لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۷

هشت صبح: آیا کشتن سلیمانی، توجیه حقوقی دارد؟


شماری از روزنامه‌های جهان
  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود این سؤال را مطرح کرده‌است که آیا کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران توجیه حقوقی دارد؟

سرمقاله‌نویس هشت صبح کشتن سلیمانی را نقض حقوق بشر بین‌المللی خوانده و افزوده که علاوه بر منازعات، حمله توسط هواپیماهای بی‌سرنشین غیر قانونی و عملی خلاف تمامی اصول قوانین بین‌المللی است.

از سوی دیگر، روزنامه به نقل از برخی منابع نوشته است که آقای سلیمانی در بسیاری کشتارهای سازمان‌یافته دست داشته و قتل وی "هیچ مسئولیت ندارد".

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته است پس ازآن‌که طیاره امریکایی قاسم سلیمانی را در پایتخت عراق هدف قرار داد، جنجال‌ها و تهدیدها میان دو کشور شدت گرفت، تا جایی‌که برخی احساس ترس می‌کنند که مبادا دو کشور مستقیماً با هم درگیر جنگ شوند.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که هرچند ایران دوستان استراتژیک دارد، اما چین و روسیه هر دو مستقیماً در این جنجال دخیل نیستند. به نظر نویسنده، به‌همین دلیل امکان آغاز جنگ بزرگ و رو‌در‌رو کمتر به نظر می‌رسد.

ویسا همچنین معتقد است که ایران با شماری تهدیدهای جدی روبه‌رو است و نمی‌تواند با کشور قدرتمند جهان درگیر جنگ طولانی شود. ویسا استدلال می‌کند که وضعیت فعلی اقتصادی ایران در پی چند سال تحریم‌های امریکا آسیب دیده و نمی‌تواند بار سنگین جنگ را به‌دوش بکشد.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که از سوی دیگر، دیدگاه‌هایی هم در داخل نظام ایران وجود دارد که مخالف جنگ است. به نوشته روزنامه، از سوی دیگر، تظاهرات و اختلافات داخلی یک بحث ضروری دیگر است که با آغاز شدن جنگ شدت بیشتر خواهد گرفت.

به باور سرمقاله‌نویس ویسا، این‌که باوجود این همه جنجال‌ها و تهدیدات، امکان جنگ مستقیم میان امریکا و ایران کم‌تر دیده می‌شود. روزنامه پرسیده که پس چه خواهد شد؟ نگرانی بزرگ گسترش جنگ نیابتی در منطقه است که بیشتر از دیگران آسیب آن‌را کشورهای همسایه ایران خواهند دید.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در مطلب اصلی خود با بررسی احتمال جنگ نیابتی بین ایران و امریکا در منطقه، نسبت به پیامدهای آن هشدار داده است. روزنامه از قول زینب سلیمانی، دختر آقای سلیمانی نوشته که گفته است ایران انتقام پدرش را با حمله به اهداف امریکایی‌ در افغانستان می‌گیرد.

روزنامه هیواد افزوده است که امکان دارد با این گونه حملات، جنگ نیابتی ایران در افغانستان گسترده‌تر شود ورنه رژیم ایران قبلاً از پیشرفت‌ها، ایجاد تأسیسات امنیتی و دفاعی و به خصوص مدیریت آب‌ها در ولایت‌های هرات، فراه و نیمروز جلوگیری کرده‌است.

هیواد در ادامه سرمقاله خود تأکید کرده‌است که حکومت افغانستان باید از هرگونه نقض حاکمیت ملی و استفاده از خاکش علیه کشورهای دیگر، با تمام نیرو جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG