لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۰

انعکاس موضوعات افغانستان در شماری از نشریه‌های جهان


شماری از روزنامه‌های بین‌المللی

اکثریت روزنامه‌ها و نشریه‌های معتبر جهان در بارۀ کاهش نیرو‌های امریکایی در افغانستان مقالاتی را به نشر رسانده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن اند که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در نظر دارد که ۴۰۰۰ عسکر امریکایی را از افغانستان بیرون کند.

  • واشنگتن اگزمینر

نشریۀ واشنگتن اگزمینر در مقالۀ در این باره می‌نویسد، کاهش نیروها، بخشی از تعهد رئیس جمهور ترمپ است که به دخالت امریکا در تنش‌های منطقه پایان می‌دهد.

او این را در تابستان امسال وعده داده است.

نشریه واشنگتن اگزمینر در ادامۀ این مقاله گفته که سه مقام برحال و پیشین امریکا گفته اند، ترمپ در نظر دارد که خروج فوری نیروهای امریکایی از افغانستان را اعلام کند و با این اقدام سربازان امریکایی تا حد زیادی در این کشور، کاهش خواهند یافت.

در حال حاضر شماری عساکر امریکایی در افغانستان از ۱۲ تا ۱۳ هزار تخمین می‌شود.

به نوشتۀ نشریه، کاهش نیروهای امریکایی در چند روز آینده در زمانی اعلام می‌شود که گفت‌وگو‌های صلح افغانستان میان هیئت امریکایی و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر از سر گرفته شده‌است.

اما در این گفت‌وگو‌ها از روز پنجشنبه وقفه به میان آمده است.

نشریه واشنگتن اگزمینر در این مقاله خود به تویت ماه اگست رئیس جمهور دونالد ترمپ اشاره کرده که گفته، شمار نیرو‌های امریکایی در افغانستان را به ۸۶۰۰ عسکر کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارش این نشریه، رئیس جمهور به طور دوامدار با حضور نیروهای امریکایی در افغانستان مخالفت کرده‌است. او متعهد است که به این جنگ ۱۸ ساله باید پایان داده شود.

  • دیجیتال ژورنال

نشریه دیجیتال ژورنال می‌نویسد، اداره‌های کمک‌رسانی در افغانستان از سال ۱۹۹۹ میلادی به این‌سو، بالای کشف، خنثی و پاک‌سازی ماین‌ها و سایر وسایل انفجار ناشده کار می‌کنند.

در مقاله بر اساس ارقام ارائه شده از سوی حکومت افغانستان گفته شده که در نتیجه انفجار ماین‌ها و وسایل انفجار ناشده در سال گذشته نزدیک به ۱۴۰۰ تن کشته و زخمی شده‌اند.

بیشتر تلفات را کودکان تشکیل می‌دهند.

مؤسسۀ ماین پاکی (ام‌دی‌سی) سال پیش گفته بود که ماین‌ها و وسایل انفجار ناشده از دوران حضور نیروهای شوروی سابق و جنگ‌های داخلی در افغانستان، هر ماه جان ۱۸۰ تن را می‌گیرد و به‌طور اوسط روزانه ۶ نفر در اثر انفجار این وسایل، کشته می‌شوند.

گفته می‌شود که در حدود ۲۰ فیصد خاک افغانستان، تا هنوز ماین و وسایل انفجار ناشده فرش است.

XS
SM
MD
LG