لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۷

تبصره روزنامه‌های کابل در مورد استعفای عاطف مشعل، انتخابات و سقوط طیاره اوکراینی


استعفای عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، کشته شدن افغان‌ها در سقوط طیاره اکراینی در ایران و رسیدگی به شکایات انتخایاتی از موضوع‌هایی هستند که روزنامه‌های چاپ امروز کابل به بررسی و تحلیل آن‌ها پرداخته‌اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا سرمقاله خود را با اشاره به استعفای عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان، نوشته که اگر چه او دلیل استعفایش را تحصیل در بیرون از کشور عنوان کرده، اما به نظر روزنامه، آقای مشعل به دلیل تیرگی روابطش با مقام‌های پاکستان، استعفا داده است.

سرمقاله‌نویس دنیا افزوده که جنجال‌ها بر سر مالکیت "افغان مارکیت" در پیشاور، کشیدن سیم خاردار در امتداد خط دیورند و توییت‌های پیهم آقای مشعل، روابطش با مقام‌های پاکستانی را تیره ساخت. به باور نویسنده حکومت افغانستان هم از آقای مشعل حمایت نکرد. به نظر روزنامه، شاید او به همین دلیل استعفا کرده باشد.

نویسنده دنیا توضیح داده که آقای مشعل در واکنش به گرفتن سیم خاردار در خط دیورند، در صفحه توییتر و فیسبوکش نوشت که این خط و موانع هیچگاه واقعیت این جغرافیا را تغییر داده نمی‌تواند. به نوشته روزنامه، نظامیان و استخبارات پاکستان او را احضار کرد و این امر واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

  • ماندگار

روزنامه ماندگار با بررسی تأخیر در رسیدگی به شکایات، در سرمقاله خود تأکید کرده که براساس قانون، باید کمیسیون شکایات انتخاباتی در ظرف ۱۵ روز به شکایات ثبت شده رسیدگی کند، اما حالا چنین به نظر می‌رسد که کمیسیون شکایات انتخاباتی تا کنون نتوانسته رای سفید را از سیاه جدا کند.

نویسنده ماندگار همچنین افزوده است که هرچند کمیسیون شکایات انتخاباتی پیش از این تعهد کرده بود که در زمان تعیین شده شکایات را بررسی می‌کند، اما تا کنون این کمیسیون نتوانسته شکایات را بررسی و نتایج آن را اعلام کند.

  • هیواد

روزنامه هیواد در سرمقاله خود با عنوان "حکومت افغانستان در جستجوی افغان‌های کشته شده در سقوط طیاره اکراینی"، بر این نکته تأکید کرده که حکومت افغانستان با تمام توانایی خود تلاش می‌کند قربانیان افغان این سانحه را شناسایی و کمک‌های لازم را در این زمینه فراهم کند.

به نوشته هیواد، حکومت افغانستان یک هیئت حقیقت‌یاب به ایران فرستاده و محمداشرف غنی رئیس جمهوری این کشور هم با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران صحبت تلفونی کرده است. این روزنامه دولتی افزوده که حکومت افغانستان با تیم‌های بین‌المللی در بررسی این سانحه به صورت مشرکت کار می‌کند.

طیاره بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی چهارشنبه شب هفته گذشته دقایقی پس از پرواز از تهران به قصد کی‌یف، بر اثر شلیک موشکی نیروهای ایرانی سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن، از جمله ۱۳ افغان کشته شدند. مقام‌های ایرانی گفته‌اند که سقوط این طیاره ناشی از "خطای انسانی و غیرعمدی" بوده است.

XS
SM
MD
LG