لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۱

روند تازه گفتگوها میان امریکا و طالبان در قطر آغاز شده است


آرشیف: نشست طالبان در قطر در

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که روند تازه گفتگوها میان امریکا و طالبان در قطر، ادامه مذاکرات پیشین بین "دو طرف" نمی‌باشد.

همزمان با آغاز مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان در قطر وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید که سند قبلی میان امریکا و طالبان در مورد صلح ملغا است.

سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که در "این دور مذاکرات" میان "دو طرف" روی آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان تمرکز بیشتر صورت می‌گیرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و هیئت طالبان امروز گفتگوهای صلح را در قطر از سر گرفتند.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که سند قبلی میان امریکا و طالبان در مورد صلح ملغا است و حالا میان دو طرف مرحله تازه گفتگوها در قطر آغاز شده است.

ناجیه انوری سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که پیشرفت‌های ۹ مرحله مذاکرات میان امریکا و طالبان حدو سه ماه پیش از سوی دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده باطل شده و قابل پذیرش نیست.

به گفته خانم انوری،آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان اولین مورد بحث در مرحله تازه گفتگوها میان امریکا و طالبان خواهد بود.

او افزود: "پیش از برگزاری هرنوع نشست نخست باید در باره موضوع آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان بحث شود. گفتگوها در قطر به‌گونه‌ای آغاز می‌شود که سند و پیشرفت‌های قبلی باطل بوده و قابل قبول نمی‌باشد. براساس سند قبلی مذاکره صورت نمی‌گیرد یعنی گفتگوهای که انجام می‌شود به‌گونه‌ای است که همه چیز از سر گرفته شده است."

گفتگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و طالبان روز شنبه در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شد.

یک عضو تیم مذاکراتی آقای خلیل‌زاد به رادیو آزادی گفت که تمرکز دو طرف بر کاهش خشونت‌ها یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا است که می‌تواند زمینه را برای آتش‌بس و گفتگو میان افغان‌ها فراهم کند.

زلمی خلیل‌زاد پیش از آن که مذاکرات صلح با طالبان را در قطر ازسر گیرد، با مقام‌ها و چهره‌های سیاسی افغان در کابل گفتگوهای گسترده را انجام داد.

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا با مقام‌های افغانستان
زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا با مقام‌های افغانستان

دراین حال یک منبع طالبان که به علت حساسیت موضوع خواست از او نام گرفته نشود به رادیو آزادی گفت که مذاکرات میان امریکا و طالبان در قطر از آنجایی که متوقف شده بود، ازسر گرفته شده است.

دراین حال محمد امین وقاد یک عضو شورای عالی صلح می‌گوید که ممکن توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به زودی امضا شود.

او گفت: "با توجه به تمایلی که طالبان برای صلح دارند، امیدواریم که در یک هفته یا ده روز این توافق‌نامه امضا شود. پس از آن و مراحل لازم که باید طی شود برای مذاکرات میان افغان‌ها نیز راه باز می‌شود."

گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان حدود سه ماه پیش در پی حمله انتحاری که در ساحه شش درک شهر کابل انجام شد و طالبان مسئولیت آن را پذیرفتند از سوی دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا لغو اعلام شد.

اما طالبان پس از این تصمیم رئیس جمهوری امریکا گفتند که روند مذاکرات باید از سر گرفته شود.

حلقات سیاسی و مردم عام در افغانستان نیز همواره گفته اند که صلح یگانه راه حل بحران کنونی افغانستان است و روند گفتگوها با اشتراک حکومت افغانستان و پذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان باید ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG