لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۵

جهان

ایران به‌ اوکراین اجازۀ دسترسی به‌پارچه‌های طیارۀ آن‌کشور را داد

طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود

ایران به‌بررسی کننده‌های اوکراین اجازۀ دسترسی به‌پارچه‌های طیارۀ ساقط شدۀ آن‌کشور را داد.

طیارۀ بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین صبح روز چهارشنبه پس از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

۱۰ شهروند افغانستان، ۷۶ ایرانی، ۱۱ اوکراینی، ۶۳ کانادایی، ۱۰ شهروند سویدن، ۳ جرمن و ۳ بریتانیایی شامل قربانیان اند.

ایران از شرکت بوئینگ و ادارۀ بررسی رویداد ایالات متحده نیز خواسته است که در راستای بررسی در بارۀ این سانحه هوایی همکاری کنند.

در یک بیانیۀ دفتر ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین گفته شده است که نمونه‌های DNA از نزدیکان اوکراینی‌های که در این رویداد کشته شدند جمع آوری شده تا به‌اساس آن هویت قربانیان شناسایی شود.

در بیانیه گفته شده که هنوز بسیار زود است که جزئیات مشخص در بارۀ تحقیقات برملا شود.

مقام‌های امریکایی،کانادایی و بریتانیایی گفته اند به احتمال زیاد طیاره اوکراینی سهواً توسط راکت ایرانی سقوط داده شده است- آنچه‌که تهران آن را رد کرده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اجساد قربانیان اوکراینی از ایران به کیف رسید

پارچه طیاره مسافربری اوکراین که در ایران هدف راکت سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد.

اجساد قربانیان اوکراینی حادثه اخیر سقوط طیاره مسافربری این کشور در ایران امروز یکشنبه به کیف رسید.

این در حالیست که در بارۀ چگونگی همکاری مقامات ایرانی با تحقیقات در مورد این حادثه سوال‌های ایجاد شده است.

مقام های ایرانی پذیرفته اند که این طیاره سهواً هدف قرار گرفته است.

ولادیمیر زلنسکی و برخی مقامات بلند رتبه اوکراین در مراسم استقبال تابوت‌های این یازده قربانی که در بیرق‌های این کشور پیچانیده شده بودند، اشتراک کردند.

از جمله این قربانیان نُه نفر عمله طیاره و دو تن دیگر مسافر بودند.

طیاره خطوط هوایی اوکراین بتاریخ هشتم جنوری دقایقی بعد از پرواز از تهران هدف راکت سپاه پاسداران ایران قرار گرفته سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن به شمول ۱۳ افغان جان باختند.

مقامات اوکراین و چهار کشور دیگر به شمول افغانستان که اتباع خود را در این سانحه از دست داده اند خواستار تحقیقات کامل، مستقلانه و شفاف شده اند.

مقام های ایرانی که گفته بودند جعبه سیاه طیاره را به اوکراین می‌سپارند اکنون به نظر می‌رسد از این تصمیم خود منصرف شده‌اند.

سنای امریکا به عرایض در مورد استیضاح ترمپ رسیدگی می‌کند

طرفین رسیدگی نهایی به استیضاح رئیس جمهوری امریکا در مجلس سنا، عرایض، مدارک و دفاعیات خود را مطرح ساختند.

در حالیکه دموکرات‌ها رئیس جمهور ترمپ را به نقض سوگند ریاست جمهوری متهم می‌کنند وکیلان وی روند پی‌گیری را یک "حمله خطرناک" بر دموکراسی می‌دانند.

مجلس نمایندگان که دموکراتان در آن اکثریت اند، رئیس جمهور ترمپ را به "سوء استفاده از قدرت" و "ایجاد مانع در برابر تحقیقات کانگرس" متهم کرده است.

این اتهامات به ارتباط مکالمۀ تلفونی ترمپ با رئیس جمهوری اوکراین و تقاضای تحقیق در مورد رقیب‌های سیاسی‌اش بخصوص جو بایدن مطرح شده است.

رئیس جمهور ترمپ همه‌ای این اتهامات را رد کرده است.

استیضاح نهایی وی به دو‌سوم آرای سناتورها نیاز دارد و چون اکثریت در سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است، چنین چیزی تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد.

آسترالیا: صنعت جهانگردی را دوباره احیا می‌کنیم

آتش‌سوزی در یکی از جنگلات آسترالیا

حکومت آسترالیا بعد از بارش باران شدید به دنبال آتش‌سوزی وسیع در این کشور می‌گوید صنعت جهانگردی در آسترالیا را با مصرف میلیون‌ها دالر دوباره احیا می‌کند.

حکومت آسترالیا امروز یکشنبه گفت که ۷۶ میلیون دالر به سکتور جهانگردی اختصاص می‌دهد.

اما ادارۀ جهانگردی و سیاحت آسترالیا گفته است که از آتش‌سوزی اخیر یک میلیارد دالر خسارمند شده است.

سیمون بیرمنگهم وزیر سیاحت در پاسخ این سؤال تلویزیون ای‌بی‌سی نیوز که آیا این ۷۶ میلیون دالر کافیست؟ گفت که این یک بسته اولی بوده و به کمک بیشتر نیاز است.

مقامات می‌گویند شمار نقاطی که در سواحل شرقی و جنوبی آسترالیا آتش‌سوزی در آن رخ داده بود و از چندین هفته به این سو ادامه داشت برای نخستین بار به کمتر از صد نقطه کاهش یافته است.

در این آتش‌سوزی‌ها از ماه سپمتبر به این سو یک مساحت تقریباً به اندازۀ سوم بخش جرمنی حریق و ۲۹ نفر جان باختند. هم‌چنین میلیون‌ها حیوان تلف شدند.

ترمپ از ۶۰مین سالروز پیمان امنیتی امریکا با جاپان تجلیل کرد

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا

رئیس جمهوری امریکا از شصت‌مین سالروز پیمان امنیتی میان کشورش با جاپان تجلیل کرد.

پیش از این، دونالد ترمپ انتقاد‌های بر این پیمان داشت و خواهان ائتلاف عمیق میان این دو متحد شده بود.

ترمپ دیروز شنبه (۱۸ جنوری) در یک بیانیه گفت، در حالی که چهارچوب امنیتی به سوی خرابی روان است و چالش‌های تازه قد بر افراشته، نیاز است تا دو جانب ائتلاف شانرا تقویت و عمیق‌تر سازند.

رئیس جمهوری امریکا همچنان افزود، باور دارد که در ماه‌ها و سال‌های آینده، نقش جاپان در امنیت دو جانبه بیشتر می‌شود و ائتلاف آن‌ها رشد می‌کند.

ایالات متحده و جاپان نخستین پیمان امنیتی شانرا در سال ۱۹۵۱ میلادی امضا کردند اما در سال ۱۹۶۰ از سوی صدراعظمان پیشین جاپان، روی آن غور دوباره صورت گرفت.

پولیس فرانسه ۳۲ مظاهره کننده‌ را دستگیر کرد

آرشیف، پولیس ضد شورش در فرانسه

پولیس فرانسه با مظاهره کننده‌های ضد حکومت آن کشور درگیر شد و در برابر آن‌ها از گاز اشک آور کار گرفت.

از دستگیری ده‌ها تن نیز در جریان این تظاهرات که دیروز شنبه (۱۸ جنوری) در پاریس صورت گرفت، نیز گزارش شده است.

در تازه‌ترین موج مظاهره "پیراهن زردها" که معترضان بر ضد پولیس و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شعار می‌دادند، حداقل ۳۲ تن دستگیر شدند.

دیروز شنبه (۱۸ جنوری) چهل و پنجمین روز مظاهره کارمندان خطوط آهن و مترو بر ضد پلان اصلاحات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در زمینه قانون تقاعد آن کشور بود.

این مظاهره میلیون‌ها باشندۀ فرانسه را با دشواری‌های زیاد مواجه ساخته است.

موزیم "لور پاریس" که در نتیجه تظاهرات مسدود شده بود، (۱۸ جنوری) دوباره باز شد. تظاهرات "اوپرا پاریس" ادامه دارد و تا اکنون ۶۷ نمایش را لغو کرده است.

رئیس جمهوری لبنان خواستار اعاده امنیت در بیروت شد

مظاهره در بیروت پایتخت لبنان

رئیس جمهوری لبنان فرماندهان نیروهای امنیتی این کشور را دیروز شنبه (۱۸ جنوری) احضار کرد و به آن‌ها دستور داد تا امنیت را دوباره در مناطق مرکزی شهر بیروت اعاده کنند.

این حرکت در حالی صورت گرفته است که برخوردها میان مظاهره کننده‌ها و نیروهای امنیتی لبنان ادامه دارد.

میشل عون به مقامات امنیتی آن کشور دستور داده است تا از "مصونیت مظاهره صلح آمیز، مردم عام و ملکیت آن‌ها" حراست نموده، امنیت را دوباره در شهر بیروت اعاده کنند.

مظاهره در بیروت از مدت سه ماه به این‌سو ادامه دارد.

براساس گزارش‌ها پولیس ضد شورش در لبنان دیروز شنبه نیز به سوی مظاهره کننده‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرد و به گفته سازمان صلیب سرخ حداقل ۳۰ تن در شفاخانه‌ها بستری و ۴۵ تن دیگر تحت تداوی قرار گرفته اند.

قرار بود حسن دیاب نامزد کرسی صدراعظم، کابینه جدید را (۱۷ جنوری) اعلان کند، اما این حرکت به خاطر اختلاف موجود بین گروه‌های سیاسی این کشور به تعویق افتاده است.

ایران جعبه سیاه طیاره اوکراین را به کیف می‌فرستد

جعبه سیاه طیاره مسافربری اوکراین که توسط سپاه پاسداران ایران سقوط داده شد.

ایران تأیید کرد که "بلک باکس" یا جعبۀ سیاه طیاره مسافربری اوکراینی سقوط داده شده در تهران را به کیف خواهد فرستاد.

حسن رضایی فر رئیس تیم تحقیقاتی اداره هوانوردی ملکی ایران دیروز (۱۸ جنوری) به آژانس خبری تسنیم گفت، مطالعۀ اطلاعات ثبت شده در جعبۀ سیاه این طیاره در ایران، ممکن نبوده است.

به گفته آقای رضایی فر متخصصان امریکایی، فرانسوی و کانادایی با رسیدن "جعبۀ سیاه" به کیف بالای آن کار خواهند کرد، در صورتی‌که تلاش‌های این متخصصان موفقانه نباشد، جعبۀ سیاه به فرانسه فرستاده خواهد شد.

قبلاً الکساندر روین کارشناس انستیتوت بررسی و مطالعات عدلی اوکراین گفته بود، کار روی جعبۀ سیاه این طیاره (۲۰ جنوری) آغاز خواهد شد.

صبح چهارشنبه (۸ جنوری)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین را لحظاتی پس از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط داد. همۀ ۱۷۶ سرنشین آن، به شمول ۱۳ افغان کشته شدند.

حکومت ایران این رویداد را یک "خطای انسانی" خوانده گفت، این طیاره بطور غیرعمدی مورد اصابت یک راکت سپاه پاسداران قرار گرفت.

اردوغان: اروپا باید از تلاش‌های انقره پشتیبانی‌ کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می‌گوید اگر اروپا خواستار پایان منازعه در لیبیا است باید از تلاش‌های انقره در آن کشور پشتیبانی‌ کند.

انقره به حکومت وفاق ملی مستقر در طرابلس که توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است حمایت نظامی فراهم می‌کند و خلیفه حفتر فرمانده اردوی خودخواندۀ ملی لیبیا را کودتاچی می‌خواند.

نیروهای وفادار به حفتر در برابر حکومت وفاق ملی به رهبری فائز سراج می‌جنگند.

اردوغان در مقالۀ که در ویب‌سایت پولیتیکو نشر شد گفته است که کشورش نیروهای امنیتی لیبیا را آموزش می‌دهد و آنها را یاری می‌رساند تا علیه تروریزم، قاچاق انسان و دیگر تهدید‌های جدی که متوجه امنیت بین‌المللی است مبارزه کنند.

این اظهارات اردوغان در حالی صورت می‌گیرد که یک اجلاس در بارۀ لیبیا فردا در برلین پایتخت جرمنی برگزار می‌شود.

جرمنی و سازمان ملل متحد در این اجلاس، گروه‌های لیبیایی رقیب را فشار خواهند داد تا در بارۀ آتش‌بس و میکانیزم نظارتی به‌عنوان گام نخست برای صلح توافق کنند.

این را دیپلومات‌ها گفته و به آن در پیش­نویس اعلامیۀ اجلاس نیز اشاره شده است.

در اجلاس برلین در کنار حفتر و سراج، رهبران و نمایندگان ترکیه، روسیه، مصر و برخی کشور‌های دیگر نیز اشتراک خواهند کرد.

'شاید موافقت‌نامه میان طالبان و امریکا تا اواخر جنوری امضاء شود'

سهیل شاهین گفته است که کاهش در خشونت به معنی کم شدن حمله به‌نیروهای افغان نیز خواهد بود.

یک مقام طالبان گفته که این گروه امیدواری است که موافقت‌نامه میان طالبان و امریکا تا اواخر ماه جنوری امضا شود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر امروز به روزنامۀ دان چاپ پاکستان گفت: "طالبان توافق کرده اند که عملیات نظامی شان را در افغانستان در آستانه امضای موافقت‌نامه احتمالی کاهش دهند."

او در ادامه گفته که کاهش در خشونت به معنی کم شدن حمله به‌نیروهای افغان نیز خواهد بود.

شاهین پنج‌شنبه شب در یک توییت گفته بود که نمایندگان این گروه با هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد در بارۀ امضای موافقت‌نامه و مراسم مربوط به آن گفتگو کردند.

خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان هنوز در این باره علنی چیزی نگفته است.

ریاست جمهوری افغانستان روی برقراری آتش‌بس در کشور تاکید دارد و گفته است که آتش‌بس یگانه راه رسیدن به صلح پایدار خواهد بود.

'کانادا برای هر خانواده ۵۷ شهروند کانادا، ۲۵ هزار دالر کانادایی کمک می‌کند'

جستن ترودو، صدراعظم کانادا

جستن ترودو، صدراعظم کانادا می‌گوید: "حکومتش برای هر خانواده ۵۷ شهروند کانادا و ۲۹ تن که باشنده‌های دایمی این کشور بودند، ۲۵ هزار دالر کانادایی کمک می‌کند."

آن‌ها هفتۀ گذشته در رویداد سرنگون شدن طیارۀ اوکراینی در نزدیکی تهران جان دادند.

او دیروز گفت: "این پول خانواده‌ها را در زمینۀ برگزاری مراسم خاکسپاری عزیزان شان، مسافرت به ایران و دیگر مصارف کمک خواهد کرد."

ترودو در مورد انتظارش از ایران هم چنین گفت: "ما از ایران انتظار داریم که به این خانواده‌ها غرامت بپردازد. من با آن‌ها ملاقات کرده‌ام. آن‌ها هفته‌ها منتظر مانده نمی‌توانند. به‌حمایت نیاز دارند."

ترودو افزود: "هر کمکی که از سوی تهران فراهم شود، مستقیماً در اختیار خانواده‌های قربانیان قرار داده خواهد شد."

صدراعظم کانادا گفت که "جعبه‌های سیاه طیاره" به شدت خساره‌مند شده است.

او از تهران خواست که این جعبه‌ها را به‌عنوان بخشی از تحقیقات بین‌المللی به فرانسه برگرداند.

طیارۀ مسافربری در هشتم ماه جنوری توسط راکت سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان دادند.

'در عراق ۲ اعتراض‌کننده کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شدند'

بغداد، دیروز صحنۀ موج تازۀ اعتراض‌ها علیه نخبگان سیاسی و فساد گسترده بود

در نتیجۀ درگیری معترضان و نیروهای امنیتی عراق دستکم ۲ معترض کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شدند.

بغداد، پایتخت عراق دیروز صحنۀ موج تازۀ اعتراض‌ها علیه نخبگان سیاسی و فساد گسترده بود.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از عبور معترضان از پُل سِنک گاز اشک‌آور شلیک کردند.

این پُل به‌منطقۀ سبز بغداد منتهی می‌شود.

عراق در سال گذشته نیز شاهد اعتراض‌ها علیه حکومت‌های عراق و ایران بود.

در نتیجۀ این اعتراض‌ها که ۳ ماه طول کشید، صدها تن کشته و حدود ۲۵ هزار تن دیگر زخمی شدند.

مقام‌ها به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان متهم شده اند.

معترضان خواستار اصلاحات سیاسی، ایجاد فرصت‌های بهتر کاری، بهبود خدمات عامه، قطع نفوذ خارجی و استعفای رهبران حکومت شده اند.

هشدار ترمپ به‌‌علی خامنه‌ای؛ 'مواظب حرف‌های خود باش!'

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده به‌آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران هشدار داده است که مواظب حرف‌های خود باشد.

خامنه‌ای دیروز در خطبۀ نماز جمعه ترمپ را "دلقک" خواند.

ترمپ در حساب توییتر خود نوشته است: "فرد موسوم به «رهبر مُعظم» ایران که اخیراً بسیار «مُعظم» هم نبوده است، چیز‌های بدی در مورد ایالات متحده و اروپا گفته است."

ترمپ افزوده است: " اقتصاد آن‌ها در حال نابودی است و مرد‌م‌شان رنج می‌برند. او باید بسیار مواظب حرف‌‌هایش باشد."

خامنه‌ای در واکنش به‌اقدام بریتانیا، فرانسه و آلمان برای فعال کردن مکانیزم حل‌ اختلاف در توافق هسته‌ای با ایران گفت: "پس از خروج امریکا از برجام، گفتم که به آن‌ها اعتماد ندارم و آنها در خدمت امریکا خواهند بود."

پامپیو با قریشی در مورد صلح‌و‌ثباتِ منطقه گفت‌و‌گو کرده است

مایک پامپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده و شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان در واشنگتن

مایک پامپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است، در مورد مسایلی چون روند صلح افغانستان و ثبات در منطقه، با شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان گفت‌و‌گو کرده است.

پامپیو در حساب توییتر خود نوشته است که دیروز با قریشی دیدار کرد.

اما او در این باره بیشتر ننوشته است.

قریشی و پامپیو در واشنگتن دیدار کردند.

قریشی هم در حساب توییتر خود نوشت که هم‌سویی میان ایالات متحده و پاکستان فرصت فوق‌العاده‌ای است برای برقراری صلح در افغانستان و این، مسئولیت مشترک آن‌ها است.

او در ادامه افزوده است، پاکستان به ایفای نقش خود در برقراری صلح در تمامی منطقه ادامه خواهد داد.

پیش ازین، مقام‌های افغان و امریکایی از نظامیان پاکستان انتقاد کرده اند که برای نابود ساختن مرکز‌های هراس‌افگنان در خاک "آن کشور" به‌گونۀ صادقانه عمل نکرده اند.

اما پاکستان همواره این انتقاد را رد کرده است.

امریکا بر حسن شاهوارپور (یک جنرال ارشد ایران) تعزیرات وضع کرده است

حسن شاهوارپور جنرال ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

ایالات متحدۀ امریکا بر حسن شاهوارپور یک جنرال ارشد ایران تعزیرات وضع کرده است.

وزارت امور خارجه امریکا دیروز گفت: "بر این جنرال ایرانی به‌خاطری تعزیرات وضع شده که در سرکوب مظاهره‌کنندگان ماه نوامبر دست داشته است."

این جنرال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سفر به امریکا منع شده است.

براین هوک نمایندۀ خاص امریکا برای ایران دیروز گفت:"جنرال شاهوارپور در اقدام برضد مظاهرچیان، از حقوق بشر تخطی کرده است. او در ماه نوامبر پارسال نظاره‌گر قتل عام ۱۴۸ ایرانی بی‌گناه بود. جنرال شاهوار پور از جمع رهبرانی بود که بر مظاهر‌کنندگان در ماهشهر حمله مرگبار کرد و آنها را سرکوب نمود."

حکومت ایران گزارش‌های امریکا و اداره‌های بین‌المللی ناظر حقوق بشر را در ارتباط به‌ظلم بر مظاهر‌کنندگان ماهشهر را بی‌اساس دانسته است.

اما پذیرفته که در این منطقه تعدادی از جدایی‌طالبان را سرکوب کرده است.

زلنسکی استعفا صدراعظم اوکراین را نپذیرفت

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیروز استعفا الکسی هونچاروک صدراعظم این کشور را نپذیرفت.

آقای زلنسکی گفت: "صدراعظم دیروز استعفا‌اش را در نامه‌ای به‌او فرستاده است."

او دیروز پس ار دیدار با صدراعظم هونچارک گفت: "من با شما مشترکاً می‌خواهم کابینه را تقویت کنم. به این دلیل می‌خواهم که نکات ضعف را مشخص کرده، مقام‌های وزارتخانه‌ها را بر اساسی توانایی مسلکی شان تغییر و تبدیل کنید."

به‌تازه‌گی یک مکالمۀ تلفونی صدراعظم هونچاروک در رسانه‌های اجتماعی به‌نشر رسید که در آن گفته شده که رئیس جمهور در امور اقتصادی فهم اندک دارد.

پس از آن الکسی هونچاروک صدراعظم اوکراین در فیسبوک خود نوشت که نیمۀ بیشتر مسایل داخل کابینه در رسانه‌های اجتماعی افشأ می‌شوند.

او به‌خاطر اینکه احترام و اعتماد خود را به رئیس جمهور ثابت کند، از این مقام استعفا داد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG