لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۷

افغانستان

مقام‌ها: پنج طالب مسلح در فراه کشته شدند

موقعیت ولایت فراه در نقشه عمومی افغانستان

مسئولین اردوی ملی در فراه می‌گویند در عملیات نظامی به هدف جلوگیری از قرار گرفتن گمرک سیار طالبان مسلح در مسیر راه ولسوالی پشت کوه فراه ۵ طالب مسلح کشته شده‌اند و دو عراده موتر مربوط به این گروه کاملاً تخریب و از بین رفته اند.

حشمت الله احمدی سخنگوی نیروهای اردوی ملی در فراه گفت در جریان این عملیات ۴۵ حلقه ماین کارگذاری شده مخالفین مسلح دولت در چندین ساحه این ولسوالی کشف و توسط مسئولین امنیتی خنثی شدند.

بگفته آقای احمدی این عملیات تا پاکسازی این منطقه از وجود مخالفین مسلح در ولسوالی پشت کوه ادامه خواهد داشت.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تکواندوکاران افغانستان برای مسابقات فورجه اوپن به امارات رفتند

آرشیف

تکواندوکاران افغانستان برای اشتراک در مسابقات فورجه اوپن امروز راهی کشور امارات شدند.

مجیب قاری‌زاده مسئول مطبوعاتی ریاست تربیت بدنی افغانستان به رادیو آزادی گفت که در این تیم ۶ تکواندوکار به‌شمول دو بانو و چهار آقا، دو مربی و یک هیئت است.

این تیم قرار است در مسابقات فورجه اوپن به میزبانی کشور امارات به رقابت بپردازد.

در این رویداد ۲۰۰۰ تکواندوکار از سراسر جهان برای دو‌ روز، به تاریخ ۲ الی ۳ ماه فبروری ۲۰۲۰ در برابر هم به میدان می‌روند.

به‌گفتهٔ مسئولان فدراسیون ملی تکواندو آمادگی برای مسابقات کسب سهمیه المپیک هدف دیگر حضور ورزشکاران کشور در این مسابقات می‌باشد.

تلاش‌های اتاق تجارت به هدف رشد سرمایه‌گذاری در افغانستان

جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان در هماهنگی با اداره همکاری‌های توسعه‌ای آلمان «GIZ» به هدف رشد سرمایه‌گذاری و دسترسی به بازار جهانی نشست یک روزه را برگزار کرد.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت که در این نشست در باره راه‌حل‌ها برای دسترسی تاجران افغانستان به بازارهای جهان بحث شد.

او افزود: "کنفرانس امروز ما پیرامون دسترسی به بازاری‌که در این برنامه تعدادی از متشبثین به خصوص وزارت صنعت و تجارت نظریات‌شان را در مورد این‌که اقلام تولیدی ما چگونه به بازارهای جهانی راه پیدا کند، مطرح می‌کنند."

از سویی هم سمیر رسا سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت که قبل از این تاجران افغان تنها به پاکستان متکی بودند، اما امروز راه‌های جایگزین زیادی در دسترس است و از طریق هوا به نزدیک به ۵۰ کشور می‌توانند صادرات داشته باشند.

وی افزود که افغانستان شماری از مارکیت‌ها را در اوکراین، قطر، عمان، بحرین و آذربایجان جستجو کرده تا بتواند صادرات اقلام افغانی را افزایش دهد.

این در حالی است که پاکستان در یک اقدام تازه امروز مسیر تورخم را به‌روی تاجران و مسافران افغان مسدود کرد.

بیش از ۶۰ نیروی افغان از اسارت گروه طالبان رها شدند

موقعیت بادغیس در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی بادغیس از رهایی بیش از ۶۰ نیروی امنیتی از اسارت طالبان در جریان عملیاتِ نظامی تازه خبر می‌دهند.

نجم‌الدین برهانی سخنگوی والی بادغیس به رادیو آزادی گفت که نیروهای افغان و خارجی در منطقۀ "بوکن" ولسوالی بالامرغاب دیشب عملیات کردند.

او افزود: "در نتیجه ۶۲ تن از نیروهای امنیتی که مشمول یک پولیس ملی، ۵ کماندو و متباقی هم سرباز اردوی ملی و پولیس سرحدی بودند، آزاد شدند و در نتیجه ۵ تن از طالبان اسیر و ۳ تن شان هم کشته شدند."

برهانی گفت: "این نیروها بیش از یک سال در اسارت طالبان بودند. او افزود که آنان از ولسوالی‌های بالامرغاب و جوند به دست طالبان افتاده بودند."

طالبان تا کنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

بالامرغاب از ولسوالی‌های ناامن بادغیس است که به اساس گزارش طالبان بسیاری از بخش‌های آن را در اختیار دارند.

حرکت مردمی صلح راه‌پیمایی‌ای را در کندهار برگزار می‌کند

حرکت مردمی صلح این راه‌پیمایی را امروز در ولایت کندهار برگزار می‌کند.

حرکت مردمی صلح در حمایت از صلح و آتش‌بس، امروز راه‌پیمایی‌ای را در ولایت کندهار برگزار می‌کند.

بسم‌الله وطندوست سخنگوی حرکت مردمی صلح شام سه شنبه (هشتم دلو) به رادیو آزادی گفت که راه‌پیمایی امروز در ولسوالی "سپین بولدک" کندهار برگزار می‌شود.

او افزود: "در راه‌پیمایی، بار دیگر از جوانب درگیر در جنگ خواسته خواهد شد تا پس از این ما را نکشند. آتش‌بس کنند و صلح را بپذیرند. همچنان از مردم در جریان راه‌پیمایی خواسته خواهد شد که خاموش نمانند، صدا بلند کنند و حق‌شان را بطلبند. به هر اندازۀ که مردم خاموش بمانند، به همان اندازه جنازه‌ها را بر دوش خواهند کشید."

حرکت مردمی صلح، پیش از این در ولایت‌های فراه، هرات و نیمروز، در حمایت از صلح و آتش‌بس، دست به راه‌پیمایی زده بود. این حرکت امسال به تاریخ نزدهم قوس از ولایت هلمند آغاز شد.

عبدالله: گمان حل بحران کشور از راۀ جنگ، اشتباه است

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان

رئیس اجرائیۀ افغانستان می‌گوید، کسانی‌که گمان می‌کنند بحران این‌کشور از راۀ جنگ حل می‌شود، اشتباه می‌کنند.

عبدالله عبدالله روز سه شنبه (هشتم دلو) در یک نشست در ولایت پروان گفت: "از مذاکراتی حمایت می‌کند که همه‌شمول باشد."

او افزود: "به‌خاطری‌که این درد و مصیبت پایان یابد. ما به صلح و گفت‌وگو آماده استیم. به گفت‌وگوی همه‌شمول. آن‌های‌که فکر می‌کنند با جنگ این بحران را پایان می‌دهند و یا منتظر است که قوای امریکا کاهش می‌یابد، اشتباۀ محض است."

رئیس اجرائیه در حالی روی موضع‌اش در گفت‌وگو‌های صلح تأکید ورزیده که پیش از این ریاست جمهوری افغانستان گفته بود، سیاسیون افغان برای صلح، هیچ‌گونه طرحی ندارند.

منشی عمومی ناتو با خلیل‌زاد روی صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌است

آرشیف، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان.

منشی عمومی ناتو با نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، روی روند صلح گفت‌وگو کرده‌است.

ینس ستولتنبرگ سه شنبه (هشتم دلو) در بروکسل میزبان زلمی خلیل‌زاد بود. آقای ستولتنبرگ شام دیروز در تویتر نوشت که ناتو برای حمایت و فراهم‌سازی شرایط صلح در افغانستان متعهد است.

از جانب دیگر نیکولاس کی نمایندۀ ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید که در دیدار دیروز، او و اسکات میلر قوماندان عمومی نیرو‌های بین‌المللی در افغانستان هم حضور داشتند. آقای کی، در یک پیام ویدیویی در تویتر در این مورد جزئیات داد.

او می‌افزاید: "سفیر خلیل‌زاد در مورد تلاش‌هایش برای رسیدن به توافق صلح با طالبان به متحدان ناتو معلومات داد. متحدان هم بار دیگر از تلاش‌های آقای خلیل‌زاد حمایت‌شان را اعلام کردند. آن‌ها همچنان پشتیبانی‌شان را از مأموریت فعلی حمایت قاطع ابراز کردند."

تلاش‌های صلح افغانستان در حالی در مقر ناتو به بحث گرفته می‌شود که زلمی خلیل‌زاد پیش از این گفت‌وگو‌های با نماینده‌های طالبان در قطر داشته، اما نتیجۀ این گفت‌وگوها تا هنوز معلوم نیست.

عبدالله: برای تغییر وضعیت به گفت‌وگوهای صلح آماده هستیم

آرشیف، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان امروز سه‌شنبه (۸ دلو ۱۳۹۸) در نشستی در ولایت پروان برای ایجاد یک هیئت همه شمول برای تمثیل اراده مردم افغانستان در گفت‌وگو‌های صلح تأکید کرد.

عبدالله گفت: "برای تغییر وضعیت ناگوار کنونی برای گفت‌وگو‌های صلح آماده هستیم. صلحی که همه خود را در آن بیابند و این صلح با کسانی که در جنگ با ما هستند خواهد بود."

داکتر عبدالله به نحوی تأکید کرد که امریکا هیچ گاهی در میدان‌های جنگ از این کشور خارج نمی‌شود.

زلمی خلیل‌زاد و نماینده‌های طالبان در دوحه قطر به هدف پایان جنگ ۱۸ ساله در افغانستان تا کنون ۱۱ بار گفت‌وگو کرده‌اند.

هر دو جانب از پیشرفت در مذاکرات خبر داده‌اند، اما جزئیات آن روشن نیست.

دو شرکت قراردادی: پوهنتون امریکایی بدهی خود را نمی‌پردازد

مسئولین دو شرکت قراردادی ادعا دارند که پوهنتون امریکایی افغانستان از آن‌ها قرض‌دار است. 1/28/2020

مسئولان شرکت‌های قراردادی افغانی "عمر ضیا" و "مارک" می‌گویند پوهنتون امریکایی افغانستان ۳۱ میلیون افغانی از آن‌ها بدهکار است و بدهی خود را نمی‌پردازد.

مسئولان این شرکت‌ها که روز سه‌شنبه (۸ دلو ۱۳۹۸) در برابر این پوهنتون گرد آمده بودند، گفتند که بیش از ۱۸ ماه می‌شود که پوهنتون امریکایی افغانستان بدون دلیل موجه پول آن‌ها را نداده است.

محمد عمر رئیس شرکت لوژستیکی و خدماتی "عمر ضیا" گفت که این تخلف، آن‌ها را با چالش‌های اقتصادی روبه‌رو کرده است:"از سال ۲۰۱۸ به این سو با پوهنتون امریکایی قرارداد رساندن تیل داشتم. متأسفانه یک سال و چند ماه می‌شود که ۲۵ میلیون افغانی حقوق ما را نپرداخته است. اسناد نیز به دست داریم."

در همین حال سمیع احمدی نماینده شرکت چاپی و تبلیغاتی "مارک" نیز می‌گوید که به علت سرپیچی پوهنتون امریکایی افغانستان در برابر آن‌ها با مشکل مواجه شده است: "پول قرارداد ما را این پوهنتون به بهانه‌های گوناگون به تأخیر انداخته است. تنها این دو شرکت نیست، بلکه شرکت‌های دیگر نیز پیش از این اینجا آمده بودند، اما از تهدید در لیست سیاه قرار گرفتن حاضر نشدند که اعتراض کنند."

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده که پوهنتون امریکایی افغانستان ممکن به علت کمبود بودجه فعالیت‌هایش را کم و یا متوقف کند.

پوهنتون امریکایی افغانستان در پاسخ به این اتهامات در ایمیل فرستاده شده به رادیو آزادی در مورد کمپنی لوژستیکی عمرضیا می‌گوید که این کمپنی برخلاف این پوهنتون عمل می‌کند و محصلین را با خطر روبه‌رو می‌کند.

این پوهنتون همچنین گفته است که این موضوع را با وزارت داخله در میان گذاشته است.

اما وزارت داخله به پرسش‌ها در این باره پاسخ ارائه نکرد.

والی غزنی: عملیات نظامی برای رسیدن به محل سقوط طیاره ادامه دارد

طیاره نظامی امریکایی که در ولایت غزنی سقوط کرد.

وحیدالله کلیم‌زی والی غزنی می‌گوید، عملیات نظامی قوای کماندو به هدف دسترسی به منطقه سقوط طیاره امریکایی در ولسوالی ده‌یک غزنی ادامه دارد.

آقای کلیمزی گفت، نیروهای کماندو در این عملیات از حمایت قوای هوایی ائتلاف برخوردار اند.

او افزود: "عملیات قوای زمینی ما به‌خاطر رسیدن به منطقۀ سقوط طیاره در ساحه ادامه دارد. این عملیات از سوی قوای هوایی حمایت می‌شوند."

به‌گفتۀ والی غزنی از تلفات در این عملیات گزارش نشده‌است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان ادعا کرده که حملات نیروهای افغان را عقب زده‌اند، اما افزود که آن‌ها به تیم‌های نجات اجازه می‌دهند که از منطقه دیدن کنند و بقایای اجساد را انتقال دهند.

پیش از این نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته اند، یک طیارۀ نوع "E-11A" ایالات متحده در غزنی سقوط کرده‌است.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان ناوقت دیشب در حساب تویتر خود نوشت که هیچ شواهدی در مورد سرنگون شدن این طیاره توسط "شلیک دشمن" وجود ندارد.

هاچیسون: ناتو برای پایان جنگ افغانستان متعهد است

کی بیلی هاچیسون نمایندۀ دایمی ایالات متحده در ناتو

کی بیلی هاچیسون نمایندۀ دایمی ایالات متحده در ناتو می‌گوید، سازمان اتلانتیک شمالی به تلاش‌های نظامی و دیپلوماتیک خود برای کمک به هدف پایان جنگ در افغانستان متعهد است.

خانم هاچیسون این را دیروز دوشنبه در تویترش نوشته است.

او گفته که با زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در بروکسل دیدار مؤثر داشته است.

به‌گفته او آن‌ها اطمینان به دست می‌آورند که دیگر از افغانستان تهدید تروریستی متوجه‌شان نباشد.

او افزود که تلاش می‌کنند تا زمینه برای مذاکره بین افغان‌ها به هدف برقراری صلح پایدار فراهم شود.

زلمی خلیل‌زاد و نماینده‌های طالبان در دوحه قطر به هدف پایان جنگ ۱۸ ساله در افغانستان تا کنون ۱۱ بار گفت‌وگو کرده‌اند.

هر دو جانب از پیشرفت در مذاکرات خبر داده‌اند، اما جزئیات آن روشن نیست.

معترضان در افغانستان خواستار رهایی منظور پشتین شدند

شماری از باشنده‌های کنر طی گردهمایی اعتراض‌آمیز خواستار رهایی منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون شدند. Jan.28.2020

بازداشت منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون از سوی مقام‌های پاکستان، اعتراض‌ها را در کابل و شماری از ولایت‌های افغانستان برانگیخته است.

منظور پشتین روز دوشنبه از سوی پولیس پاکستان دستگیر شد.

معترضان در کابل در مقابل سفارت پاکستان در افغانستان گردهمایی اعتراض‌آمیز را برگزار کردند.

همچنان نظاهرات اعتراض آمیز در هشت ولایت افغانستان، کابل،ننگرهار، کنر، لوگر، بامیان، خوست، ارزگان و کندهار ادامه دارد.

این در حالیست که شماری از شخصیت‌های سیاسی در افغانستان به شمول محمد اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور بازداشت منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون از سوی پولیس پاکستان را نکوهش کرده‌اند.

آن‌ها خواستار آزادی فوری پشتین شده‌اند.

وزارت خارجۀ پاکستان در اعلامیۀ سخنان رئیس جمهور محمد اشرف غنی را در ارتباط به بازداشت پشتین مداخله در امور کشور دیگر می‌داند.

مقام‌های پولیس شهر پشاور پاکستان گفته اند، علیه پشتین در منطقۀ دیره اساعیل خان نزد پولیس شکایت ثبت شده که گویا او اخیراً در یک نشست در این منطقه علیه دولت پاکستان سخن گفته و تلاش کرده مردم را بر ضد دولت تحریک کند.

'بهای گاز مایع در کابل به ۴۹ افغانی کاهش یافته است'

مردم در کابل برای خرید گازمایع در عقب یکی از مغازه‌های دولتی صف بسته اند. Jan.14.2020

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید بهای یک کیلو گاز مایع در کابل تا ۴۹ افغانی کاهش یافته است.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت هزاران تُن گاز مایع به کابل رسیده و پرچون‌ فروشان نباید از این تصمیم سرباز زنند.

او افزود: "اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تصمیم گرفت که از بیرون گاز وارد کند و یک کیلو گاز مایع باید ۴۹ افغانی به فروش برسد. این یک خبر خوش است."

اما شماری از شهروندان می‌گویند که هم‌اکنون نیز یک کیلو گاز را از ۷۰ افغانی تا ۹۰ افغانی خریده‌اند.

در همین‌حال، تصدی نفت و گاز می‌گوید که از وضعیت بازار نظارت‌ می‌کند و اگر فروشنده‌ای گاز را از نرخ تعیین شده بالاتر بفروشد، با وی برخورد قانونی خواهد شد.

حمدالله محب به دیدار عبدالرشید دوستم به شبرغان رفته است

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان حین مصافحه با مردم در شهر شبرغان. Jan.28.2020

مشاور امنیت ملی افغانستان امروز سه‌شنبه وارد شبرغان مرکز ولایت جوزجان شد.

خبرنگار رادیو آزادی در جوزجان می‌گوید که حمدالله محب به دیدار عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به شهر شبرغان رفته است.

گفته شده‌است که در این دیدار حمدالله محب و عبدالرشید دوستم روی وضعیت امنیتی شمال کشور بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

در خبرنامه‌ای که در صفحه فیس‌بوک شورای امنیت ملی نشر شده آمده‌است که آقای محب در سفرش به شبرغان با بزرگان قومی و اعضای جامعۀ مدنی بر چگونگی بهبود حکومتداری خوب محلی صحبت خواهد کرد.

حمدالله محب یکشنبه (۶ دلو) جهت بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال به ولایت بلخ سفر کرد.

مقام‌ها: ۸ سرباز افغان و ۱۶ شورشی در بغلان کشته شدند

موقعیت ولایت بغلان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی بغلان می‌گویند ۸ سرباز افغان در حمله جنگجویان طالبان بر یک پوسته امنیتی کشته شدند.

جاوید بشارت سخنگوی پولیس بغلان به رادیو آزادی گفت، در نتیجه این درگیری ۱۶ شورشی طالبان هم کشته شده‌اند.

او افرود: "شب گذشته مخالفین حکومت بر پوستۀ امنیتی خواجه الوان از چندین استقامت حمله کرد که در نتیجه آن ۸ پولیس و ۱۶ شورشی کشته شدند."

محب الله محب رئیس صحت عامه بغلان صبح امروز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت، دو تن در این رویداد زخمی شده‌اند که وضعیت یکی از آنان وخیم است.

این پوسته امنیتی در مسیر شاهراه بغلان‌سمنگان قرار دارد و چندین بار در گذشته نیز مورد حملات مخالفان مسلح قرار گرفته بود.

دزدان مسلح سه عضو یک خانواده را در کاپیسا کشتند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه حمله گروهی دزدان مسلح بر یک منزل در ولایت کاپیسا، سه عضو یک خانواده کشته شدند.

شایق شورش سخنگوی پولیس کاپیسا امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، ساعت سه شب گذشته دزدان مسلح در منطقه خم زرگر ولسوالی حصه اول کوهستان ولایت کاپیسا وارد یک منزل شدند که با مقاومت خانواده روبه‌رو گردیدند.

به‌گفته پولیس کاپیسا در اثر درگیری که بین دزدان مسلح و اعضای این خانواده رخ داد سه عضو این خانواده کشته و دو تن‌شان زخمی شدند. یک تن از سارقین مسلح نیز کشته شده‌است.

به‌گفته منبع، زخمی‌ها از سوی پولیس به شفاخانه انتقال یافته و تحقیقات در مورد این رویداد آغاز شده‌است.

در این اواخر مردم از افزایش حضور افراد مسلح غیر مسئول و افزایش تهدیدات امنیتی در ولایت کاپیسا شکایت و نگرانی دارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG