لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۱

'آراء شماری از محلات ۲۰ ولایت بازشماری می‌شود'


آرشیف، بازشماری آرا در ولایت هرات

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته که قرار است آرای شماری از محلات رایگیری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان در ۲۰ ولایت بازشماری شود.

چمن‌شاه اعتمادی، رئیس دارالانشای این کمیسیون، گفت که این تصمیم پس از بررسی شکایات انتخاباتی به دنبال اعلام ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ شده است.

آقای اعتمادی همچنین گفت که بازشماری این آرا روز شنبه هفته آینده با حضور کمیسیون مستقل انتخابات، نهادهای ناظر انتخاباتی و تیم‌های انتخاباتی آغاز می‌شود.

هرچند آقای اعتمادی شمار محلات و نام‌های ولایت مورد نظر را مشخص نکرد، اما گفت که تیم‌هایی برای بازشماری این آرا به ولایات سفر خواهند کرد.

او افزود: "بازشماری از شنبه هفته آینده آغاز خواهد شد. بخاطری که تیم‌ها بروند و در ولایات مستقر شوند و امکاناتی که لازم است، برای بازشماری و تفتیش فراهم شود، آنان به ولایات منتقل شوند و بعد پروسه بازشماری و تفتیش تحت نظر هر دو کمیسیون و نهادهای ناظر انجام می‌شود."

کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنین از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد تا در روند بازشماری آرا با آن‌ها همکاری کنند و به دسترسی کامل برای معلوماتی که برای بازشماری آرا نیاز است کمک کنند.

از سویی هم، نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند برای تأمین شفافیت بازشماری آراء نیاز است که کمیسیون شکایات انتخاباتی بربنیاد راهکار روشن این روند را آغاز کند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، به رادیو آزادی گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی هنوز هم بر سر برخی موضوعات با هم اختلاف دارند. او هشدار داد که ادامه اختلاف‌ها می‌تواند بر شفافیت بازشماری آرا تأثیر بگذارد.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان
یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان

او گفت: "اول باید کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد یوزرها و برخی موارد دیگر به تفاهم برسند. مسایل مورد نیاز هر دو کمیسیون به سطح مرکز و ولایات باید واضح شود و فیصله‌ای که صورت می‌گیرد، تا چه حد قابل قبول و روشن برای طرف‌ها می‌باشد. این مسایل باید به اساس یک راهکار روشن و واضح پیش برود."

کمیسیون شکایات انتخاباتی در حالی از بازشماری آرای برخی محلات در نزدیک به ۲۰ ولایت سخن می‌زند که به اساس قانون انتخابات پس از سه روز زمان تعیین شده کار کمیسیون شکایات انتخاباتی در ولایات خاتمه می‌یابد.

اما کمیسیون شکایات انتخاباتی احتمال تاخیر در این پروسه را رد نمی‌کند.

این در حالی است که روز گذشته کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که تا هفته آینده کارهای رسیدگی به شکایات تکمیل می‌شود.

XS
SM
MD
LG