لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۶

ایران: به کارشناسان اجازه خواهیم داد تا در مورد سانحه سقوط طیاره تحقیق کنند


جسدهای قربانیان رویدادی که در آن یک طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرد

تعدادی از رهبران جهان به‌شمول رئیس جمهور افغانستان محمداشرف غنی از ایران خواسته اند که در مورد حادثه سقوط طیاره مسافر‌بری شرکت هوایی ایران "جعبه سیاه" این طیاره را به‌تحقیق کننده‌گان بین‌المللی بدهد.

صدر‌اعظم کانادا جستین ترودو و یک تعداد دیگر از رهبران جهان گفته اند از علایم و نشانه‌ها چنین معلوم می‌شود که این طیاره با فیر راکت از سوی ایران از‌بین رفته است.

ترودو می‌گوید از چندین منبع استخباراتی معلومات به‌دست آورده که طیاره زده شده است.

در این حادثه ۱۷۶ نفر کشته شده اند. سفیر افغانستان در تهران عبدالغفور لیوالدر مورد قربانیان افغان این سانحه هوایی به رایو آزادی چنین معلومات داد:"‌متاسفانه قرار معلوماتی که ما در سفارت داریم در حدود ده نفر از افغانها هم قربانی این حادثه شده اند. ما فهرست آنان را در اولین لحظات ممکن از مسئولین به‌دست آوردیم."

این طیاره روز سه شنبه بعد از پرواز از میدان هوایی امام خیمنی تهران بلا فاصله سقوط کرد. مقامات ایران تأیید نمودند که این طیاره ۱۷۶ سرنشین داشت.

طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود
طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود

در بین قربانیان ۱۴۶ ایرانی، ۱۰ افغان، ۱۱ اوکراینی، ۵ کانادایی و ۴ سویدنی شامل بودند. این حادثه چند ساعت بعد از آن رخداد که ایران قرارگاه‌های نظامی امریکا را در عراق مورد حمله راکت قرار داد.

ایران در رابطه با سقوط طیاره از موقف قبلی خود عقب‌نشینی کرده و گفته است آن‌ها به اداره امریکایی تحقیقات حوادث و کارشناسان بیین‌المللی اجازه خواهند داد که در تحقیقات در محل حادثه سقوط طیاره مسافر بری اوکراینی کمک کنند.

ایران صبح امروز جمعه بعد از آن در این مورد تصمیم گرفت که یک تعداد مقامات امریکایی، بریتانی و کانادایی گفتند امکان آن وجود دارد که راکت ایران تصادفی به طیاره مسافربری شرکت هوایی اوکراین برخورد کرده باشد.

مقامات ایرانی این ادعاها را که گویا قوای ایران این طیاره را هدف قرار داده اند با شدت رد کرده و از کشورهای غربی خواسته اند که معلومات خود را در این مورد با آن‌ها شریک بسازند.

رئیس اداره هوانوردی ایران علی عابدزاده اظهار داشت آنها به بورد مصونیت ترانسپورتی امریکا، شرکت تولید کننده طیاره بوئینگ، کارشناسان اوکراینی، کانادایی و فرانسوی اجازه می‌دهند که در مورد سقوط این طیاره تحقیق نمایند.

طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود
طیارۀ مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که با دست‌کم ۱۷۶ سرنشین در خاک ایران سقوط کرده بود

طبق اصول اداره هوانوردی بین‌المللی بورد ملی مصونیت هوانوردی امریکاحق دارد در این تحقیقات نقش داشته باشد چون در این حادثه یک طیاره بوئینگ دخیل بوده که در ایالات متحده دیزاین و ساخته می‌شود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان و ریاست جمهوری اوکراین روز پنجشنبه در اعلامیه‌های جداگانه در مورد تماس تلفونی رهبران دو کشور در رابطه با این حادثه گفته اند رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زیلنسکی در صحبت تلفونی با همتای افغان خود در مورد کشته شدن ۱۰ افغان در این حادثه اظهار تاسف و تاثر کرده است.

رئیس جمهور غنی گفته است اطمینان دارد که اوکراین یافته‌های تحقیقات در مورد این سانحه را با حکومت افغانستان شریک خواهد ساخت.

سید سمیع عباس

XS
SM
MD
LG