لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۵

نمایشگاه نقاشی به هدف مبارزه با خودکشی زنان در هرات برگزار شد


برگزاری نمایشگاه نقاشی در ولایت هرات. Jan.07.2020

شماری از جوانان نمایشگاه نقاشی را با عنوان "اسطوره‌های خاموش" برای مبارزه با خودکشی زنان در هرات برگزار کرده‌اند. برگزارکنندگان این نمایشگاه امیدوار هستند که نقاشی‌های آن‌ها بر کاهش خشونت علیه زنان مخصوصاً خودکشی موثر باشد.

تابلوهای نقاشی از زنان درد دیده افغانستان در گوشه‌های نمایشگاه نقاشی "اسطوره‌های پنهان" در هرات روی دیوارها قاب شده اند.

۳۷ تابلوی نقاشی گروهی از جوانان هراتی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند.

برگزاری نمایشگاه نقاشی به منظور مبارزه با خودکشی زنان در ولایت هرات. Jan.07.2020
برگزاری نمایشگاه نقاشی به منظور مبارزه با خودکشی زنان در ولایت هرات. Jan.07.2020

شهیره الهامی، از برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گوید که آنها خواسته‌اند با نمایش خشونت و خوشبختی، زنان را متقاعد کنند که دیگر دست به خودکشی نزنند:‌ "خواستیم از طریق نقاشی انعکاس‌دهنده این باشیم که زنان نیز در کنار هر عضو دیگر جامعه می‌توانند که در آسایش زندگی کنند. در بین نقاشی‌هایی که کار گرفته شده، معمولاً سبک‌های مختلفی وجود دارد که هم مشکلات خانم‌ها را تبارز می‌دهد و هم توانایی‌های که دارند."

این نمایشگاه "اسطوره‌های پنهان" با استقبال باشندگان هرات مخصوصاً زنان مواجه شده است. شبانه کریمی و ملیحه مقدس می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها در آینده می‌تواند بر کاهش خشونت علیه زنان اثر بگذارد: "معمولا چون خشونت‌ها بالای خانم‌ها زیاد است و همیشه روحیه آن‌ها خیلی ضعیف است، به نظرم وقتی بیایند نمایشگاه نگاه کنند، خود نمایشگاه و هر نقاشی‌ بر روحیه آن‌ها تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که به توانایی خود باور داشته باشند و خودکشی کاهش پیدا کند."

برگزاری نمایشگاه نقاشی در ولایت هرات. Jan.07.2020
برگزاری نمایشگاه نقاشی در ولایت هرات. Jan.07.2020

ازدواج زیر سن، فقر اقتصادی و مشکلات خانوادگی، از دلایل عمده خشونت علیه زنان در هرات دانسته می‌شود.

مسئولان شفاخانه حوزوی هرات می‌گویند که از آغاز سال جاری تا اکنون بیش از یک هزار مورد اقدام به خودکشی در این شفاخانه به ثبت رسیده است.

در این اواخر استفاده از هنر نقاشی برای کاهش خشونت علیه زنان افزایش یافته است. فعالان حقوق زن معتقدند که فزایش برگزاری چنین نمایشگاه‌ها به بهبود وضعیت زنان در خانواده‌ها و جامعه کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG