لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۹

افغانستان

تلاش‌ برای شناسایی کشته شدگان افغان در سانحه هوایی در تهران

یک طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دستکم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود.

سفیر افغانستان در ایران می‌گوید تلاش می‌کند که تا در بارۀ افغانانی که در حادثۀ دیروز سقوط طیاره مسافربری اوکراینی در تهران کشته شده‌اند، معلومات به‌دست آورد.

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان به رادیو آزادی گفت: "با بسیار تأسف به ما از کشته شدن ۱۰ افغان در این حادثه خبر داده شده‌است و ما تا کنون تنها لیست آن‌ها را نزد خود داریم."

آقای لیوال افزود که با مقامات ایران در ارتباط است تا معلومات بیشتر به‌دست آورد.

طیاره نوع ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین دیروز دقایق بعد از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

یک هیئت اوکراینی برای تحقیقات به ایران رفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

چهار عضو یک خانواده در شهر کابل کشته شدند

چهار عضو یک خانواده شام یکشنبه توسط افراد ناشناس در مربوطات حوزه هفتم شهر کابل به قتل رسیدند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان با تایید این خبر به رادیو آزادی گفت که قضیه به گونه جدی بررسی می‌شود.

رحیمی گفت: "ناوقت روز یکشنبه افراد ناشناس در ساحه جنگلک مربوط حوزه هفتم شهر کابل وارد یک خانه شده اند و چهار عضو یک فامیل را که شامل یک زن و سه کودک اش می‌شوند با ضربات تیشه به شهادت رسانیده اند. پولیس با سرعت خود شان را به ساحه رسانیدند و قضیه به گونه جدی تحت بررسی قرار دارد."

به گفته آقای رحیمی افراد ناشناس وارد خانه عبدالستار کارمند وزارت ترانسپورت شده بودند.

تا حال مسئولیت این حمله را کسی به عهده نگرفته است اما شهر کابل این روز ها شاهد حوادث زیادی از این دست بوده است.

چاقو کشی‌ها، دزدی‌های مسلحانه و قتل مردم باعث شده که شهریان کابل در رسانه های اجتماعی کمپاین را نیز تحت عنوان

#کابل_امن_نیست راه اندازی کنند.

والی فاریاب: یک طالب دخیل در قتل ۶ عضو یک خانواده کشته شد

نقیب الله فایق والی فاریاب

والی فاریاب می‌گوید سه نفر از طالبانی که در حمله شب گذشته به یک خانواده در اندخوی دست داشتند در برخود صبح امروز با نیروهای دولتی کشته و زخمی شدند.

نقیب الله فایق امروز یکشنبه به رسانه ها گفت یکتن از این طالبان کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

او گفت که در حمله شب گذشته طالبان شش عضو این خانواده به شمول یک طفل چهار ساله، دو زن، یک دختر چهارده ساله و دو مرد کشته شده اند.

نقیب الله فایق والی فاریاب به رسانه ها گفت طالبان این افراد را به اتهام فساد اخلاقی کشته اند: "متاسفانه دیشب یک جنایت بسیار بزرگ از جانب طالبان و یک محکمه صحرایی در ولسوالی اندخوی صورت می گیرد. این جنایت توسط مستری محمد که وابسته به گروه تروریستی خنجری ولسوال نام نهاد طالبان صورت می‌گیرد. این ها بر منطقه که طالبان در آنجا حاکمیت دارند در قریه اورگنجی خانه وارد یک منزل مسکونی شده در اینجا شش تن را می‌کشند و دو نفر را هم شدیداً زخمی می‌سازند."

قبل از این کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب به رادیوآزادی گفته بود آمار کشته شده‌های حمله دیشب چهارتن می‌باشد و عاملان حمله مشخص نیست.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند دست داشتن طالبان در این رویداد را رد می‌کند.

اشرف غنی و رسول سیاف روی روند صلح بحث کردند

اشرف غنی با عبدرب رسول سیاف در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همزمان با گزارش‌های پیشرفت تلاش‌های صلح، با رهبر جهادی سابق عبدرب رسول سیاف در ارگ ملاقات کرد.

در اعلامیه ریاست جمهوری آمده که در این ملاقات که قبل از ظهر امروز یکشنبه در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نیز حضور داشت.

ارگ بدون تفصیل بیشتر می‌گوید که در این ملاقات در بارۀ اوضاع جاری کشور به خصوص پروسه صلح و رویداد های اخیر منطقه بحث مفصل صورت گرفت.

این ملاقات در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس برخی گزارش‌ها زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان سیاسی طالبان در قطر به امضای یک توافقنامه نزدیک شده‌اند.

حکومت افغانستان اصرار دارد که طالبان باید قبل از آغاز مذاکرات رسمی با حکومت افغانستان آتش‌بس را بپذیرد.

در برخی گزارش‌ها از قول مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته شده که این گروه کاهش اعمال خشونت را پذیرفته است.

حمدالله محب با نماینده خاص آلمان برای افغانستان دیدار کرد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه با مارکوس پوتسیل نماینده‌خاص آلمان برای افغانستان و پاکستان روی روند صلح افغانستان بحث و گفت‌گو کردند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده که حمدالله محب از همکاری‌ آلمان در تلاش‌های صلح اظهار قدر دانی کرده است.

او همچنان با آقای پوتسیل دیدگاه‌های را در مورد گفت‌وگوی بین‌الافغانی که قرار است در آلمان برگزار شود شریک نموده و گفته که باید از این کنفرانس سود اعظمی برده شود.

به نقل از آقای پوتسیل نماینده‌خاص آلمان آمده که کشورش به هدف کمک و همکاری در پروسۀ صلح، مذاکرات بین الافغانی را میزبانی می‌کند.

او همچنین گفته که آلمان می‌خواهد نظریات و دیدگاهای حکومت و مردم افغانستان را در مورد صلح بشنود که چطور می‌توانند این نشست را متفاوت و به شکل بهتر برگزار کند.

نگرانی‌ها از انحراف مسیر دریای آمو به طرف خاک افغانستان

دریای آمو

نگرانی‌ها از انحراف مسیر دریای آمو به طرف خاک افغانستان در کندز در حال افزایش است.

شماری از باشندگان ولسوالی‌های امام ‌صاحب و قلعه ‌زال کندز می‌گویند که همه ساله خیزش آب دریای آمو صدها جریب زمین زراعتی و منازل مسکونی مردم را تخریب می‌کند.

نظام‌الدین از ساکنان بندر شیرخان ولسوالی‌ امام ‌صاحب است. او گفت: "هر سال وقتی‌که آب زیاد می‌شود و سیلاب می‌آید، این‌طرف‌ را زیاد خراب می‌کند و ما بسیار متضرر می‌شویم. از دولت می‌خواهیم به تحکیمات دریا توجه کند تا از تخریب زمین ها جلوگیری شود."

ساکنان این ولسوالی‎ها می‌گویند هنوز جهت مهار کردن آب دریای آمو از سوی نهاد‌های مربوط کارهای بنیادی صورت نگرفته است.

در این حال محمد سالم اکبر، رئیس عمومی حوزه دریای آمو در کندز به رادیو آزادی گفت که در برخی محلاتِ آسیب‌پذیر این دریا در ولسوالی امام ‌صاحب کارهای تحکیماتی صورت گرفته است.

او افزود: "امسال در مناطِق شال‌بافی و برزنگی ولسوالی امام‌ صاحب کارهای تحکیمات صورت گرفته. صدها جریب زمین و منازل مسکونی از خطرات آب نجات پیدا کرده‌اند. برای سال آینده هم برنامه داریم و مطابق آن در ولسوالی‌های امام‌ صاحب و قلعه‌ زال نیز کارهای تحکیماتی شروع خواهد شد."

دریای آمو از بلندی‌های ولایت بدخشان سرچشمه گرفته و هنگامی عبور از ولایت‌های بدخشان، تخار و کندز همه ساله در زمان خیزش و طُغیان آب خسارات زیاد مالی و حتی گاهی تلفات نیز به بار می‌آورد.

وزارت مالیه: تلاش‌ها برای پیشرفت سیستم بیمه آغاز شده است

امضای تفاهمنامه‌ بیمه میان مقام های افغان و ترکیه

وزارت مالیه افغانستان تلاش‌ها را برای پیشرفت سیستم بیمه آغاز کرده است.

شمع‌روز خان مسجدی سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت در ادامه تلاش‌های وزارت مالیه تفاهمنامه‌ بیمه میان مقامات افغان و ترکیه به امضا رسیده است.

آقای مسجدی گفت تبادل معلومات تجارب در مورد بیمه، بالا بردن ظرفیت حرفه‌ای و فنی کارمندان از طریق برنامه‌های آموزشی و زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای رشد سیستم بیمه میان دو کشور از جمله مسایلی هستند که به اساس این تفاهمنامه صورت می‌گیرد.

مقام‌ها: کشت سمارق در هلمند نتیجه خوب داده است

کشت سمارق در ولایت هلمند افزایش یافته است.

رفیع‌الله قلم، مسئول برنامه‌ریزی و همگاهنگی ریاست زراعت ولایت هلمند امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت کشت سمارق در این ولایت نتیجه خوب داده و می‌تواند جایگزین خوبی برای کشت کوکنار باشد.

او همچنین گفت سمارق در داخل و خارج کشور بازار خوب دارد:‌ "این نبات در کنار بازار داخلی در بازار‌های بین‌المللی هم بفروش می‌رسد. ما بخاطر زمینه‌سازی صادرات آن با شماری از تاجران منطقه صحبت کرده‌ایم."

اگرچه تا کنون قیمت فروش سمارق در داخل کشور معلوم نیست، اما در بیرون از کشور یک کیلو سمارق به ۱۴۰ دالر بفروش می‌رسد.

از سمارق بیشتر در بخش‌های طبی از جمله کنترول فشار خون، درمان استخوان دردی و بیماری‌های میکروبی استفاده می‌شود.

'شش عضو یک خانواده در فاریاب به قتل رسیدند'

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

نظامیان افغان در شمال کشور و مقامات فاریاب می‌گویند در حمله شب گذشته طالبان بر یک منزل در ولسوالی اندخوی فاریاب شش نفر به شمول اطفال و زنان کشته شدند.

جگرن حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در صحبت با رادیو آزادی گفت که یک زن و یک طفل دیگر در این حمله زخمی شده‌اند.

او گفت داماد این خانواده قبلاً در صفوف طالبان بود: "این آدم قبلاً دامادش در صفوف طالبان بود. او بالاخره صفوف طالبان را رها کرده برگشته بود به زندگی عادیش که متأسفانه امشب یک گروه طالبان به خانۀ اش حمله کردند و این فاجعه را بوجود آوردند."

نقیب الله فایق والی فاریاب هم به رادیو آزادی گفت که این حمله از سوی مستری محمد از افراد مربوط به خنجری ولسوال نامنهاد طالبان صورت گرفته است.

قبل از این از قول پولیس فاریاب گفته شده بود که این حمله از سوی افراد مسلح ناشناس انجام و در آن چهار نفر کشته شده است.

شورشیان طالب هنوز در مورد چیزی نگفته اند.

'شرط برای آغاز مذاکرات با طالبان آتش‌بس است'

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، طالبان باید قبل از آغاز مذاکرات رسمی با حکومت افغانستان آتش‌بس را بپذیرند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح شام گذشته به رادیو آزادی گفت، این شرط را حکومت افغانستان به خاطر زندگی افغان‌های بی‌گناه و امنیت آن‌ها گذاشته است: "ما بازهم تأکید می‌کنیم که شرط ما برای مذاکرات با طالبان آتش‌بس است. در مورد اینکه گویا طالبان کاهش خشونت‌ها می‌پذیرند، موقف ما اینست، این را دولت و مردم افغانستان نمی‌پذیرند."

در برخی گزارش‌ها از قول مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته شده که آن‌ها با کاهش خشونت‌ها توافق کرده اند.

براساس برخی گزارش‌ها زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان سیاسی طالبان در قطر به امضای یک توافقنامه نزدیک شده‌اند.

کمپاین ترویج افغانی به جای ریال در ۴ ولسوالی فراه آغاز شده‌است

کمپاین مبارزه با ریال ایرانی در چهار ولسوالی ولایت فراه آغاز شده است.

محمد شعیب والی فراه گفت، این کمپاین در ولسوالی‌های انار دره، شیب کوه، قلعۀ کاه و لاش‌و‌جوین که در سرحد با ایران قرار دارند آغاز شده و در این ولسوالی‌ها ۹۰ درصد معاملات تجارتی به ریال ایرانی صورت می‌گیرد.

والی فراه دیروز شنبه (۱۸ جنوری) در یک نشست مشترک با شماری از باشندگان این ولسوالی‌ها گفت: "به شما معلوم است که ارزش تومان ایرانی هر روز کاهش می‌یابد و به شما ضرر می‌رساند. افغانی حیثیت خود را حفظ کرده، شما دیدید که در ولایات شرقی و جنوبی مردم استفاده از روپیه پاکستان را متوقف ساختند، افغانی را ترویج دادند و اینک ارزش روپیه پاکستان در برابر افغانی دو برابر کاهش یافته است."

قبل از این در شماری از ولایات همجوار با پاکستان نیز کمپاین وسیع مبارزه با روپیه پاکستان و ترویج افغانی صورت گرفته است.

اوچا: بی‌جا شدن مردم از مناطق اصلی شان در افغانستان ادامه دارد

آرشیف، شماری از بیجا شده های داخلی در ولایت پروان

اداره هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان می‌گوید، بی‌جا شدن مردم از مناطق اصلی‌شان در نتیجه منازعات و حوادث طبیعی در افغانستان ادامه دارد.

بر اساس اعلامیه این اداره، در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۴۳۷ هزار تن در اثر منازعات مسلحانه مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند. این در حالیست که جنگ و فقیر نمی‌گذارد که دوباره به مناطق اصلی‌شان باز گردند.

به گفته اداره هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی از جملۀ ۲۴۵ هزار بی‌جا شده در شرق افغانستان، ۸۴ هزار تن آن‌ها در نتیجۀ خشکسالی بی‌جا شده اند که تا هنوز هم به محلات اصلی‌شان بر نگشته اند.

ادارۀ هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، براساس بررسی سال ۲۰۱۹ میلادی، الی پایان امسال حدود یک میلیون افغان که از محلی به محلی در حرکت اند، به مساعدت‌های بشری نیاز خواهند داشت.

هشت نفر در پلخمری به اتهام سرقت و آزار مردم بازداشت شدند

موقعیت ولایت بغلان در نقشه عمومی افغانستان

پولیس بغلان طی عملیات دو روزه در نقاط مختلف شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان، هشت تن را به اتهام سرقت و آزار و اذیت مردم بازداشت کرده است.

در خبرنامۀ دفتر مطبوعاتی پولیس بغلان دستگیر شدگان افراد مسلح غیر مسئول و مضر در جامعه خوانده شده اند.

در خبرنامه گفته شده که از نزد بازداشت شده‌ها اسلحه و مشروبات الکهولی نیز به‌ دست آمده است.

در خبرنامه گفته شده است که عملیات برای دستگیری همچو افراد در شهر پلخمری ادامه دارد.

چند روز قبل دزدان مسلح در این شهر به منزل انجنیر عبدالله از ریاضی دانان نامدار بغلان داخل شدند مقدار پول و اجناس قیمتی او را دزدیدند و خودش را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند.

صدیق صدیقی: جواد پیکار ممنوع‌الخروج نشده است

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی این کشور، ممنوع‌الخروج نیست.

این در حالی است که چند روز پیش برخی رسانه‌ها نامه‌ای را به امضای معاون لوی سارنوالی افغانستان نشر کردند که در آن نوشته شده بود که تا زمان تکمیل بررسی‌ها در باره روند استخدام در وزارت شهرسازی و خریداری خانه توسط سرپرست این وزارت در ترکیه، جواد پیکار ممنوع‌الخروج شود.

حالا صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور در یک نشست خبری در جواب به سوال خبرنگار رادیو آزادی، ممنوع‌الخروج بودن آقای پیکار را رد کرد.

هرچند سخنگوی لوی سارنوالی در باره نامه‌ای با امضای معاون لوی سارنوالی نشر شده چیزی نمی‌گوید، اما سخنگوی رئیس جمهور گفت که در این باره میان برخی نهادها تفاوت دیدگاه وجود داشت.

به گفته آقای صدیقی، رئیس جمهور اخیراً حکمی صادر کرد که برخی اجراآت در وزارت شهرسازی و اراضی و برخی ادارات دیگر بررسی شود.

در حملۀ هوایی در ولایت فراه، ۴ شورشی طالب کشته شدند

موقعیت ولایت فراه در نقشه افغانستان

مقام‌های اردوی ملی در ولایت فراه می‌گویند که چهار شورشی گروه طالبان در حملۀ هوایی در این ولایت کشته شدند.

حشمت‌الله احمدی، سخنگوی لوای دوم اردوی ملی در ولایت فراه به‌رادیو آزادی گفت که این حمله عصر روز جمعه در منطقۀ کاریز شهر فراه اجرا شد.

او افزود: "در اثر ضربات هوایی عصر روز گذشته، نیروهای ماموریت حمایت قاطع و همکاری نیروهای افغان به‌تعداد چهار جنگجوی طالبان کشته شدند."

به گفته احمدی، در این حمله هوایی یک شورشی دیگر طالبان زخمی شده است.

طالبان هنوز در مورد تلفات افراد این گروه در فراه چیزی نگفته اند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از فراه، طالبان در بسیاری مناطق این ولایت حضور پررنگ دارند.

این گروه در سال روان خورشیدی و پارسال دو بار بالای شهر فراه دست به‌حمله‌های گسترده زدند.

تلاش‌ برای افزایش جنگل‌ها در خوست روی دست گرفته شده است

موقعیت خوست در نقشه افغانستان

ریاست زراعت و مالداری ولایت خوست از تلاش‌ها برای امنیت و سرسبزی جنگل‌ها در این ولایت خبر می‌دهد.

حفیظ‌الله شاه‌نوری رئیس این اداره امروز (۲۸ جدی) به رادیو آزادی گفت که به‌همین هدف در پنج ولسوالی این ولایت برای تولید دو میلیون ۱۶۰ هزار نهال جلغوزه و چهارمغز برای ۳۰ دهقان قوریه‌های خانگی ساخته شده است.

وی همچنین گفت هر قریه ظرفیت تولید شش هزار نهال را دارد.

ارزش مجموعی این پروژه ۱۴.۵ میلیون افغانی است که در کنار آن برای هر قریه‌دار دو کیلو تخم جلغوزه و ۳۰ کیلو تخم چهارمغز نیز داده می‌شود.

رئیس زراعت خوست می‌گوید در مرحله اول این پروژه برای باغداران آگاهی داده می‌شود. مرحله دوم شامل برنامه‌های آموزشی و در مرحله سوم شامل ساخت ۲۰ مکتب محلی برای دهقانان بود که تکمیل شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG