لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۱

ویسا: چرا گفت‌وگوهای صلح به حالت تعلیق درآمده است؟


مذاکرات صلح و بررسی شکایات انتخاباتی همچنان از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود پرسیده چرا گفت‌وگوهای صلح به حالت تعلیق درآمده است؟ روزنامه به نقل از مولوی عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین رژیم طالبان در پاکستان، نوشته که روند صلح به دلیل "بی‌اعتمادی و اقدامات خصمانه" بین دو طرف، همواره آسیب‌پذیر بوده و امکان اختلال آن وجود داشته است.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که آقای ضعیف این اظهارات را در حالی بیان کرده که برخی منابع می‌گویند گروه طالبان در نظر دارد که از میزان خشونت‌ها در شهرهای بزرگ کشور برای هفت روز بکاهد. روزنامه اما منابع خود را مشخص نکرده است.

  • سرخط

روزنامه سرخط تأسیس وزارت دولت در امور صلح را بررسی کرده است. به نظر روزنامه، با ایجاد این وزارت، برداشت این بود که شاید محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شورای عالی صلح را لغو کند – شورایی که به نظر نویسنده، فعالیتش در سال‌های گذشته پر هزینه بوده اما نتیجه آن مشخص نیست.

سرخط افزوده که پس از تأسیس وزارت دولت در امور صلح، شورای عالی صلح لغو نشد و هنوز هم اعضای آن، به تعبیر نویسنده، بدون انجام دادن کاری، حقوق می‌گیرند.

نویسنده سرخط افزوده که اگرچه با توجه به تشکیل شورای عالی صلح، هیچ نیازی به ایجاد این شورا نبود اما اکنون که وزارت دولت در امور صلح ایجاد شده و ولسی جرگه هم آن را تأیید کرده، به نظر می‌رسد که این وزارت بتواند در راستای صلح اثرگذار واقع شود.

روزنامه در ادامه نیتجه‌گیری کرده که اکنون مذاکرات صلح وارد مرحله مهمی شده و شاید در آینده مذاکرات بین‌الافغانی هم آغاز شود. به باور سرخط، نیاز است که حکومت برای وارد شدن به مذاکرات صلح از نشانی مشخص، شورای عالی صلح را لغو و ظرفیت وزارت دولت در امور صلح را تقویت کند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان افغانستان را بررسی و تأکید کرده که باید این نتایج هرچه زودتر اعلام شود.

هیواد افزوده که کمیسیون‌های انتخاباتی برای اعلام نتایج نهایی انتخابات براساس قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی، متکی بر استقلال و صلاحیت‌های خود باشند و به هیچ ستاد انتخاباتی نامزدهای انتخابات اجازه "مداخله" در کار خود را ندهند.

سرمقاله‌نویس روزنامه در دامه هشدار داده که اگر در روند بررسی شکایات انتخاباتی "دستبرد" صورت گیرد، باور مردم نسبت به انتخابات آسیب خواهد دید.

XS
SM
MD
LG