لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۷

جهان

پارلمان تاجکستان لایحه‌ اقامه دایمی اتباع آسیای میانه را تصویب کرد

پارلمان تاجکستان، 1 اکتبر 2019

پارلمان تاجکستان دیروز لایحه‌ای را تصویب کرد که به اساس آن اتباع کشورهای دیگر آسیای میانه می‌توانند در این جمهوری ویزه اقامه دایمی به‌دست آورند.

طبق این لایحه در حدود ۲۰ هزار نفر که در سال ۱۹۹۱ قبل از فروپاشی شوروی و بعد از آن به تاجکستان رفته اند، اسناد قانونی اقامت به‌دست می‌آورند.

در تاجکستان یک تعداد مهاجرین افغانستان هم زنده‌گی می‌کنند، ولی آن‌ها در این قانون شامل نمی‌شوند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

امریکا بر ۴ شرکت انرژی تحریم‌های اقتصادی جدید را وضع کرد

آرشیف

ایالات متحدۀ امریکا بر چهار شرکت انرژی تحریم‌های اقتصادی جدید را وضع کرد که به مساعدت با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متهم اند.

این تحریم‌ها دیروز( پنجشنبه ۲۳ جنوری) بعد از آن اعلام شد که حدود سه هفته قبل در نتیجۀ حملۀ هوایی نیروهای امریکایی، جنرال قاسم سلیمانی قوماندان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حومۀ میدان هوایی شهر بغداد پایتخت عراق، کشته شد.

مایک پامپیو وزیر خارجۀ امریکا در بیست و سوم جنوری با اشاره به تحریم‌های جدید گفت" ایالات متحده اقدامات جدید را انجام می‌دهد که فشار بیشتر اقتصادی آن بر کمپاین تمویل فعالیت‌های بی‌ثباتی ایران و جلوگیری از همۀ منابع جمع آوری عواید رژیم برای آن‌است."

وزارت خزانۀ امریکا می‌گوید، شرکت‌هایی که تحریم‌های جدید بالای آنها وضع شده، دو در هانگ کانگ، یک در شانگهای و دیگر آن در دبی مستقر اند.

به گفتۀ وزارت خزانۀ امریکا، این شرکت‌ها در شراکت با ادارۀ ملی نفت ایران"به ارزش صدها میلیون دالر"صادراتی را انجام داده اند که با نیروی قدس سپاه پاسداران، کمک کرده است.

نیروی قدس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های دهشت‌افگنی خارجی ایالات متحدۀ امریکا، شامل است.

نتانیاهو: حکومت ایران "ضد یهودترین رژیم کره زمین است"

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل

ایالات متحده و اسرائیل از بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد آزادی اردوگاه کار اجباری "آشویتس" برای حملات لفظی بر ایران استفاده کردند.

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل، حکومت ایران را "ضد یهودترین رژیم کره زمین" خوانده، افزود: "هولوکاست دیگر وجود نخواهد داشت."

آقای نتانیاهو دیروز(۲۳ جنوری) در شهر بیت‌المقدس، در گردهمایی بیش از ۴۰ رئیس جمهور و دولت در "مجمع جهانی هولوکاست"(قتل عام یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی توسط آلمان نازی) با اشاره به ایران گفت: "ما باید اتخاذ موضع یک‌پارچه و قاطع را در برابر ضد یهودترین رژیم کره زمین مشاهده کنیم، رژیمی که به‌طور آشکار در صدد توسعه اسلحۀ هسته‌ای و نابودی یگانه و تنها دولت یهودی است".

مایك پنس معاون رئیس جمهور امریكا از جامعۀ جهانی خواست تا در برابر ایران محكم بایستند و آن را تنها كشور جهان بدانند كه انكار هولوكاست سیاست دولت آن است.

تهران ادعای تلاش برای توسعه اسلحۀ هسته‌ای و یهود ستیزی را رد کرده، ادعا می‌کند، گرچه با دولت یهود مخالف است و از آرمان فلسطین پشتیبانی می‌کند، اما با یهودیان، از جمله اقلیت یهودیان در خود ایران، مشکل ندارد.

از تاجکستان خواسته شده تا به بخش تاجکی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی اعتبارنامه بدهد

آرشیف

هارلیم دیسیر، نمایندۀ سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه‌ها از تاجکستان خواسته است که به تمام تیم بخش تاجکی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی اعتبارنامه بدهد.

او این خواست را به روز پنجشنبه ۲۳ جنوری در یک پیام در حساب توییترش مطرح کرده و گفته است که خبرنگاران باید آزادانه و بدون محدودیت کار کنند.

این خواست در حالی صورت می‌گیرد که وزارت خارجۀ تاجکستان در بارۀ صدور اعتبار‌نامۀ یک‌ساله به ۱۸ خبرنگار و کارمند رادیو آزادی بی‌میلی نشان داده است.

این وزارت از ماه نومبر پارسال به‌این‌سو به یازده کارمند بخش تاجیکی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی مجوز صادر کرده که کمتر از یک سال اعتبار دارد و به هفت تن دیگر مجوز نداده است.

جیمی فلای رئیس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی به روز سه شنبه این هفته در یک نامه به سراج‌الدین مهرالدین وزیر خارجۀ تاجکستان گفت که حکومت این کشور به تعهدات خود عمل نکرده و به بخش تاجیکی این رسانه اجازه نداده است که بدون مانع فعالیت کند.

اعضای کانگرس ایالات متحده از این اقدام تاجکستان انتقاد کرده و گفته اند که کوتاهی در زمینۀ دادن اجازۀ فعالیت آزادانه به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی می‌تواند بر روابط ایالات متحده و تاجکستان تاثیر گذارد.

یک مرد در مقابل پارلمان سربیا در بلگراد خودکشی کرد

جزئیات بیشتر در باره این رویداد تا هنوز ارائه نشده است.

مقام‌ها می‌گویند که یک مرد توسط تفنکچه در مقابل پارلمان سربیا، در منطقۀ مرکزی شهر بلگراد خودکشی کرد.

وزارت داخلۀ سربیا به روز پنجشنبه ۲۳ ماه جنوری گفت: "این مرد که حدود ۵۰ سال عمر داشت به‌دهان خود شلیک کرد و در محل رویداد جان داد."

جزئیات بیشتر در این باره هنوز ارائه نشده است.

از سال ۲۰۰۲ میلادی به این‌سو این دومین رویداد از این نوع است.

ولایکو ستوییلیکویچ وزیر داخلۀ پیشین سربیا در آن سال پس از آن به‌خود شلیک کرد و دو روز بعد جان داد که اعضای پارلمان یک قانون را تصویب کردند که به اساس آن، زمینه برای سپردن مظنونین به محکمۀ جرایم جنگی سازمان ملل متحد مستقر در هاگ فراهم شد.

او متهم بود که در جریان جنگ کوزوو که از ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ ادامه یافت مرتکب جنایات شده است.

برای جلوگیری از انتشار ویروس جدید در چین، اقدامات بیشتر روی دست گرفته شده است

آرشیف

به‌خاطر تلاش از جلوگیری انتشار بیشتر یک نوع ویروس جدید، در همۀ شهرهای ولایت مرکزی هوبئی در چین، تدابیر شدید اتخاذ شده است.

در نتیجۀ سرایت این ویروس تا اکنون ۲۵ تن در چین جان هایشان را از دست داده و بیش از ۸۳ تن به آن مبتلا شده اند.

این ویروس نخست در شهر ووهان مرکز ولایت هوبئی در چین کشف شد. بخش بیشتر سیستم ترانسپورت این شهر یازده میلیونی، صبح دیروز به حالت تعلیق در آورده شد.

مقام‌ها پوشیدن ماسک را در این شهر اجباری ساخته، به مردم توصیه کرده اند که از قرار گرفتن در ازدحام و اشتراک در گردهمایی‌ها خودداری کنند.

همچو اقدام در حداقل پنج شهر دیگر چین نیز روی دست گرفته شده است. در پیکنگ پایتخت چین همۀ مراسم تجلیل از سال نو چینایی لغو شده است.

این ویروس در حال انتشار است و تا اکنون به کشورهای سنگاپور و ویتنام نیز سرایت کرده است.

سازمان صحی جهان (دبلیو‌اچ‌او) روز پنجشنبه گفت: "در حال حاضر صرف چین با حالت اضطراری مواجه است و هنوز موقع آن نیست که وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام شود."

گردهمایی رهبران جهان به مناسبت ۷۵مین سالروز آزادی کمپ آشویتز

آرشیف، نمایی از کمپ آشویتز

شماری از رهبران جهان به مناسبت ۷۵مین سالروز آزادی کمپ آشویتز هنگام جنگ جهانی دوم، امروز در بیت‌المقدس گردهم می‌آیند.

یهودان آن‌زمان از سوی نازیان در این اردوگاه در کوره‌های گاز قتل عام می‌شدند.

رؤسای جمهور روسیه و فرانسه و شهزاده چارلز از بریتانیا از اشتراک کنندگان بارز این گردهمایی محسوب می‌شوند.

این گردهمایی در حالی برگزار می‌شود که احساسات یهودستیزی در جهان روبه افزایش نهاده است.

۶ میلیون یهودی هنگام جنگ جهانی دوم توسط نازیان قتل عام شده‌اند.

پس از این‌که آلمان نازی پولند را اشغال کرد، تنها در کمپ آشویتز بیش از یک میلیون تن کشته شدند که اکثریت یهود بودند.

امریکا روی ادامه حضور نیروهایش در عراق به توافق رسید

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و بهرام صالح همتای عراقی او در حاشیۀ اجلاس داووس

قصر سفید می‌گوید، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و بهرام صالح همتای عراقی او، روی نیاز برای ادامه حضور نیروهای امریکایی در "این کشور" به توافق رسیدند.

قصر سفید با نشر یک اعلامیه دیروز گفت: "دو رهبر در مورد اهمیت ادامه همکاری‌های اقتصادی، امنیتی دو کشور از جمله مبارزه با گروه دولت اسلامی یا داعش توافق کردند."

در اعلامیه آمده است که رئیس جمهور ترمپ مجدداً بر تعهد بی‌قید و شرطِ ایالات متحده با عراقِ مستقل، پایدار و مرفه تأکید کرد.

ملاقات میان رؤسای جمهور امریکا و عراق در حاشیه نشست مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس انجام شد.

پیش از انجام این ملاقات، بهرام صالح رئیس جمهور عراق گفت که واشنگتن و بغداد رابطه پایدار داشته و این دو کشور مشترکاً در برابر گروه داعش می‌جنگند.

این در حالی‌ست که پارلمان عراق در اوایل ماه جاری میلادی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در نزدیکی بغداد مصوبه را برای خروج نیروهای امریکایی از این کشور تصویب کرد.

سلیمانی در یک حمله طیاره بی‌پیلوت امریکایی کشته شد که در نتیجه حملات انتقام‌جویانه ایران بالای چندین پایگاه امریکا در عراق حملات راکتی را انجام داد.

'۱۱ میلیون تن در امریکا آغاز محاکمه استیضاح ترمپ را تماشا کرده‌اند'

این سروی بر اساس نشرات زنده شبکه‌های تلویزیونی که روند محاکمه استیضاح ترمپ را برای چهارنیم ساعت به‌طور زنده نشر کردند، تهیه شده‌است.

آغاز روند محاکمه استیضاح دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را حدود ۱۱ میلیون تن از طریق تلویزیون در سرتاسر ایالات متحده تماشا کردند.

این ارقام را که دیروز مؤسسه نیلسن نشر کرده نسبت به‌شمار آنعده از کسانی‌که نخستین جلسه در مورد استیضاح رئیس جمهور ترمپ را از سوی مجلس نمایندگان این کشور مشاهده کردند، کمتر خوانده شده‌است.

به‌گفته مؤسسه نیلسن نخستین جلسه مجلس نمایندگان امریکا در پیوند به روند استیضاح ترمپ از سوی ۱۳،۸ میلیون امریکایی از طریق تلویزیون دنبال شده بود.

این سروی بر اساس نشرات زنده شبکه‌های تلویزیونی که روند محاکمه استیضاح ترمپ را برای چهارنیم ساعت به‌طور زنده نشر کردند، تهیه شده‌است.

مجلس نمایندگان امریکا دونالد ترمپ را به "سوء استفاده از قدرت" و "ایجاد مانع بر سر تحقیقات کانگرس" متهم کرده‌است.

این اتهام‌ها در پیوند با گفت‌وگوی تلفونی آقای ترمپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در ماه جولای ۲۰۱۹، وارد شده. اتهام این است که ترمپ بر زلنسکی فشار آورده بود که در مورد جوبایدن معاون پیشین رئیس جمهور امریکا و پسرش هانتر بایدن که در اوکراین تجارت می‌کرد، تحقیق کند.

اما تیم وکلای مدافع آقای ترمپ تأکید کرده که رئیس جمهور هیچ اشتباهی نکرده و جرمی مرتکب نشده‌‌است.

'تاجکستان به تعهدات خود در قبال رادیو آزادی عمل نکرده‌است'

جیمی فلای رئیس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی

رئیس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید حکومت تاجکستان به تعهدات خود عمل نکرده و به بخش تاجکی این رسانه اجازه نداده که بدون مانع فعالیت کند.

جیمی فلای در نامه روز سه شنبه خود به سراج‌الدین مهرالدین وزیر خارجۀ تاجکستان نوشته است که رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی اکنون امکان دارد روی گزینه‌های بدیل غور کند.

این نامه بعد از آن ارسال شد که وزارت خارجۀ تاجکستان به چهار عضو بخش تاجکی این رسانه اعتبارنامه‌های شش‌ماهه صادر کرد.

طبق قانون تاجکستان چنین اعتبارنامه‌ها باید یک‌ساله باشد.

وزارت خارجه تاجکستان در ماه اکتوبر گذشته نیز به هفت عضو دیگر بخش تاجکی اعتبارنامه‌های موقت داده بود.

اعتبارنامه‌های ۱۸ خبرنگار و کارمند بخش تاجکی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی را وزارت خارجه تاجکستان نزد خود نگه داشته یا صلاحیت آن به‌تاریخ اول نوامبر پایان یافته است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان خبرنگاران بدون سرحد، سازمان دیده‌بان حقوق بشر و گروه‌های مدافع حقوق رسانه‌ها در داخل تاجکستان از این روش حکومت انتقاد کرده‌اند.

انتشار ویروس کشنده در چین؛ عبور‌ و مرور ترافیک ممنوع شده‌است

رسانه‌های چین گزارش می‌دهند سر از ساعت ده امروز عبور‌ و مرور ترافیک درشهر اوهان ممنوع شده‌است.

رسانه‌های چین گزارش می‌دهند که مقام‌های این کشور سر از ساعت ده امروز عبور‌ و مرور ترافیک در شهر اوهان را به‌گونه موقت ممنوع ساخته است.

بس‌های شهری، میترو و کشتی‌ها در این ممنوعیت شامل اند.

همچنین پرواز طیاره‌ها به شهرهای دیگر نیز متوقف شده‌است.

این شهر نه میلیونی چین، مرکز اصلی انتشار یک بیماری ویروسی کشنده شناسایی شده‌است.

گزارش دیروز گفت که حکومت از باشندگان شهر خواسته اند تا اگر ضرورت نباشد به مناطق دیگر مسافرت نکنند.

تا کنون ۵۰۰ نفر به این بیماری ساری مبتلا شده و ۱۷ نفر جان باخته اند.

سازمان صحی جهان از امکان سرایت این بیماری به‌کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرده‌است.

یک خبرنگار پاکستانی به ۵ سال حبس محکوم شد

آرشیف، بیرق ملی پاکستان

نهاد های بین‌المللی و محلی ژورنالیستان می‌گویند، محکمۀ ضد تروریزم پاکستان یک خبرنگار این کشور را به جرم داشتن ادبیات و نشرات ممنوع، محکوم کرده‌است.

بر اساس اعلامیۀ فدراسیون بین‌المللی ژورنالیستان و اتحادیۀ خبرنگاران پاکستان نصرالله چوهدری خبرنگار روزنامه "نهی بات" که (۱۱ نوامبر) سال گذشته در شهر کراچی به اتهام حمل مجلات "جهاد" دستگیر شده بود، بر اساس قانون سال ۱۹۹۷ ضد تروریزم پاکستان، به پنج سال حبس و جریمۀ صد هزار روپیه پاکستانی محکوم شده‌است.

آقای چوهدری متهم بود که ادبیات و نشرات ممنوع پخش کنندۀ تبلیغات نفرت مذهبی را نزد خود داشته و با خالد مکشی یک رهبر شبکۀ القاعده ارتباط داشته است.

با وصف دریافت‌های محکمۀ ضد تروریزم شهر کراچی، نصرالله چوهدری خبرنگار روزنامه "نهی بات"، اتهامات وارده بر وی را رد کرده‌است.

اتحادیۀ خبرنگاران پاکستان در مورد محکومیت آقای چوهدری ابراز نگرانی عمیق کرده، آن را یک نمونۀ دیگر از خاموش‌سازی مطبوعات آزاد توسط حکومت آن کشور خوانده‌است.

۴۴۰ تن در چین به ویروس تازۀ تنفسی مبتلا شده‌اند

شماری از افراد در مقابل شفاخانه هواشان در شهر شانگهای چین. 21 جون 2020

کمیسیون ملی صحت چین گفته ۴۴۰ تن در ۱۳ ولایت این کشور به ویروس تنفسی مبتلا شده‌اند.

تا کنون از مرگ نُه نفر گزارش شده‌است.

یک مقام چینی گفته است که ویروس تازه توان سازگاری با محیط و نیز تغییر را داراست و بنابرین کار کنترول شیوع آن را برای پرسونل صحی دشوار ساخته است.

لی بین معاون کمیسیون ملی صحت چین می گوید: "ما پروسۀ مطالعه و شناخت برای این ویروس جدید داریم. باید وضعیت کنونی این بیماری ساری و شواهد علمی آنرا مورد مطالعه قرار دهیم تا شیوۀ جلوگیری و تداوی آن ایجاد شود."

شیوع این ویروس در ماه دسمبر در شهر وهان گزارش شد.

مقام‌های امریکایی گفته اند مردی‌که از وهان چین به ایالت واشنگتن در ۱۵ جنوری بازگشته بود در شفاخانۀ نزدیک شهر سیاتل بستری است.

اما گفته شده که حالت صحی‌اش خوب است. موارد ویروس تازه در تایلند، جاپان، تایوان و کوریای جنوبی گزارش شده‌است.

سازمان صحی جهان قرار است در جلسۀ فوری امروز چهارشنبه‌ در این مورد بحث کند که آیا شیوع ویروس تازه در چین وضعیت اضطراری صحی در سطح بین‌المللی است یا نه.

روند محاکمۀ استیضاح دونالد ترمپ ادامه دارد

جریان محاکمۀ استیضاح دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در سنای این کشور

روند محاکمۀ استیضاح دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در سنای این کشور آغاز شده و ادامه دارد.

این سومین مورد در تاریخ ایالات متحده است.

اعضای کانگرس از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بر سر مقررات و مسائل دیگر به جدال لفظی پرداختند.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا با افتتاح جلسه روند جاری را در سنا «عادلانه» و روند استیضاح در مجلس نمایندگان که اکثریت در آن با دموکرات‌ها است را «ناعادلانه» توصیف کرد.

سناتور مک‌کانل گفته است "وکلای رئیس جمهور بالاخره فرصت یافتند که دفاعیه‌های رئیس جمهور را ارائه کنند."

رهبران حزب دموکرات گفتند قوانین و ضوابطی که مک‌کانل اعلام کرده «فریب‌کاری» برای حفاظت از ترمپ است.

قرار است روند محاکمۀ استیضاح در سنا شش روز در هفته، به جز یک‌شنبه‌ها، ادامه داشته باشد.

مجلس نمایندگان امریکا دونالد ترمپ را به "سوء استفاده از قدرت" و "ایجاد مانع بر سر تحقیقات کانگرس" متهم کرده‌است.

این اتهام‌ها در پیوند با گفت‌وگوی تلفونی آقای ترمپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در ماه جولای ۲۰۱۹، وارد شده. اتهام این است که ترمپ بر زلنسکی فشار آورده بود که در مورد جوبایدن معاون پیشین رئیس جمهور امریکا و پسرش هانتر بایدن تحقیق کند.

اما تیم وکلای مدافع آقای ترمپ تأکید کرده که رئیس جمهور هیچ اشتباهی نکرده و جرمی مرتکب نشده‌است.

برکناری ترمپ به دو سوم آرای نمایندگان سنای امریکا نیاز دارد. از آن‌جایی‌که سناتورهای جمهوری‌خواه از اکثریت برخوردارند، چنین چیزی تقریباً غیر ممکن تخمین شده‌است.

پوتین کابینۀ جدید روسیه را برگزید

ولادیمیر پوتین کابینه کشورش را تعیین کرد که در آن مقام‌های کلیدی کابینه پیشین نیز در وظایف‌شان باقی مانده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه کابینه کشورش را تعیین کرد که در آن مقام‌های کلیدی کابینه پیشین از جمله وزیر‌های امور خارجه و دفاع در وظایف‌شان باقی مانده‌اند.

فهرست کابینه جدید روسیه دیروز از سوی کرملین نشر شد که بر اساس آن سرگی لاوروف وزیر خارجه و سرگی شویگو وزیر دفاع به وظایف در کابینه میخایل میشوستین صدراعظم جدید روسیه ادامه خواهند داد.

همچنان وزیر مالیه، وزیر انرژی و وزیر زراعت کابینه سابق هم به وظایف‌شان در کابینه جدید روسیه ادامه خواهند داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار دیروز خود با کابینه جدید کشورش گفت که صمیمانه برای هر یک آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کند و تقرری آن‌ها به نفع کشورشان است.

پوتین در پانزدهم جنوری طی سخنرانی خود به ملت، یک سلسله تغییرات ناگهانی را در قانون کشورش پیشنهاد کرد که در نتیجه دمیتری مدودف صدراعظم پیشین روسیه از سمت‌اش استعفاء داد و کابینه‌اش را لغو اعلام کرد.

این تغییرات در قانون روسیه می‌تواند زمینه را برای بقای پوتین در قدرت بعد از دوره کنونی ریاست جمهوری او فراهم کند.

دوره ریاست جمهوری پوتین در ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد.

'کوریای شمالی دیگر به توقف آزمایش سلاح‌های هسته‌ای متعهد نیست'

کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی حین دیدار از یک آزمایشگاه راکت‌ها در این کشور

کوریای شمالی می‌گوید، دیگر به متوقف کردن آزمایش سلاح‌های هسته‌ای و راکت‌ها متعهد نیست.

جو یونگ چاول مشاور کوریای شمالی در مقر سازمان ملل‌متحد در ژینف دیروز گفت که ایالات متحده امریکا نتوانست در زمان تعیین‌شده تحریم‌های "ظالمانه و غیر انسانی" علیه پیونگ یانگ را بردارد.

کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی ختم سال ۲۰۱۹ میلادی را مهلت برای لغو تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ تعیین کرده بود.

اما آقای چاول گفت: "با آن‌که کشورش آزمایش‌های هسته‌ای و راکت‌های بالستیک را به منظور ایجاد اعتماد بین پیونگ یانگ و واشنگتن به حالت تعلیق درآورده بود، امریکا نه‌تنها تحریم‌ها علیه کوریای شمالی را ادامه داد، بلکه تمرین‌های نظامی مشترک با کوریای جنوبی را هم به‌راه انداخت."

با آن‌که پیش از این دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا از دوستی خود با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی ابراز خوشبینی کرده و دو رهبر در مورد خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کوریا صحبت هم کرده‌اند، اما پیشرفت اندکی تا کنون در این زمنیه به‌نظر می‌رسد.

واشنگتن از کوریای شمالی خواسته تا پیش از رفع تحریم‌ها بر پیونگ یانگ برنامه هسته‌ای اش‌را متوقف سازد، اما کوریای شمالی می‌گوید که پیش از هر اقدام دیگر نخست باید تحریم‌ها علیه این کشور برداشته شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG