لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۶

رحمانی: 'غوربندی' و همراهانش در عملیات امنیت ملی کشته شده اند


فرمانده عبدالستار غوربندی

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی در سرکوتل خیرخانه، مربوط به حوزۀ یازدهم امنیتی شهر کابل، عبدالستار غوربندی، فرمانده پیشین جهادی و شماری از همراهانش کشته شدند.

در همین حال میررحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان تأیید می‌کند که عبدالستار غوربندی و همراهانش در پی عملیات نیروهای امنیت ملی کشته شده اند.

میرداد نجرابی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان که پس از ظهر امروز دوشنبه (۱۶ جدی) با شماری از اعضای مجلس نمایندگان در پیوند با این موضوع با محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان دیدار کرد، تأیید می‌کند که این عملیات را نیروهای امنیتی اجرا کردند، اما مشخص نمی‌کند که این نیروها مربوط به کدام نهاد امنیتی هستند.

آقای نجرابی به رادیوی آزادی می‌گوید که رئیس جمهور هیأتی را به‌منظور بررسی این رویداد تعیین کرده است.

او افزود: "یک هیأت متشکل از اعضای مجلس نمایندگان، اعضای خانواده‌شان، امنیت ملی و وزارت امور داخله از سوی رئیس جمهور تعیین شده است. در گام بعدی این هیأت در بارۀ چه‌گونگی راه‌اندازی این عملیات و این که چرا وی کشته شده است، تحقیق می‌کند و عاملان این رویداد مطابق قانون مجازات خواهند شد."

در همین حال میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید عبدالستار مراد و پنج همکارش در اثر عملیات نیروهای امنیت ملی کشته شدند.

میر رحمان رحمانی رئیس پارلمان افغانستان
میر رحمان رحمانی رئیس پارلمان افغانستان

آقای رحمانی در نشست عمومی روز دوشنبۀ این مجلس از کمیسیون امنیت داخلی پارلمان خواست که این موضوع را پی‌گیری کند.

او افزود: "در ارتباط به عملیات امشب که امنیت ملی در ناحیۀ ۱۱ خیرخانه انجام داده است و در این عملیات آمر صاحب ستار غوربندی با ۵ تن از همکارهایش شهید شدند، کمیسیون مربوطه این موضوع را به‌گونۀ جدی بررسی کند."

به گفتۀ آقای رحمانی، کشته شدن غوربندی که فراری نبوده و در جلسات حکومتی هم اشتراک داشته، پرسش‌برانگیز است.

در همین حال امنیت ملی افغانستان با آن که موضوع راه اندازی این عملیات را رد و یا تأیید نمی‌کند، اما می‌گوید که موضع‌اش را در این باره به‌زودی اعلام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG