لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۲

هل: توافق صلح منجر به پایان جنگ در افغانستان نمی‌شود


  • هل

روزنامۀ "هِل" مقالۀ چاپ کرده در مورد جنگ و صلح افغانستان.

مقاله نویس جنگ طولانی ایالات متحده در افغانستان را نابردنی توصیف کرده و استدلال کرده که حتی اگر توافقی صلح هم به دست آید، جنگ پایان نمی‌یابد.

در ادامه به برخی از رویداد‌های تاریخی برای پایان بخشیدن به جنگ و برقراری ثبات در افغانستان اشاره شده از جمله به برگزاری کنفرانس تاریخی بن در سال ۲۰۰۱ که صفحۀ جدیدی را در افغانستان باز کرد.

مقاله نویس گفته با وصف این تلاش‌ها صلح پایدار در افغانستان هنوز برقرار نشده و دامنۀ جنگ گسترده تر شده است.

نتیجه گیری مقاله نویس روزنامۀ هل این است که، واشنگتن باید در هماهنگی با شریکان ناتو و افغان به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز کند.

دیدگاه‌ها در مورد حضور نیروهای امریکایی در افغانستان متفاوت است. مقام‌های ارشد نظامی ایالات متحده به شمول مارک اسپر وزیر دفاع این کشور همواره گفته اند به مأموریت‌شان در افغانستان ادامه می‌دهند تا مطمئن شوند که این کشور دیگر هرگز لانۀ امن برای تروریستان بین‌المللی نباشد.

در حال حاضر حدود ۱۲ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

  • ستیزن تایمز

ستیزن تایمز هم به اوضاع امنیتی روان در افغانستان نگاه کرده است.

استدلال مقاله نویس این است که بیرونی‌ها از زمان اسکندر کبیر تلاش کرده اند آرامش را در افغانستان برقرار کنند.

در ادامه می‌خوانیم که بریتانیا در قرن نوزدهم چنین کرد اما ناکام ماند. شوروی پیشین در قرن بیستم تلاش کرد اما نتیجه نداد و در قرن بیست و یکم ایالات متحده عین کار را کرده به امید این که نتیجۀ متفاوتی به دست آرد.

اما مقاله نویس به این باور است که جنگ طولانی امریکا در افغانستان نابردنی است.

واشنگتن چندین ماه است سخت تلاش دارد تا با رسیدن به توافق صلح با طالبان به جنگ افغانستان نقطه پایان بخشد. با این وصف، هنوز از اندازۀ خشونت‌ها در مناطق مختلف افغانستان به طور چشمگیر کاسته نشده است.

XS
SM
MD
LG