لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۶

وزارت امور داخله کارزار امن‌سازی کابل را راه‌اندازی کرده است


آرشیف

وزارت امور داخله کارزاری را برای مبارزه با دزدان، قاتلان و گروه‌های جرمی در کابل آغاز کرده و تا کنون ۱۸ تن را در این عملیات‌ها بازداشت کرده‌اند.

پس از آن‌که شب یک‌شنبه گذشته علی سینا ظفری محصل پوهنتون امریکایی-افغانستان در ساحه حوزه سیزدهم از سوی دزدان کشته شد، کارزار "کابل امن نیست" در صفحات اجتماعی به راه انداخته شد.

این کارزار رهبری وزارت امور داخله را واداشت تا در برابر کسانی‌که دست به چنین کارهایی می‌زنند آستین بر زند.

عباس از بسته‌گان علی سینا ظفری در صحبت با رادیو آزادی هرچند این اقدام را می‌ستاید، اما آن‌را ناوقت می‌خواند.

او گفت: "بدبختانه نهادهای امنیتی به‌وقت تلاش نکردند. بدختانه به علت بی‌تفاوتی پولیس برخی جوانان از سوی دزدان به قتل رسیدند. اگر پولیس به وقت و زمان اقدام می‌کرد جوانان زیادی مانند علی سینا، زنده می‌بودند."

وزارت امور داخله می‌گوید برای کاهش سطح جرایم جنایی در کابل گزمه‌های سیار، پاسگاه‌های تلاشی و عملیات‌ اوپراتیفی را آغاز کرده‌اند.

مروه امینی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که پولیس در برابر افراد مسلح غیر مسئول و اخلال‌گران نظم عامه اقدام کرده‌است.

مروه امینی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان
مروه امینی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان

او افزود: "فهرستی از مجرمین نزد هر حوزه وجود داشت بر بنیاد همان فهرست ۱۸ تن از مجرمین بازداشت شدند. این عملیات تا زمانی ادامه خواهد داشت که سطح جرایم کاهش یابد. این عملیات در شهرهای بزرگ دیگر نیز به راه انداخته می‌شود."

شماری از باشنده‌گان کابل از این اقدام نهادهای امنیتی استقبال می‌کنند، اما تأکید دارند که این اقدام نمایشی نباشد و پولیس به وظیفه‌اش که عملی کردن قانون و تأمین امنیت مردم است، توجه کند.

احمد ساحل باشندۀ مکروریان کابل گفت: "از این اقدام وزارت داخله استقبال می‌کنم، مردم از دست دزدی‌ها در شهر گشت‌و‌گزار کرده نمی‌توانستند."

روشان بارکزی گفت: "این اقدام پولیس باید نمایشی نباشد آنان به اجرای وظایف‌شان که تأمین امنیت مردم است متوجه باشند."

عبدالمالک یک باشنده دیگر گفت: "چرا پولیس پس از کمپاین شبکه‌های اجتماعی دست به کار می‌شود؟ آیا خودش وظیفه خود را نمی‌شناسد؟ وقتی‌که دزد بازداشت شد دوباره رها می‌شود این کار دزدان را بیشتر روحیه داده است."

آرشیف
آرشیف

وزارت امور داخله می‌گوید پیش از این نیروهای پولیس بیشتر در جنگ مصروف بودند، اما پس از این در کنار جنگ به تأمین امنیت مردم نیز بیشتر توجه خواهند کرد و کارهای آنان به هیچ صورتی نمایشی نیست.

افزون بر باشنده‌گان پایتخت، باشنده‌گان ولایت‌های هرات، بلخ، کندهار و ننگرهار نیز از افزایش جرم‌های جنایی در مناطق‌شان نگران اند.

وزارت امور داخله می‌گوید امیدوار است به زودی این کمپاین را در کشور سراسری سازد.

XS
SM
MD
LG