لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۱

هیواد: نتایج انتخابات باید اعلام شود


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی نتایج انتخابات و گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان پرداخته‌اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله خود نوشته اکنون که کمیسیون با بحران مواجه شده است، باید به قانون مراجعه کند و برای حل آن راه‌های اساسی و منطقی جستجو کند.

سرمقاله افزوده که دلیل بحران‌ها این است که هنوز کمیسیون انتخابات "به قانون توجه نکرده" و این امر باعث شده که انتخابات با مشکلات بی‌شمار مواجه شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نوشته که ملت نباید بیش از این منتظر اعلام نتایج انتخابات بماند.

هیواد افزوده که برخی منابع در کمیسیون می‌گویند قرار است امروز، یکشنبه، نتایج ابتدایی انتخابات اعلام شود و روز گذشته نتایج شمارش آرا ۷ ولایت نیز به دست آمد و کمیسیون دیگر آماده اعلام نتایج انتخابات است.

روزنامه افزوده که هرچند تا کنون کمیسیون چند بار نتایج انتخابات را به تاخیر انداخته است، اما تصمیم خود برای اعلام نتایج انتخابات در روز یکشنبه را نباید به تاخیر بیندازد. نویسنده تأکید کرده که نتایج انتخابات امروز باید اعلام شود.

به باور روزنامه هیواد برای این که مذاکرات صلح سرعت یابد امریکا، ملل متحد و جامعه جهانی و به ویژه اتحادیه اروپا می‌خواهند که نتیجه انتخابات مشخص شده و رئیس جمهور هرچه زودتر اعلام شود.

  • سرخط

روزنامه سرخط نوشته که هرچند از یک سال به این سو تلاش‌های عملی برای صلح از سوی امریکا و طالبان آغاز شده و ده بار مذاکرات رو در رو میان این دو طرف نیز صورت گرفته است، اما هنوز هم نتیجه این مذاکرات مشخص نیست.

سرخط افزوده اکنون که بار دیگر گفت‌وگوها میان این دو طرف آغاز شده است، اگرچه انتظار می‌رود که این بار مذاکرات صلح به تفاهمی بینجامد و پس از تفاهم امریکا و طالبان، مذاکرات صلح به مرحله اصلی‌اش برسد.

اما روزنامه می‌افزاید که هنوز هم موانع و مشکلات جدی بر سر راه این روند موجود است و بدون دور کردن این موانع این روند به نتیجه مشخصی نخواهد رسید.

سرخط متعقد است که در مورد تفاهمنامه صلح میان امریکا و طالبان و همچنین چگونگی مذاکرات بین‌الافغانی موضع حکومت افغانستان، امریکا و طالبان موانع اصلی تاخیر این پروسه است.

به باور روزنامه اگر یکی از این طرف‌ها هم نظر و در موضع خود نرمش نشان ندهند، مذاکرات جاری نیز با چالش مواجه می‌شود و بی‌نتیجه به پایان خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG