لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۲۶

سرخط:‌ طالبان به بهانه صلح زندانیانش را آزاد می‌کند


مذاکرات صلح بین گروه طالبان و امریکا از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله خود به این موضوع اشاره کرده که گروه طالبان در مذاکرات صلح به عوض برقراری آتش‌بس با دولت افغانستان، بر زمینه‌سازی برای امضای توافقنامه صلح با امریکا تمرکز دارد.

روزنامه افزوده که برای ایجاد "فضای مناسب" برای امضای چنین توافقنامه‌ای یک فرصت "هفت روزه" تعیین شده است. به نوشته روزنامه، اگر در این هفت روز انفجاری رخ دهد، این رویداد نقض آتش‌بس تلقی نمی‌شود، بلکه هر دو طرف آنرا بررسی خواهند کرد.

دنیا افزوده که موضع امریکا در این زمینه هنوز روشن نیست.

سرمقاله‌نویس دنیا به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نوشته که این گروه تصمیمی برای برقراری آتش‌بس ندارد.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله با عنوان "طالبان به بهانه صلح زندانیانش را آزاد می‌کند"، به این باور است که برای مردم افغانستان و جامعه جهانی مشخص شده که گروه طالبان صلاحیت توافق بر سر آتش‌بس و تصمیم‌گیری قاطع در مورد رسیدن به توافق صلح ندارد.

روزنامه افزوده که این گروه به همین دلیل در مذاکراتی که تا حال با امریکا داشته، بیشتر بر آزادی زندانیان خود تأکید کرده است. به نوشته سرخط، یکی از نمایندگان گروه طالبان گفته که این گروه فهرست نزدیک به پنج هزار زندانی خود را به مقام‌های امریکایی ارائه کرده و آزادی آن‌ها به عنوان یکی از شروط امضای توافقنامه صلح مطرح کرده است.

سرمقاله‌نویس سرخط افزوده که اگر روند گفت‌وگوهای صلح بین گروه طالبان و امریکا به همین صورت ادامه یابد، این روند به زیان حکومت افغانستان خواهد بود. نویسنده اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم موضوع درخواست گروه طالبان برای آزادی پنج زندانی این گروه را در سرمقاله خود بررسی کرده است. به باور روزنامه، توافق امریکا با این درخواست گروه طالبان بدون توافق حکومت افغانستان و بدون آغاز مذاکرات این گروه با حکومت، "خطر بزرگی" است.

هیواد افزوده که این زندانیان در زندان‌های افغانستان و تحت نظر حکومت این کشور نگهداری می‌شوند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه دولتی این پرسش را مطرح کرده که اگر گروه طالبان حاضر به گفت‌وگو با حکومت افغانستان نشود و برقراری آتش‌بس را پیش از آغاز مذاکرات نپذیرد، چگونه درخواست آزادی جنگجویان زندانی خود را مطرح می‌کند.

نویسنده هیواد تاکید کرده که موضوع‌های مطرح شده در مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان دیگر نیابد در پشت درهای بسته صورت گیرد، بلکه باید افشا شود و همه مردم افغانستان از آنها آگاه شوند.

XS
SM
MD
LG