لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۶

سرخط: جنایتکاران "دشمنان بزرگ مردم و کشور اند


برخی روزنامه‌های چاپ کابل

عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت نظام‌الدین قیصاری و جنجال‌های انتخاباتی، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • سرخط

روزنامه سرخط با اشاره به عملیات نظامی دیروز برای بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین نیروهای خیزش‌های مردمی در ولایت فاریاب، او را "فرد مسلح خودسر" خوانده و تأکید کرده که چنین افرادی باید بازداشت شوند.

سرخط در سرمقاله خود می‌نویسد اگرچه که در زمان حکومت وحدت ملی شماری از زورمندان و افراد مسلح غیر مسئول بازداشت شده‌اند، اما برخی از آنان پس از محاکمه دوباره آزاد و باعث "دردسر حکومت" شده‌اند.

به باور نویسنده سرخط، زورمندان و جنایتکاران مانند مخالفان مسلح، "از دشمنان بزرگ مردم و کشور" هستند. به نوشته سرمقاله‌نویس سرخط، همین زورمندان مسلح هستند که در "کشتار، بازداشت و آزار و اذیت مردم عام و تمام جنایات دست دارند."

سرخط از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که تمامی زورمندان و افراد مسلح غیر مسئول را بازداشت کنند و به پنجه قانون بسپارند.

  • ویسا

اروزنامه ویسا ارگ را متهم کرده که قیصاری را به هدف حمایت از یک ستاد انتخاباتی خاص از قید رها کرد؛ چرا که قبلاً یک بار بازداشت شده بود و پس از مدتی دوباره آزاد شد.

نویسنده ویسا مدعی است که شماری از افراد مسلح غیر مسئول "مانند قیصاری" در حکومت تیم حاکم را تقویت کرده‌اند.

روزنامه ویسا عملیات نظامی برای بازداشت قیصاری را نیز به دیده شک نگریسته و نوشته که عملیات کنونی هم به خواست عطا محمد نور، والی پیشین بلخ صورت گرفته است. به باور روزنامه، قبلاً قیصاری سبب درد سر آقای نور شده بود.

ویسا در پایان سرمقاله‌اش تأکید کرده است که حکومت باید قبل از این که چنین افراد مسلح غیر مسئول به تهدیدی مبدل شوند، سرکوب و از پا در آورده شوند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که حکومت در برابر زورمندان و افراد مسلح غیر قانونی اقداماتش را آغاز کرده است.

این روزنامه به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور محمد اشرف غنی اشاره کرده که به وزارت داخله دستور بازداشت زمری پیکان، فرمانده پیشین نظم عامه را صادر کرد.

هیواد افزوده که وزارت داخله افغانستان در این اواخر در کابل و شماری از ولایات تعداد زیادی از افراد مسلح خودسر را بازداشت کرده و یا از بین برده است.

روزنامه معتقد است که هدف از راه‌اندازی عملیات بازداشت قیصاری نیز بخشی از آغاز این روند است.

نویسنده قیصاری را به "غصب زمین، باج‌گیری و شماری از جرایم دیگر" متهم دانسته است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح به مسایل انتخابات پرداخته و نوشته است که نهادهای ناظر باید در نقش هیئت منصفه قرار گیرند.

هشت صبح نوشته است که کمیسیون مستقل انتخابات امروز یا فردا روند بازشماری و تفتیش آرای هفت ولایت باقی‌مانده را تکمیل می‌کند، اما نویسنده اظهار نگرانی کرده‌است که با این بحران انتخاباتی پایان نخواهد یافت.

روزنامه متعقد است که پس از اعلام نتایج ممکن است نتیجه قابل قبول شماری از تیم‌های انتخاباتی نباشد و به همین اساس مشکلات ایجاد خواهد شد.

اما روزنامه هشت صبح از کمیسیون خواسته است که از همین حالا در پی راه حل فنی و سیاسی باشد.

XS
SM
MD
LG