لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۳

هشت صبح: "آیا کمیسیون مستقل انتخابات به وحدت نظر می‌رسد؟"


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در مطالب اصلی خود بیشتر موضوع‌هایی مانند نتایج انتخابات و پیامدهای بیرون شدن ناگهانی نیروهای خارجی از افغانستان را تحلیل و بررسی کرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در عنوان سرمقاله‌اش این پرسش را مطرح کرده است که "آیا کمیسیون مستقل انتخابات به وحدت نظر می‌رسد؟"

به باور روزنامه، با پایان روند بازشماری و تفتیش آرای مشکوک، روشن نیست که بحران انتخاباتی در این مرحله می‌‌مانَد یا وارد مرحله‌ پیچیده‌تری می‌شود.

به نوشته روزنامه، رئیس و برخی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بودند که با پایان روند بازشماری و تفتیش، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کنند.

هشت صبح می‌افزاید که وقتی کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند، پرونده انتخابات به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارجاع داده خواهد شد. آن زمان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌داند و مشکل ۳۰۰ هزار رای جنجالی.

مشکل کمیسیون مستقل انتخابات این است که در آن وحدت نظر وجود ندارد، ولی به نظر می‌رسد که رئیس‌ این کمیسیون می‌خواهد خودش را از مشکل ۳۰۰ هزار رای جنجالی خلاص کند و آن را به گردن کمیسیون شکایات انتخاباتی بیندازد.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نیز به مسایل انتخاباتی پرداخته و نوشته که نتایج انتخابات ریاست جمهوری نه تنها افغان‌ها را نگران ساخته، بلکه جامعه جهانی را نیز در مورد آینده وضعیت کشور هم نگران کرده است.

به نوشته آرمان ملی، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در نشست شورای امنیت از نامزدان خواسته است تا نتایج را بپذیرند و اجازه دهند تا حکومت جدید شکل گیرد تا تلاش‌ها برای صلح را سرعت بخشد.

آرمان ملی نوشته است که کمیسیون باید نظر ملل متحد را نادیده نگیرد و برای سرعت بخشیدن روند انتخابات دست به کار شود.

روزنامه پیشنهاد کرده که کمیسیون باید وضعیت کنونی را مدنظر گیرد و در آخر کارش نتیجه را به مردم بدهد که دیگر این روند را به درازا نکشد.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله‌اش نوشته که بحران انتخاباتی پایان می‌یابد. به باور روزنامه، قانون، لوایح و طرزالعمل قانون انتخابات، کمیسیون را پس از بازشماری تفتش و جمع‌بندی آرا مکلف به اعلام نتایج کرده و کمیسیون باید طبق آن عمل کند.

سرخط افزوده که اگر تیم‌های انتخاباتی اعتراض دارند، باید براساس قانون و اصول اعتراض‌شان را از طریق کمیسیون شکایات انتخاباتی پیگیری کنند و بیش از این در برابر اعلام نتایج انتخابات مانع ایجاد نکنند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد سرمقاله‌اش را به خروج نیروهای خارجی از افغانستان اختصاص داده و نوشته که کاهش این نیروها هیچ تأثیری بر وضعیت جنگ نخواهد داشت.

روزنامه با اشاره به اظهارات لیندسی گراهام، سناتور امریکای نوشته که در همسایگی افغانسان تروریزم تقویت شده و در چنین وضعیت خروج ناگهانی نیروهای خارجی نتیجه مثبتی در پی ندارد.

هیواد افزوده که امریکا با افغانستان اسناد همکاری‌های استراتژیک و امنیتی امضا کرده و با کاهش نزدیک به ۴۰۰۰ سرباز امریکایی، وضعیت امنیتی افغانستان بدتر نخواهد شد، بلکه نیروهای نظامی افغان می‌توانند جای آنان را پر کنند.

XS
SM
MD
LG