لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۳

افغانستان

صدها هوادار دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف مظاهره کردند

مظاهره طرفداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در مزارشریف. December 14 2019

صدها هوادار دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ به خاطر آنچی که شفافیت در روند اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواندند، امروز شنبه (۲۳ قوس) به سرک ها برآمدند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان هم در میان معترضان بود.

او از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان خواست تا "آرای شفاف را از آرای غیر شفاف" جدا کنند.

معترضان وابسته به احزاب جنبش ملی اسلامی افغانستان، جمعیت اسلامی افغانستان و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان عکس‌های عبدالله عبدالله یکی از نامزدان را حمل می‌کردند.

یک روز پیش، آقای عبدالله در سخنرانی به هوادارانش توافق کرد که بازشماری آراء در هفت ولایت از جمع ۳۴ ولایت افغانستان آغاز شود. اما هنوز معلوم نیست که آیا آقای عبدالله ناظران انتخاباتی اش را برای نظارت بر روند بازشماری خواهد فرستاد یا نه.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تلاش کرد تا روند بازشماری آراء در هفت ولایت را در ماه نومبر آغاز کند، اما هواداران آقای عبدالله از آن جلوگیری کردند.

از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیش از دو ماه می‌گذرد اما هنوز نتیجۀ ابتدایی اعلام نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مدیر حج و اوقاف ولسوالی پشتون زرغون هرات کشته شد

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

مدیر ارشاد، حج و اوقاف ولسوالی پشتون زرغون صبح امروز یکشنبه (۶ دلو) از سوی مردان مسلح ناشناس در بازار ولسوالی پشتون زرغون کشته شد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت عاملان این رویداد از محل فرار کرده ولی نیروهای امنیتی تلاش‌ها را برای شناسایی و گرفتاری‌ آن‌‌ها آغاز کرده اند.

آقای فرهاد می‌گوید که این رویداد در حالی صورت گرفته است که مولوی عبدالرحیم احمدی مدیر حج و اوقاف ولسوالی پشتون زرغون به طرف وظیفه‌اش در حرکت بود که از سوی مردان مسلح موترسایکل سوار مورد شلیک گلوله قرارگرفت و جان داد.

تاکنون انگیزه این رویداد روشن نیست. اما یک منبع امنیتی ولسوالی پشتون زرغون که خواست نامش فاش نشود به رادیوآزادی گفت اطلاعات نشان می‌دهد که طالبان مسلح در جلسه‌ای که در مربوطات این ولسوالی داشتند تصمیم گرفته بودند که مدیر حج و اوقاف را از بین ببرند.

حمدالله محب وارد ولایت بلخ شده است

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به منظور بررسی وضعیت امنیتی شمال به بلخ سفر کرده است.

منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ می‌گوید که حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان با هیئت همراه اش امروز یکشنبه (۶ دلو) وارد بلخ شده است.

وی گفت که هدف سفر مشاور شورای امنیت ملی کشور به بلخ اشتراک در یک اجلاس هماهنگی امنیتی به سطح شمال است.

فرهاد افزود که حمدالله محب برای بهبود وضعیت امنیتی در زون شمال طرح و پشنهادات خود را با نظامیان افغان در این زون شریک می‌سازد.

حمدالله محب تا کنون با والی بلخ دیدار کرده و قرار است از قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز دیدن کند.

در این اواخر به دلیل افزایش فعالیت طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی نظیر داعش وضعیت امنیتی در ولایات بلخ، سرپل و جوزجان بدتر شده است.

در نتیجه یک حمله در مراسم عروسی در خوست ۲۰ تن زخمی شدند

موقعیت ولایت خوست در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه حمله بمبی در یک مراسم عروسی در ولایت خوست ۲۰ تن زخمی شدند.

طالب منگل سخنگوی والی خوست امروز یکشنبه (ششم دلو) به رادیو آزادی گفت که از میان زخمی‌ها، وضعیت صحی سه تن وخیم است.

او گفت:‌ "شب گذشته در جریان مراسم عروسی در روستای وارث که بین ولسوالی‌های علیشیر و تیریز قرار دارد، حمله توسط بمب دستی صورت گرفت. ۲۰ تن زخم برداشته اند. تمامی زخمی‌ها به شفاخانه منتقل شده اند و تحت معالجه قرار دارند."

سخنگوی والی خوست افزود که حمله کننده از محل رویداد فرار کرده و تحقیق در مورد این حادثه ادامه دارد.

تا هنوز علت چگونگی رویداد در جریان مراسم عروسی معلوم نیست و کسی مسئولیت این کار را هم نپذیرفته است.

وزارت صحت: اکثر کلینیک‌های تخریب شده بازسازی شده‌اند

آرشیف

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، اکثر کلینیک‌های صحی که در اثر جنگ‌ها تخریب شده بودند، دوباره بازسازی شده اند.

نظام الدین جلیل سخنگوی این وزارت در هفتۀ گذشته به رسانه ها گفته بود، در نتیجۀ منازعات مسلحانه در سال گذشته ۱۶۲ مرکز صحی تخریب و بیش از یک میلیون افغان از خدمات صحی محروم شده اند.

اما نظام الدین جلیل شام دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت، ۶۲ مرکز صحی دوباره بازسازی شده و مراکز جدید نیز ساخته شده است: "در سال گذشته ۴۰۲ مرکز صحی تأسیس شد، تا بتوان عرضۀ خدمات صحی را بیشتر و بهتر ساخت، خصوصاً در ساحاتی که فاصلۀ طولانی با مراکز صحی داشته، یا در ساحات کوهستانی موقعیت دارند."

به گفتۀ آقای جلیل، در حال حاضر ۳۵۰۰ مرکز صحی در افغانستان فعال است، نود درصد افغان‌ها می‌توانند، بطور اوسط در جریان دو ساعت خود را به مراکز صحی برسانند.

پولیس مقدونیه شمالی ۴ پناهجوی افغان از یک کانتینر پیدا کرد

آرشیف

پولیس مقدونیۀ شمالی می‌گوید، از یک کانتینر در داخل ریل، چهار پناهجوی افغان را پیدا کرده است.

به گفته پولیس، این ریل دیروز شنبه از صربستان وارد مقدونیۀ شمالی شد.

در ادامه گفته شده که کارمندان خط آهن، آواز پناهجویان را در داخل کانتینر شنیدند و هنگامی که دروازه آنرا باز کردند، چهار شهروند افغانستان را در آنجا دیدند.

عمر این پناهجویان از ۱۹ تا ۳۳ سال گفته شده است.

پولیس مقدونیۀ شمالی به این باور است که پناهجویان از یونان، به قصد رسیدن به اروپای غربی در داخل کانتینر پنهان شده بودند.

به گفته پولیس، تمامی این چهار تن را به توقیفگاه انتقال داده اند و شاید آن‌ها دوباره به یونان سپرده شوند.

'هلیکوپتری که در هلمند هدف قرار گرفت پیلوت آن اوکراینی بود'

هلیکوپتری که در ولسوالی کجکی ولایت هلمند هدف راکت قرار گرفت. Jan.25.2020

اوکراین می‌گوید، پیلوت یک هلیکوپتر که دیروز شنبه در ولسوالی کجکی ولایت هلمند هدف حمله راکتی قرار گرفت، شهروند همین کشور بود.

رسانه های اوکراینی امروز یکشنبه (ششم دلو) گزارش دادند که حملۀ راکتی بر هلیکوپتر مالدوفا هنگامی صورت گرفت که طیاره در زمین بود و سه عمله در آن سوار بودند.

بر اساس این گزارش‌ها، به پیلوت اوکراینی این طیاره آسیب نرسیده اما دستیار او و انجنیر تخنیکی هلیکوپتر که هر دو شهروندان مالدوفا هستند، در حمله به صورت سطحی زخم برداشته اند.

'۷ تن به اتهام قضیه آزار و اذیت جنسی دانش آموزان لوگر گرفتار شدند'

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان

لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید در پیوند به بررسی ادعای آزار و اذیت جنسی دانش آموزان در مربوطات ولایت لوگر ۱۸ تن از سوی هئیت تحقیق سارنوالی شناسایی گردیده‌اند.

جمشید رسولی نا وقت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که از این میان ۷ تن گرفتار شده که دوسیه دو تن آنان محول محکمه گردیده و تحقیقات ۵ تن تکمیل و عنقریب به محکمه فرستاده خواهد شد.

آقای رسولی گفت قرار گرفتاری ۱۱ تن دیگر از سوی این هیئت صادر گردیده است.

در اواخر ماه عقرب موسی محمودی رئیس شبکه‌ای جامعه مدنی لوگر در صحبت با رسانه‌ها ادعا کرد که در شش ماه اخیر حدود پنجصد دانش آموز پسر در این ولایت از جانب آموزگاران‌شان مورد "بهره‌گیری جنسی" قرار گرفته اند.

به دنبال آن امنیت ملی افغانستان با بازداشت موسی محمودی و با نشر یک خبرنامه گفت که آقای محمودی این گزارش را "بدون مدارک و برای طرح درخواست پناهندگی" تهیه کرده ‌است.

انفجار ماین مقناطیسی در کابل یک کشته و ۴ زخمی برجای گذاشت

نقشه کابل

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که شام امروز شنبه در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی در کابل یک غیر نظامی کشته و چهار غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله گفته است که یک رینجر پولیس در منطقه کوتۀ سنگی، هدف ماین قرار گرفته است.

جزئیات بیشتر داده نشده و مسئولیت این رویداد را نیز هنوز کسی یا گروهی نپذیرفته است.

'۸ خیزش مردمی و ۲ شورشی طالبان در جوزجان کشته شدند'

موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها در ولایت جوزجان از کشته شدن هشت عضو خیزش مردمی و دو شورشی طالبان در این ولایت خبر می‌دهند.

عبدالواحد وجدان فرمانده پولیس جوزجان به رادیو آزادی گفت که اعضای خیزش مردمی صبح امروز شنبه در منطقۀ منگوتی در مسیر راه شبرغان- سرپل با کمین طالبان روبه‌رو شدند.

به گفته او در جریان درگیری هشت عضو خیزش مردمی و دو غیرنظامی زخمی شده اند.

طالبان تا حال در بارۀ این رویداد چیزی نگفته اند.

اصابت راکت بر هلیکوپتر در هلمند پیلوت و ۳ سرباز را زخمی کرد

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

قول اردوی ۲۱۵ میوند مستقر در ولایت هلمند می‌گوید که در نتیجه برخورد راکت به یک هلیکوپتر در ولسوالی کجکی، یک پیلوت و سه سرباز اردوی ملی زخمی شدند.

دوم بریدمن نواب شاه زدران یکی از مسئولان دفتر مطبوعاتی این قول اردو به رادیو آزادی گفت که این هلیکوپتر حوالی ساعت ۱۲:۳۰ پس از چاشت امروز، هنگام نشست آماج راکت طالبان قرار گرفت.

او گفت:‌ "دو هلکوپتر بود، یکی آن که نشست می‌کند راکت در آن اصابت می‌کند. راکت در قسمت راست هلیکوپتر اصابت کرده و در این رویداد سه سرباز اردوی ملی و یک پیلوت زخمی شده‌اند."

به گفته آقای زدران، این هلیکوپتر مربوط یک شرکت خصوصی بود و به اردوی ملی در هلمند اکمالات می‌رساند.

گروه طالبان هنوز در بارۀ ادعا مبنی بر دست داشتنش در این رویداد چیزی نگفته است.

این گروه کنترول بسیاری مناطق ولسوالی کجکی را در دست دارد.

بند کجی از سال‌ها به این سو در محاصرۀ طالبان قرار دارد و حکومت نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در این ولسوالی را عمدتاً از طریق هوا اکمال می‌کند.

وزارت تحصیلات عالی: مرکز ویژه تحقیقاتی مدیریت منابع آب ایجاد شد

آرشیف، دریای کوچه

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند برای مدیریت علمی منابع آب کشور نخستین مرکز تحقیقاتی ویژه مدیریت منابع آب و محیط زیست را ایجاد کرده است.

محمدحنیف فرزان، معاون سخنگوی این وزارت امروز شنبه (۵ دلو) به رادیو آزادی گفت این مرکز زمینه‌ علمی مدیریت منابع آب کشور را فراهم خواهد کرد.

او گفت: "وزارت تحصیلات عالی تلاش کرد تا مرکزی ایجاد کند که با استفاده از آن تحقیقات علمی و کاربردی صورت بگیرد تا یک راهکار واضح، مشخص و ملموس در قسمت مدیریت آب‌های کشور وجود داشته باشد."

آقای فرزان گفت، تحقیقات این مرکز در اختیار ادارات مربوط به مدیریت منابع کشور قرار خواهد گرفت.

مدیریت منابع آب در افغانستان مسائل عمده اقتصادی و سیاسی این کشور شمرده می‌شود. سرازیر شدن بخشی از آب‌های افغانستان به کشورهای همسایه، به این موضوع جنبه بین‌المللی بخشیده است.

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید افغانستان حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب آب سطحی دارد که تنها از ۲۲ میلیارد متر مکعب آن در داخل کشور استفاده می‌شود، اما بقیه آن به کشورهای همسایه می‌ریزد.

احمدویس بصیری، رئیس تنظیم آب این وزارت به رادیو آزادی گفت این وزارتخانه‌ هم برنامه‌هایی در این زمینه روی دست دارد: "سه برنامه مهم کوتاه مدت روی دست داریم عملاً روی آن کار می‌کنیم. در کوتاه مدت تمرکز ما بر مدیریت حوزه‌های آبریز است. بحث دوم تحکیمات و برنامه سوم ما کانال‌ها است که در بیشتر ولایات کار ساختمانی روی کانال‌ها جریان دارد. در درازمدت برنامه ما ساخت تأسیسات بزرگ را که شامل بندها می‌شود در نظر داریم تا آب‌ها را مدیریت کنیم."

آقای بصیری گفت هم اکنون کار روی بند کمال خان، کجکی، مچلغو و بند ذخیره للندر ادامه دارد و بررسی انتقال آب از شمال به کابل تکمیل شده است.

محمد‌اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بارها بر این موضوع تأکید کرده که اگر منابع آبی این کشور به صورت درست مدیریت شود، در ظرف ۲۰ سال آينده زمینه تغییرات اقتصادی چشم‌گیری را فراهم می‌کند.

مقام‌ها: پنج شورشی طالبان در ارزگان کشته شدند

موقعیت ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی ولایت ارزگان می‌گویند که در جریان درگیری ۵ شورشی طالبان و یک پولیس در این ولایت کشته شدند.

زرگی عبادی سخنگوی والی ارزگان امروز شنبه به رادیو آزادی گفت که درگیری دیشب پس از آن آغاز شد که طالبان به یک پوستۀ امنیتی در ولسوالی چهارچینو حمله کردند.

او افزود: "در نتیجه درگیری ۸ طالب زخمی شده و ۵ طالب مسلح کشته شده‌اند، یک سرباز پولیس ملی نیز به شهادت رسیده است."

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته اند.

به اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی، این دومین بار است که طالبان به این پوستۀ امنیتی در ولسوالی چهارچینو حمله می‌کنند.

در حملۀ دو روز پیش این گروه چهار پولیس کشته شده بودند.

اتاق تجارت: مالیات تا دو برابر افزایش یافته است

آرشیف، یک دکان تلویزیون فروشی در شهر کابل

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می‌گوید مالیات تا دو برابر افزایش یافته است.

یونس مهمند، معاون این اتاق امروز شنبه به رادیو آزادی گفت، افزایش مالیات سبب شده تا قیمت کالاها هم در کشور افزایش یابد.

او گفت: "در مقایسه با چند سال گذشته مالیات چند برابر افزایش یافته است. این مسئله بر اقتصاد مردم تأثیر منفی به جا گذاشته است. قیمت‌ها بلند شده. اگر از یک سو عواید افزایش می‌بابد، از سوی دیگر قیمت مواد هم در بازارها بیشتر شده و باید به آن توجه شود."

وی هم‌چنین گفت که اگر پیش از این از یک دکان ۲۰ هزار افغانی مالیه گرفته می‌شد، اما حالا به ۶۲ هزار افزایش یافته است.

به گفته آقای مهمند، در جریان ۵ سال گذشته قیمت یک بوجی آرد ۵۰۰ افغانی افزایش یافته است.

رادیو آزادی تلاش کرد تا در این مورد نظر وزارت مالیه را هم داشته باشد، اما موفق نشد.

اداره‌های دولتی غور برای چهارمین روز متواتر بسته اند

اعتراض باشنده های فیروزکوه به بودجه ملی

بسته بودن اداره‌های دولتی در ولایت غور امروز شنبه وارد چهارمین روزش شد.

شماری از باشنده‌های غور در اعتراض به آنچه غیر متوازن بودن بودجۀ سال مالی ۱۳۹۹ خوانده اند، از ۴ روز به این سو دست به نافرمانی مدنی زده و دروازه های تمامی اداره‌های محلی را بسته اند.

آن‌ها در مقابل مقر ولایت غور نیز خیمه برپا کرده اند.

نثار احمد کوهین یکی از معترضان به رادیو آزادی گفته است، تا زمانی که حکومت بودجۀ را برای ساخت شاهراه مرکزی و بند برق این ولایت اختصاص ندهد، اجازۀ فعالیت اداره‌های دولتی را نخواهند داد.

غلام ناصر خاضع، والی غور بسته بودن تمامی اداره‌های محلی این ولایت را تأیید می‌کند.

آقای خاضع به رادیو آزادی گفت، منتظر پاسخ مقام‌ها در کابل به این خواست معترضان است.

طرح بودجۀ سال مالی ۱۳۹۹ پس از حدود یک ماه بحث و جنجال به روز چهارشنبه «۰۲ دلو ۱۳۹۸» در ولسی جرگه تصویب شد.

اما شماری از اعضای ولسی جرگه این بودجه را نامتوازن خواندند و دست به اعتراض زدند.

عفو بین‌الملل: پیشنهاد کاهش خشونت از سوی طالبان بی مفهوم است

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان

سازمان عفو بین‌الملل، پیشنهاد کاهش خشونت از سوی طالبان را "بی مفهوم" خوانده است.

این سازمان دیروز جمعه در اعلامیۀ گفته که هیچ‌گونه حد و اندازۀ خشونت قابل پذیرش نیست.

عمر وریچ معاون بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل گفت، در چنین وضعیتی که بر مردمان ملکی حمله صورت می‌گیرد، پیشنهاد کاهش خشونت معنا ندارد.

او افزود، ایالات متحده و طالبان باید به قوانین جنگ متعهد باشند و به حملات بر غیر نظامی افغان پایان دهند.

دفتر سیاسی طالبان در قطر در این اواخر گفته که با زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان پذیرفته اند که خشونت را کاهش می‌دهند.

اما حکومت افغانستان پیشنهاد طالبان در باره کاهش خشونت را کافی ندانسته و مکرراً گفته که طالبان باید آتش‌بس فراگیر را اعلام کنند و پس از آن به مذاکره بنشینند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG