لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۵۹

تبصره برخی روزنامه های جهان در مورد کشته شدن عساکر امریکایی در افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

اکثریت روزنامه‌ها و نشریه‌های معتبر جهان در بارۀ عواقب کشته شدن دو سرباز امریکایی و زخمی شدن دو تن دیگر آن‌ها در نتیجۀ انفجاری بمب جابجا شده در کنار سرک در کندهار، مقاله‌های را به نشر رسانده اند.

  • روزنامه تلگراف

روزنامۀ تلِگراف چاپ بریتانیا می‌نویسد، طالبان مسئولیت انفجار ماینی را به عهده گرفتند که در کنار سرک جابجا شده بود.

انفجار روز شنبه زمانی رخ داد که موتر گزمۀ حامل سربازان امریکایی از بالای آن عبور کرد.

این رویداد در سال ۲۰۲۰ میلادی اولین حادثه است که در نتیجۀ آن به نیروهای امریکایی در افغانستان تلفات وارد می‌شود.

به نوشتۀ روزنامۀ تلِگراف این رویداد در حالی به وقوع می‌پیوندد که امیدواری برای آغاز مذاکرات صلح میان طالبان و امریکایی‌ها برای پایان جنگ ۱۸ سالۀ افغانستان، به میان آمده است.

جنگ که در نتیجۀ آن تاکنون ۲۴۰۰ عسکر امریکایی کشته شده اند.

روزنامۀ تلِگراف بریتانیا می‌نویسد، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان، طالبان را ترغیب می‌کند که به برقراری آتش‌بس موافقه کنند و یا حداقل از شدت حملات‌شان بکاهند.

به نوشتۀ روزنامه در ۵ سال گذشته، یعنی از زمان که نیروهای افغان مسئولیت امنیتی کشور را بدوش گرفته اند، سال ۲۰۱۹ میلادی مرگبار‌ترین سال برای نظامیان امریکایی بوده است. زیرا، روزنامه می‌نویسد، در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳ نظامی امریکا در افغانستان کشته شدند.

در حال حاضر، نزدیک به ۱۳ هزار عسکر امریکایی در چوکات نیرو‌های ایتلاف در افغانستان مصرف خدمت اند.

  • بزنس انسایدر

نشریه آنلاین بزنس انسایدر امریکا هم مقالۀ را در مورد کشته و زخمی شدن سربازان امریکایی در افغانستان به نشر رسانده و در قسمتی از آن می‌نویسد، دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه دسمبر گفته بود که در ماه جاری آغاز پروسۀ خروج نزدیک به ۷ هزار سرباز امریکایی را از افغانستان حکم می‌دهد.

به باور نشریه آنلاین بزنس انسایدر، واشنگتن در چندین مرحله مذاکرات با طالبان را به پیش برده است.

در این مذاکرات تلاش شده تا روی آتش‌بسی موافقه شود که زمینه برای خروج تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان فراهم گردد.

اما بر اساس مقاله نشر شده در نشریه آنلاین بزنس انسایدر، با وجود گفت‌وگو‌ها تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳ سرباز امریکایی کشته شده اند.

نشریه به گزارش روزنامه نیویارک تایمز اشاره کرده که می‌نویسد، مقام‌های افغان زمانی شاکی شدند که رئیس جمهور دونالد ترمپ خروج بیش از نصف سربازان امریکایی را از افغانستان اعلان کرد.

اما ایالات متحده، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیرو‌ی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در عراق در ماه جاری میلادی ۳ هزار عسکر اضافی را به شرق میانه فرستاد.

XS
SM
MD
LG