورد گفت‌وگوهای صلح به مقامات پاکستانی معلومات داد

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان حین دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در اسلام آباد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان می‌گوید، در مورد گفت‌وگو‌های صلح به شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان، قمر جاوید باجوه، لوی درستیز و دیگر مقام‌های پاکستان معلومات داده است.

او دیروز جمعه با این مقام‌ها دیدار کرد و امروز هم در پاکستان است.

آقای خلیل‌زاد امروز در حساب توییتر خود نوشت، از کمک پاکستان در تسهیل کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان برای فراهم شدن زمینۀ گفت‌و‌گو‌های بین‌الافغانی، استقبال کرد.

گفت‌وگو‌های صلح امریکا و طالبان، شنبه گذشته میان آقای خلیل‌زاد و نماینده‌های طالبان در قطر دوباره آغاز شد.

گفته شده که در گام اول، تمرکز این گفت‌وگو‌ها روی گرفتن تعهد از طالبان برای کاهش خشونت‌ها است و هدف نهایی هم دست یافتن به توافق آتش‌بس همیشگی در افغانستان.

نماینده ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان ناوقت جمعه از وقفۀ مختصر در این گفت‌وگو‌ها خبر داد.

او با اشاره به حملۀ طالبان در بگرام، در حساب توییتر خود نوشت، طالبان باید نشان بدهند که برای پاسخ‌دهی به آرزوی افغان‌ها برای صلح تمایل و توان دارند.

در حملۀ چهارشنبه طالبان در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام ۲ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در اواخر ماه نومبر هنگام دیدار با سربازان امریکایی و محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این پایگاه اعلام کرد که گفت‌وگو‌های صلح با طالبان از سر گرفته شده است.

او در اوایل ماه سپتمبر به دنبال حملۀ مرگبار طالبان در کابل این گفت‌وگو‌ها را لغو کرد.

در این حمله، ۱۰ غیرنظامی افغان، یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شدند.

یک پلنگ کمیاب در اثر بیماری در ولسوالی مایمی بدخشان تلف شد

پلنگ خالدار کمیاب که در اثر بیماری در ولسوالی مایمی بدخشان تلف شد.

یک پلنگ خالدار کمیاب دیروز در ولسوالی مایمی بدخشان در اثر بیماری مُرد.

مقام‌ها گفتند که این پلنگ در نتیجۀ برف و باران های شدید در کوه‌های مایمی بدخشان به روستا ها پائین شده بود.

محمد ذکریا سودا والی بدخشان دیشب به رادیو آزادی گفت، آن‌ها انتظار داشتند که پس از بهبود هوا این پلنگ را به مرکز انتقال دهند.

او گفت:‌ "هوا ابری بود، امروز امکان انتقال آن به مرکز بدخشان نبود، بیچاره فوت کرد. قرار بود که این حیوان فردا انتقال یابد."

پیش از این یک فرد مسلح غیر مسئول سال گذشته یک پلنگ برفی را که نسل آن در انقراض است، با ضرب گلوله کشت.

اعضای حرکت مردمی صلح وارد شهر هرات می‌شوند

اعضای حرکت مردمی صلح

اعضای حرکت مردمی صلح امروز شنبه (۲۳ قوس) وارد شهر هرات می‌شوند.

بسم الله وطندوست سخنگوی این حرکت به رادیو آزادی گفت: "آن‌ها دیروز جمعه با رسیدن به ولسوالی دلارام در مرکز این ولسوالی راهپیمایی کردند. آن‌ها از مردم خواستند که بعد از این در برابر جنگ سکوت اختیار نکنند. آن‌ها امروز (شنبه) به شهر هرات می‌رسند و پیش از رسیدن به هرات در مسیر راه، در ولسوالی‌های مانند شیندند، ادرسکن، فرارود که در امتداد سرک افتاده اند، راهپیمایی می‌کنند."

این جنبش مردمی، حرکت‌شان را به قصد ۳۴ ولایت افغانستان روز سه‌شنبه از هلمند آغاز کرد.

اعضای حرکت مردمی صلح سال گذشته از هلمند به کابل و از آنجا به بلخ پیاده منزل زدند.

این جنبش یک‌ونیم سال پیش پس از یک انفجار در هلمند به میان آمد.

در نتیجۀ این انفجار تعدادی زیاد غیر نظامیان کشته و زخمی شدند.

آن‌ها از هرات راهی بادغیس، غور و سایر ولایت‌ها می‌شوند.

'کار ساخت بند برق مناگی در کنر تکمیل شد'

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها می‌گویند، بند برق مناگی در کنر در چند روز آینده، افتتاح خواهد شد.

گل محمد بیدار معاون والی کنر دیروز جمعه (۲۲ قوس) به رادیو آزادی گفت، تنها مرحلۀ آزمایش بند برق مناگی بالای دریای پیچ باقی مانده است.

او گفت:‌ "کار اعمار بند برق مناگی کنر با قدرت سو و نیم میگا وات، ۶ سال وقت را در بر گرفت. اکنون کار تمام شده و تنها مرحلۀ تست آن باقی مانده است. این بند برق در ۱۵ تا ۲۰ روز آینده افتتاح می‌شود. اگر خداوند خواسته باشد، شهر اسعد‌آباد مرکز کنر و برخی ولسوالی‌ها از انرژی برق بهره‌مند می‌شوند."

پیش از این حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۳ گفته بود که بند مناگی به ارزش ۱۰ میلیون دالر در ظرف چهار سال ساخته می‌شود.

معاون والی کنر همچنان گفت، سروی و دیزاین بند برق (ساگی) بالای دریای کنر در یک سال آینده تکمیل می‌شود.

این بند برق ۳۵۰ میگاوات برق تولید می‌کند.

انفجار ماین در غزنی، ۱۰ کشته و ۶ زخمی بر جا گذاشت

موقعیت غزنی در نقشه افغانستان

در نتیجه انفجار یک ماین کنار جاده در ولایت غزنی ۱۰ فرد ملکی کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی والی غزنی محمد عارف نوری امروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "افراد ملکی با یک موتر فلاینگ‌کوچ از ولایت دایکندی به ولایت غزنی در حرکت بودند که در راه جغتو - عزنی، موتر آنها با یک ماین که توسط طالبان جاگذاری شده بود، برخورد کرد.

آقای نوری افزود: "در این انفجار ده نفر ملکی به شمول چهار زن و یک طفل کشته شده اند و شش نفر دیگر به شمول سه زن زخمی شده اند."

دیروز در منطقه کرم خیل ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار هم در نتیجه انفجار یک ماین که به گفته مقام‌ها از سوی طالبان جاسازی شده بود، یک کودک کشته شده و ۴ فرد ملکی زخمی شده اند.

خلیل‌زاد برای مذاکرات صلح افغانستان به اسلام آباد سفر کرد

زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح برای افغانستان و محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده صلح برای افغانستان امروز (۱۳ دسامبر) ​برای گفت‌وگوهای صلح به اسلام آباد سفر کرده است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به اسلام آباد با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مورد تلاش‌های صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

در این نشست قریشی تصریح کرد که پاکستان همچنان به "تسهیل" تلاش‌های صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

خلیلزاد پس از این‌که مقامات امریکایی به‌طور خلاصه مذاکرات با طالبان در قطر را متوقف کردند، به اسلام آباد سفر کرده است.

این امر پس از حمله طالبان به پایگاه نظامی طالبان در بگرام متوقف شد.

اشرف غنی از یک آلمانی با اهدای مدال تقدیر کرد

سبستیان هاینه شهروند کشور آلمان

رئیس جمهور اشرف غنی به سبستیان هاینه شهروند کشور آلمان نشان دولتی سید جمال‌الدین افغان را اهدا کرد.

در گزارشی که در ویب‌سایت رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر شده گفته می‌شود این نشان برای قدردانی از خدمات و تحقیقات داکتر هاینه که لقب زمری خان را برخود نهاده اهدا می‌شود. در اعلامیه از خدمات داکتر هاینه در رشد فرهنگ و زبان‌های افغانستان یادآوری شده است.

سبستیان کورت هاینه استاد پوهنتون بن هست، در مورد زبان‌های پشتو، دری، ازبکی، ترکمنی، پشه‌ای، بلوچی و پامیری و همچنان در مجموع در مورد فرهنگ افغانستان تحقیقات مفیدی انجام داده است.

وزارت مالیه افغانستان از افزایش عواید دولتی کشور خبر می‌دهد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان در مورد افزایش عواید دولتی کشور در سال جاری مالی خبر می‌دهد.

سخنگوی وزارت مالیه شمروز خان مسجدی می‌گوید از اول ماه جدی سال ۱۳۹۷ تا امروز در مقایسه با یک سال قبل آن در عواید کشور در حدود ۱۸ میلیارد افغانی افزایش آمده است.

آقای مسجدی دیروز ۲۱ قوس در این مورد به رادیو آزادی معلومات داد. او در مورد منابع این عواید گفت: "این عواید از سه منبع می‌آیند که محصول گمرکی، مالیات مستقیم روی کار و بار تجارتی مردم و همچنان خدمات فیس ادارات دولتی است.؛

او افزود: "یک تعداد از ادارات مثل بانک‌ها که روی سرمایه خود، البته «بانک‌های دولتی» که کارو‌ُبار و تجارت می‌کنند، منفعت آن‌ها هم شامل عواید دولتی می‌شود که او هم شامل همین عواید می‌باشد."

بانک جهانی در یک گزارش خود هفته گذشته گفته بود مقدار جمع‌آوری عواید توسط حکومت افغانستان بیشتر شده است. در گزارش آمده بود که در سال ۲۰۱۴ عواید دولت هشت‌و‌نیم درصد درآمد ناخالص ملی را تشکیل می‌داد و اکنون به ۱۳ و نیم درصد بلند رفته که در مقایسه با بسیار کشورهای منطقه در سطح بلندتر قرار دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG