لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۸

رهبران ترکیه و روسیه یک پایپ لاین بزرگ گاز را افتتاح کردند


رهبران ترکیه و روسیه در همایش افتتاح یک پایپ لاین بزرگ گاز که مسیر جدید برای صادر کردن گاز روسیه به ترکیه و اروپا را می‌گشاید.

رئیس جمهور پوتین و رجب طیب اردوغان همتای ترکی وی در مراسم روز چهارشنبه در استانبول پایپ لاین ترک ستریم را رسماً افتتاح کردند.

مسکو سعی دارد توسط این پایپ لاین دوگانه صادرات گاز روسیه از طریق اوکراین را کاهش دهد.

ساختن این پایپ لاین در ماه می سال ۲۰۱۷ آغاز شده بود و با مصرف تقریباً هشت میلیارد دالر تکمیل شده‌است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هنگام گشایش این پایپ لاین گفت: "۱۵.۷۵ میلیارد متر مکعب از ۳۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی بدون این‌که کدام کشور دیگری دخیل شود، مستقیماً به ترکیه می‌رسد."

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: "ما نیاز سالانه گاز طبیعی برای ۳۵ میلیون خانه را مرفوع خواهیم ساخت."
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: "ما نیاز سالانه گاز طبیعی برای ۳۵ میلیون خانه را مرفوع خواهیم ساخت."

او افزود: "ما نیاز سالانه گاز طبیعی برای ۳۵ میلیون خانه را مرفوع خواهیم ساخت. امیدوارم که پروژه ترک ستریم به نفع کشور ما و دوستان ما که از آن بهره‌برداری می‌کنند تمام شود. از همه کسانی که در این پروژه سهم داشتند تشکر می‌کنم."

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین پایپ لاین ترک ستریم را یک نشانۀ از همکاری برای منفعت مردم دو کشور، اروپا و همه جهان عنوان کرد.

ولادیمیر پوتین پایپ لاین ترک ستریم را یک نشانۀ از همکاری برای منفعت مردم دو کشور، اروپا و همه جهان عنوان کرد.
ولادیمیر پوتین پایپ لاین ترک ستریم را یک نشانۀ از همکاری برای منفعت مردم دو کشور، اروپا و همه جهان عنوان کرد.

پایپ لاین دوگانۀ ترک ستریم که مسافۀ ۹۳۰ کیلومتر در زیر بحیرۀ سیاه امتداد یافته سالانه ۳۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز را به غرب ترکیه انتقال خواهد داد که سپس نصف این مقدار به کشورهای بالکان و اروپای مرکزی به شمول بلغاریا، صربیا و هنگری انتقال خواهد یافت.

رهبران بلغاریا و صربیا هم در مراسم گشایش این پایپ لاین اشتراک کردند. شرکت بلغارترانز گاز، روز یکشنبه گذشته گفت که روسیه صادرات گاز خود به اروپا از طریق این پایپ لاین را آغاز کرده‌است.

هدف دراز مدت روسیه این است که صادرات گاز خود از طریق اوکراین را کاهش دهد یا قطع کند و ساختن پایپ لاین‌های نورد ستریم ۱ و نورد ستریم ۲ را چون راه‌های بدیل زیر دست دارد.

هر دو این پایپ لاین گاز روسیه را ازطرق بحر به جرمنی خواهد رساند، ولی ساختن پایپ لاین نارد ستریم ۲ که نزدیک بود تکمیل شود بخاطر تعزیرات امریکا به تعویق انداخته شد‌.

روسیه سال گذشته ۲۰۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کرده‌است. گاز روسیه قبلاً از طریق یک پایپ لاین که از سرزمین‌های اوکراین‌، مالدووا و رومانیا عبور می‌کند به ترکیه و کشورهای بالکان می‌رسید.

XS
SM
MD
LG