لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۲۵

واشنگتن پُست: طالبان روی یک توافق محدود و مبهم، آماده‌گی نشان داده اند


Generic – Newspapers
  • واشنگتن پُست

روزنامۀ امریکایی واشنگتن پُست به آتش‌بس احتمالی از سوی طالبان تمرکز کرده است.

روزنامه می‌نویسد با وجود بی‌نتیجه ماندن گفتگو‌های امریکا با طالبان، در جریان هفتۀ گذشته آوازه‌ها در مورد اعلام آتش‌بس از سوی طالبان، سرخط‌ساز خبر‌ها شد.

با آنکه سخنگوی طالبان این آوازه‌ها را رد کرده اما به نوشتۀ واشنگتن پُست، این گروه خود را برای یک توافق محدود و در عین حال مبهم، آماده نشان داده است.

به باور نویسنده، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، از هنگامی که به واشنگتن باز گشته، در مورد گفتگوهایش با طالبان و مقام‌های پاکستانی، خاموشی اختیار کرده است.

مقام‌های افغان می‌گویند، در مورد پیشرفت گفتگو‌ها از هیچ جانب، یعنی امریکا و طالبان چیزی نشنیده اند.

با آن‌که طالبان همواره گفتگو با حکومت افغانستان را رد کرده اند، واشنگتن پُست تحلیل می‌کند که اگر اشرف غنی با توجه به ارزیابی‌ها، برندۀ انتخابات ماۀ سپتمبر اعلام شود، این فرصت برایش وجود خواهد داشت که تلاش‌های صلح را رهبری کند.

به نوشتۀ روزنامه، به‌دنبال آتش‌بس موقت سه روزه در ماۀ جون سال ۲۰۱۸ میلادی، جنگ‌ها در افغانستان با شدت از سر گرفته شد و در جریان هژده ماۀ بعدی، هزاران غیرنظامی و نیروی امنیتی افغانستان کشته شدند. ایالات متحده هم در این جریان، چهل سربازش را از دست داده است.

  • ‌واشنگتن ایگزامینر

روزنامۀ دیگر امریکایی، واشنگتن ایگزامینر هم در شماره اخیرش نوشته است، در پنج سال گذشته، در جریان ۲۰۱۹ بیشترین سربازان امریکایی در افغانستان کشته شده اند.

به نوشتۀ روزنامه، پس از سال ۲۰۱۵ میلادی، دوازده ماۀ گذشته برای نیروهای ایالات متحده در افغانستان مرگ‌بارترین زمان بود. در این مدت، ۲۲ سرباز امریکایی کشته شده اند.

در ادامه به نقل از بیل روگ یک مقام ارشد بنیاد "دفاع دموکراسی" آمده که می‌گوید، طالبان در آب خون را بو می‌کنند و به این باور اند که اگر زیان‌های بیشتری به امریکایی‌ها برسانند، آنها افغانستان را ترک خواهند کرد.

ایالات متحده، ماموریت جنگی‌اش را در سال ۲۰۱۴ در افغانستان هنگامی پایان داد که بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا، خروج ده‌ها هزار نظامی کشورش را اعلام کرد.

در آن سال، ۵۵ سرباز امریکایی در افغانستان کشته شده بودند. یک سال پیشتر از آن یعنی در ۲۰۱۳ شمار تلفات نیروهای امریکایی در افغانستان به ۱۲۳ تن می‌رسید.

روزنامۀ واشنگتن ایگزامینر می‌نویسد، با آنکه ایالات متحده گفتگو‌های صلح را پارسال با طالبان آغاز کرد، تلفات نیرو‌های این‌کشور در همین سال در افغانستان افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG