لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۸

هشدار از احتمال سرازیر شدن برف‌کوچ در بخش‌های از افغانستان


آرشیف

وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان از احتمال سرازیر شدن برف‌کوچ در بخش‌های از کشور هشدار داده‌است.

نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان می‌پذیرد که برف‌باری‌های اخیر عمدتاً برای باشنده‌های مناطق دور افتاده مشکل آفریده است.

آقای فهیم دیشب به رادیو آزادی گفت، برنامۀ بازگشایی راه‌های مسدود شده امروز سه‌شنبه از سر گرفته می‌شود: "راه‌های برخی مناطق دور افتاده در ولایت‌های غور، بامیان و دایکندی مسدود شده‌اند. هوا به روز‌های سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه در اکثر مناطق افغانستان آفتابی خواهد بود و فرصت خوبی است برای واحد‌های عملیاتی که برای باز نگهداشتن راه‌های مواصلاتی توظیف هستند که فعالیت خود را آغاز کنند تا موانع را از سر راه‌ها در مناطق دور افتاده برطرف سازند."

وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان افزود، از وقوع رویداد‌های طبیعی بزرگ مانند برف‌کوچ که منجر به تلفات و خساره‌ها شده باشد، به آن‌ها گزارش نرسیده است.

نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان
نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان

اما آقای فهیم تأکید کرد که باید محتاط بود، زیرا به گفته‌اش در شاهراه سالنگ و نیز مسیر ولایت بدخشان خطر سرازیر شدن برف‌کوچ در روز‌های آینده وجود دارد: "خطر برف‌کوچ در شاهراه سالنگ و در بخش‌های از ولایت بدخشان وجود دارد. موتر‌های خود را با وسایل زمستانی تجهیز کنند. به اخبار و اطلاعات از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در مورد وضعیت جوی توجه کنند."

آقای فهیم گفت، شاهراه‌های عمومی که کابل پایتخت افغانستان را به دیگر بخش‌های کشور وصل می‌کنند، عمدتاً باز اند.

در این حال رئیس شورای ولایتی دایکندی می‌گوید، راه‌های اکثریت روستاهای این ولایت در اثر برفباری از پنجشنبه به این‌سو بسته اند.

شیما رستمیان دیشب به رادیو آزادی گفت، کمبود مواد اولیه و نبود کارمندان صحی در روستا‌ها از مشکلاتیست که به‌خاطرش مردم به تنگ آمده‌اند.

به‌گفته او، اگر حکومت برای بازگشایی راه‌ها به موقع اقدام نکند، دامنۀ مشکلات کنونی گسترده‌تر خواهد شد: "قریه‌های کوچک حتی با ولسوالی‌ها وصل نیستند. این‌جا که شهر نیست، دره‌های عجیب و غریب و راه‌های صعب‌العبور (دشوار گذر) وجود دارد. مردم به تنگ آمده‌اند. متأسفانه که حکومت تنها کوتل‌ها را در نظر گرفته است. حتی مسیر ولسوالی تا کوتل قناغ را در نظر نگرفته که برای دو روز بسته بود. دیروز یک زن حامله را سر شانه تا سرک عمومی انتقال دادند."

برف‌باری در شاهراه سالنگ. Jan.01.2020
برف‌باری در شاهراه سالنگ. Jan.01.2020

نرسیدن به موقع کمک‌های اولیه به نیازمندان در سرمای زمستان، انتقادی است که در سال‌های گذشته نیز از اداره‌های مسئول حکومت افغانستان صورت گرفته است.

اما وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان می‌گوید، امسال کمک‌های لازم پیش از فرا رسیدن زمستان به مرکز‌های ولایت‌ها منتقل شده‌است.

ادارۀ هماهنگی امور بشری سازمان ملل‌متحد "اوچا" سال روان میلادی را سال دشواری برای افراد فقیر و تنگ‌دست در افغانستان پیش‌بینی کرده‌است.

این اداره به تازگی گفته است، نُه میلیون و چهارصد هزار تن را در افغانستان شناسایی کرده که امسال بنابر جنگ و رویداد‌های طبیعی، به کمک‌های بشری نیازمند خواهند بود.

XS
SM
MD
LG