لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۵

نیروهای خلیفه حفتر به آتش‌بس در لیبیا توافق کردند


آرشیف، نیروهای وفادار به خلیفه حفتر

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر حاکم پرقدرت در شرق لیبیا و ادارۀ این کشور در طرابلس پایتخت می‌گویند که به آتش بس توافق کرده اند.

سازمان ملل متحد اداره طرابلس را به رسمیت شناخته است.

این دو اداره رقیب در لیبیا می‌گویند، برای برقراری آتش‌بس در این کشور توافق دارند.

نیروهای خلیفه حفتر که خود را اردوی ملی لیبیا عنوان می‌کنند، می‌گویند که قرار است آتش‌بس از امروز آغاز شود، اما شرط همین است که حکومت لیبیا هم آتش‌بس کند.

احمد مِسماری سخنگوی اردوی ملی خود خواندۀ لیبیا تحت رهبری خلیفه حفتر در یک پیام ویدیویی گفت: "قوماندانی عمومی نیروهای مسلح عرب در لیبیا از 12 شب گذشته عملیات نظامی را در ساحۀ غرب متوقف کرده و آتش‌بس اعلام می‌کند. امیدوار است که جانب مخالف هم آتش‌بس را از همین لحظات شب مراعات کند. هر گونه تخطی از آتش‌بس پاسخ سخت در پی خواهد داشت."

حکومت وحدت ملی لیبیا در بیانیۀ اینترنتی امروز اعلام کرد: "در پاسخ به در خواست آتش‌بس از جانب رئیسان جمهور روسیه و ترکیه، شورای رهبری حکومت وحدت ملی لیبیا، از ساعت دوازدۀ شب دوازدهم جنوری آتش‌بس را اعلام می‌کند."

پیش از این ادارۀ طرابلس از درخواست برای آتش‌بس استقبال کرده، اما گفته بود، محافظت از شهروندانش مسئولیت اصلی اش است.

در این حال دفتر معاونت سازمان ملل متحد در لیبیا می‌گوید، از آتش‌بس استقبال می‌کند و از طرف‌های درگیر در جنگ لیبیا می‌خواهد که این آتش‌بس را به طور جدی رعایت کنند.

این مأموریت از جوانب ذیدخل خواست که زمینه را برای تلاش‌های صلح جهت حل همۀ مسایل از راه دیالوگ میان لیبیایی ها فراهم کند.

با وجود تقاضا های روسیه و ترکیه، خلیفه حفتر فرمانده اردوی ملی لیبیا گفته بود که به مبارزه خود تا سرنگونی حکومت با حمایت سازمان ملل متحد در طرابلس، ادامه می‌دهد.

در این حال تعدادی از ناظران می‌گویند، با توجه به اردوی از هم پاشیده و بی ثبات لیبیا، برقراری آتش‌بس در این کشور کاریست دشوار.

پس از سقوط رژیم معمر القذافی حاکم سابق لیبیا در سال 2011 میلادی نا آرامی‌ها در این کشور ادامه دارد.

دو ادارۀ رقیب این کشور را رهبری می‌کند.

یکی حکومت لیبیا در طرابلس پایتخت که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و دیگر اداره تحت رهبری خلیفه حفتر در شهر توربوک می‌باشد.

XS
SM
MD
LG