لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۱

سرخط: مردم در کابل به‌خاطر یک موبایل کشته می‌شوند


شماری از روزنامه‌های کابل
  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش رسیدن زلمی خلیل‌زاد را به‌قطر مورد بحث قرار داده است.

در ادامه این سرمقاله آمده است که توافق رهبری طالبان برای کاهش خشونت‌ها در شهرهای بزرگ ظاهراً فرصت را برای توافقنامه صلح فراهم کرده است.

در سرمقاله به‌نقل از یک منبع‌آگاه از جریان مذاکرات قطر میان امریکا و طالبان نوشته شده که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای از سرگیری مذاکرات به‌هدف امضای توافقنامه صلح به‌قطر رسیده است.

دنیا همچنین افزوده که این مذاکرات رسماً آغاز نشده است اما این روزنامه به نقل از منابع نزدیک به‌گروه طالبان نوشته که ممکن مذاکرات روز دوشنبه دوباره آغاز شود.

به باور نویسنده هرچند نماینده‌گان طالبان برای مشورت با رهبران شان در مورد کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس به پاکستان رفته بودند و امیدواری‌ها نیز برای این تصمیم طالبان بیشتر شده، اما تحولات تازه منطقه این مذاکرات را تحت تاثیر قرار داده است.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله‌اش نوشته که مردم در کابل به‌خاطر یک موبایل کشته می‌شوند.

در ادامه آمده که کابل یکی از ولایت‌هایی است که در آن دزدی‌های مسلحانه، ترورها و جنایات زیادی رخ می‌دهند.

سرخط افزوده که جنایت‌کاران در روز روشن و محضر عام توسط اسلحه بر مردم حمله می‌کنند اما هیچ کسی نیست که مانع آنان شود.

این روزنامه در ادامه نوشته که در این اواخر هرچند انتحار و انفجار در کابل کاهش یافته است اما از سوی دیگر نگرانی‌ها از افزایش جرایم جنایی در این شهر موجود است.

  • ویسا

و روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که حکومت وحدت ملی در روزهای نخست‌اش یک کمپاین تبلیغاتی تندی را راه‌اندازی کرد و طوری نشان داد که با فساد مبارزه می‌کند و جنگ‌سالاران را حمایت نمی‌کند.

اما روزنامه در ادامه افزوده که با گذشت پنج سال این همه برعکس ثابت شد و حکومت تاکنون ۱۵ میلیارد افغانی از ذخیره د افغانستان بانک گرفته و اکنون خواهان ده ملیارد افغانی دیگر هم شده است.

ویسا گفته که شورای ملی باید در برابر این مسئله مسئولیت‌اش را ادا کند چون به نقل از این روزنامه این یک جفای بزرگ است که حکومت از ذخیره ملی که حق ملت است پول می‌گیرد.

به باور نویسنده مطلب، درست که رئیس جمهور صلاحیت دارد اما صلاحیت وی مشروط است.

XS
SM
MD
LG