لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۰

فیروزکوه صنایع دستی هرات را برای ثبت در یونسکو مستندسازی کرده‌است


دکان صنایع دستی ساخته شده از مس در ولایت هرات. Jan.07.2020

نهادی موسوم به فیروزکوه وضعیت شماری از صنایع دستی از جمله شیشه‌گری، ابریشم‌بافی و مسگری ولایت هرات را به منظور ثبت در سازمان یونسکو مستندسازی کرده است.

مسئولان این نهاد می‌گویند که این صنایع در حال از بین رفتن است و باید روی رشد آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

عبدالله یکی از مشهورترین و مسن‌ترین مسگران هرات است، اما کار و بارش در خطر فراموشی قرار دارد.

عبدالله بیش از نیم قرن در دکانش در بازار مسگری‌های هرات برای ساخت ظروف مسی تلاش کرده و حالا چشم به حمایت حکومت و نهادهای کمک‌کننده دوخته است.

عبدالله مسن ترین مسگر در ولایت هرات
عبدالله مسن ترین مسگر در ولایت هرات

او گفت: "از ۷۴ دکان شما حساب کنید که هر دکان چهار کارگر و سه کارگر کار می‌کرد. آن‌ها همگی از بین رفتند. کارگر از بین رفت. من ماندم همراه بچه‌ام. من نمی‌چلم (دوام نمی‌آورم). از این به بعد امید به خدا است که امنیت برقرار شود. دولت ما هم غم‌رسی بکند که همین کسب ما بر حال شود."

رکود بر صنایع شیشه‌گری و ابریشم‌بافی هرات هم سایه افگنده است. شمار افراد شاغل در این دو صنعت دستی به کمتر از ۱۰ تن می‌رسد.

نصرالله فیضی که شیشه‌گری می‌کند به رادیو آزادی گفت که فقط در این بخش چهار نفر هستند: "شیشه‌گری به حالت خوبی قرار ندارد. کار و بار و غریبی نمی‌شود. اگر سرمایه‌گذاری یا خارجی‌ها یا حکومت بکند، انشاالله پیشرفت می‌شود و خوب می‌شود."

فاطمه سروری به رادیو آزادی گفت دوست دارند صنعت ابریشم‌بافی را که از پدران شان به ارث برده اند زنده نگه دارند: "دوست داریم این صنعت را به عنوان فرهنگ و تمدن این شهر و افغانستان زنده نگهداریم. می‌خواهیم که بازارهای بیرونی ایجاد شود تا این کار ما رونق بگیرد."

نهاد فرهنگی موسوم به فیروزکوه برای رشد صنایع شیشه‌گری، ابریشم‌بافی و مسگری هرات آستین بالا زده است. این نهاد در یک سال چالش‌ها و فرصت‌های این صنایع را مستندسازی کرده است.

حمید همت مسئول فرهنگی نهاد فیروزکوه گفت: "در مدت یک سال ما چهار صنعت را مستندسازی کردیم. فعلاً اسناد خود را تکمیل کرده‌ایم. مشترکاً با وزارت اطلاعات و فرهنگ این را می‌خواهیم که به وزارت اطلاعات و فرهنگ تسلیم کنیم تا شامل میراث‌های فرهنگی در آینده نزدیک بسازیم تا از طریق آن بیشتر فرهنگ خود را به دنیا به معرفی بگیرم و بتوانیم که کمک‌های بیشتری جلب کنیم و این صنایع را بیشتر حفاظت کنیم."

افراد شاغل در صنایع دستی اصیل هرات حکومت افغانستان را متهم می‌کنند که از آن‌ها حمایت کافی نمی‌کند.

اما آریا رئوفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید که با برگزاری نمایشگاه در ارگ ریاست جمهوری، زمینه برای بازاریابی و معرفی صنایع دستی هرات را فراهم خواهند کرد: "پلان‌های بزرگی داریم برای برگزاری نمایشگاهی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان. از آن طریق پلان داریم که این نمایشگاه‌های صنایع دستی و آثار هنری به سایر کشورها انشاالله برگزار شود."

فرهنگیان هراتی در حالی بر ثبت صنایع دستی هرات در فهرست یونسکو تاکید دارند که پیشتر دوتار، ساز موسیقی فارسی‌زبانان، به نام ایران در این سازمان ثبت شد و انتقاد شدید فرهنگیان و هنرمندان افغانستان را برانگیخت و حالا نگرانی‌ها مبنی بر تکرار این سناریو است.

XS
SM
MD
LG