لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۹

'فعالیت افراد مسلح غیر مسئول زندگی ساکنان تخار را دشوار ساخته است'


آرشیف، شهر تالقان مرکز ولایت تخار

شماری از ساکنان شهر تالقان، مرکز ولایت تخار و ولسوالی‌های ماورای کوکچه تخار می‌گویند که افراد مسلح غیرمسئول و خودسر زندگی را برای افراد عادی دشوار کرده اند.

به گفته معترضان، با فعالیت افراد مسلح خودسر، جرایم جنایی مانند قتل، سرقت، آدم‌ربایی و اخاذی در تخار افزایش یافته است.

حبیب‌الله از ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار به رادیو آزادی گفت: "افراد مسلح غیرمسئول عُشر، زکات و مالیات می‌گیرند. حتی مردم صلاحیت ندارند که دختر خود را نامزد کنند تا که برای افراد مسلح غیرمسئول ۵۰ هزار افغانی شیرینی ندهند. در ولسوالی خواجه بهاءالدین نه قانون انسانی است، نه قانونی حکومت است. قانون جنگل بر مردم حاکم است."

معترضان می‌گویند که سابقه فعالیت افراد مسلح غیر مسئول به سه دهه پیش برمی‌گردد.

مقیم قاسمی در شهر تالقان گفت: "قوماندان‌های جهادی دراین‌جا زیاد هستند. هر کدام آنها به تعداد ۱۵ نفر و ۲۰ نفر و بالاتر از آن افراد مسلح غیرمسئول دارند. این‌ها همواره بی‌بندوباری‌ها را به ‌بار می‌آورند و آرامش و امنیت مردم را می‌گیرند و آن‌چنان که توجه به تخار شود، هنوز توجه نشده است."

به گفته معترضان، آنها این موضوع را بارها با مقام‎های محلی در تخار در میان گذاشته‌اند، اما تا حال اقدامی صورت نگرفته است.

اسدالله زمری در ولسوالی دشت قلعه تخار گفت: "افراد مسلح غیرمسئول که وابسته به دولت نیستند و یونیفورم ندارند، راه مردم را می‌گیرند و مردم را ترور می‌کنند و بخاطر به ‌دست آوردن یک مُشت پول هرچه خواسته باشند در منطقه می‌کنند."

از سویی هم مسئولان محلی تخار می‌گویند برنامه‌هایی روی دست دارند که با اجرای آن تفنگ‌داران خودسر خلع سلاح خواهند شد.

محمد جواد هجری، سخنگوی والی تخار به رادیو آزادی گفت: "در بعضی از ولسوالی‌ها که در آن‌جا تهدیدهای طالبان مسلح وجود دارد، یک سلسله چالش‌های دیگر هم است. متأسفانه افراد مسلح غیرمسئول با استفاده از همین ‍‌فضا باعث آزار و اذیت مردم شدند. رهبری مقام ولایت همیشه طی مکتوب‌ها با مرکز این موضوع و این نگرانی مردم را شریک کردند و خود ما هم یک سلسله اقداماتی روی دست داریم."

باشندگان تخار می‌گویند در کنار حضور فعال طالبان مسلح در این ولایت، افراد مسلح غیرمسئول نیز از نگرانی‌های جدی شهروندان تالقان پنداشته می‌شود، زیرا زندگی مردم را به‌مخاطره انداخته‌اند.

اما مقام‌های محلی تخار هُشدار می‎دهند کسانی‎که دست به مختل کردن امنیت عامه و آزار و اذیت مردم بزنند بازداشت وبه پنجه قانون سپرده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG