لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۹

اشرف غنی: هیچ مأمور امنیتی حق کشتن هیچ شهروندی را ندارد


محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حین صحبت در مراسم فراغت ۴۵۵ افسر پولیس در کابل. Jan.13.2020

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که هیچ مأمور امنیتی حق کشتن هیچ شهروندی را ندارد.

آقای غنی این موضوع را در مراسم فارغ‌التحصیلی ۴۵۵ افسر پولیس امروز دوشنبه (۲۳ جدی) در اکادمی ملی پولیس جنرال عبدالرازق در کابل بیان کرد.

آقای غنی ضمن قدردانی از قربانی‌های پولیس و توصیه مأموریت نیروهای امنیتی به عنوان "دشوارترین وظیفه" در جامعه، بر عدم اقدام آن‌ها به کشتن افراد تأکید کرد.

او افزود که صدور حکم اعدام مجرم از صلاحیت‌های قانونی محکمه است. آقای غنی گفت: "شهروندان ما در شهرهای ما نمی‌خواهند پولیس وسیلۀ قتل حتی یک دزد باشد. هیچ مسئول امنیتی حق کشتن یک شهروند را ندارد. قانون این حق را [به او] نداده است. حتی سرقومندان اعلی‌تان این حق را ندارد. بنابرین، نیاز است که ما تدبیر داشته باشیم."

این در حالی است که نیروهای امنیتی پیش از این به کشتن غیرنظامیان در جریان عملیات‌های خود متهم شده‌اند.

شماری از افسران پولیس که پس از فراگیری آموزش‌های مسلکی از اکادمی پولیس جنرال عبدالرازق فارغ شدند. Jan.13.2020
شماری از افسران پولیس که پس از فراگیری آموزش‌های مسلکی از اکادمی پولیس جنرال عبدالرازق فارغ شدند. Jan.13.2020

به گفتۀ رئیس جمهور غنی، پولیس نمایانگر حاکمیت قانون در جامعه است و با حضور پولیس در جامعه، شهروندان باید احساس امنیت کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم تأکید کرد که مداخله افراد خارج از وزارت امور داخله در کارهای این وزارتخانه باید قطع شود.

او همچنین گفت:‌ "همه بخش‌های قوای امنیتی و دفاعی افغانستان مصروف جنگ بوده نمی‌توانند. وظیفۀ اساسی پولیس که تطبیق قانون است. [اجرای قانون] باید اولویت پیدا کند."

آقای غنی تأکید کرد: "باید روی تمام وظایفی که بالای پولیس تحمیل شده است، غور و بررسی صورت گیرد و مداخله‌های بیرونی در وزارت امور داخله باید به صفر برسد."

رئیس جمهور غنی تأکید می‌کند که هیچ قاچاقبر حق تهدید و هیچ دزدی حق توهین به پولیس را ندارد.

آقای غنی همچنین خواهان پاک شدن محیط کاری پولیس افغانستان از فساد، تبعیض و فضای بی‌اعتمادی شد.

در همین حال مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخلۀ افغانستان با ارایۀ برنامه امنیتی کابل در این مراسم گفت، افسرانی که تازه فارغ التحصیل شده‌اند، در کابل توظیف می‌شوند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخلۀ افغانستان
مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخلۀ افغانستان

آقای اندرابی گفت: "بر اساس پلان امنیتی کابل و رهنمود ما فارغان این دور را در دو حوزه و یک ولسوالی کابل تعیین کردیم. در کنار آن طرزالعمل جدید مبارزه با جرایم و طرزالعمل جدید کاری حوزه‌ها را معرفی کردیم."

در همین حال، مسئولان وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گویند که ۱۰۰۰ تن از نیروهای کماندو نیز امروز پس از آموزش‌های کماندویی از مکتب تعلیمات عالی کماندو فارغ شدند.

اکادمی پولیس ملی جنرال عبدالرازق تا حال ۱۱ دور افسر فارغ داده است.

XS
SM
MD
LG