لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۲

تبصره برخی روزنامه های کابل روی کاهش نیروهای امریکایی و گفت‌وگوهای صلح


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی و تحلیل گفت‌وگوهای صلح مقام‌های امریکایی و گروه طالبان و کاهش سربازان خارجی پرداخته‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود به بررسی موضوع کاهش سربازان نیروهای امریکایی در افغانستان پرداخته است.

روزنامه به نقل از رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی امریکا آورده که ممکن است امریکا با گروه طالبان در این مورد به توافق برسد، اما اگر توافقی هم صورت نگیرد، شمار سربازان امریکایی در افغانستان کاهش خواهد یافت.

به باور سرمقاله‌ نویس آرمان ملی، این مقام بلند پایه امریکایی در حالی این موضوع را بیان کرده که دور تازه گفت‌وگوهای نمایندگان امریکا و گروه طالبان یک ماه پیش از سر گرفته شد. به نوشته روزنامه، دو طرف به توافق نهایی نزدیک شده‌اند.

آرمان ملی اظهار نگرانی کرده که توافق امریکا با گروه طالبان بدون توافق بر سر برقراری آتش‌بس باعث خواهد شد که این گروه از گفت‌وگو با حکومت افغانستان سر باز زند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم در سرمقاله خود به همین موضوع پرداخته و نوشته که گفت‌وگوها میان هیئت امریکایی و نمایندگان گروه طالبان بار دیگر داغ شده است. روزنامه با بررسی احتمال نزدیک شدن دو طرف بر سر متن توافقنامه صلح، نوشته که امریکا از گروه طالبان خواسته که از میزان خشونت‌ها بکاهد.

به نوشته هیواد، حکومت افغانستان تأکید کرده که کاهش خشونت کافی نیست، بلکه بر موضوع برقراری آتش‌بس به عنوان شرط اساسی برای صلح تمرکز شود. به نظر روزنامه، بدون آتش‌بس، برقراری صلح با عزت و پایدار امکان‌پذیر نیست.

هیواد افزوده که اگر گروه طالبان صلح می‌کند و در تصمیم‌گیری در این مورد مستقل است، باید نخست آتش‌بس کند و سپس گامی به پیش بگذارد، با افغان‌ها صلح کند و جنگ را برای همیشه پایان بخشد.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته است که اگر بحران جاری میان امریکا و ایران کنترول نشود، ممکن است این دو کشور با هم برخورد کنند که زیان آن بیشتر بر مردم افغانستان تحمیل خواهد شد.

ویسا افزوده که اگر چنین برخوردی بین امریکا و ایران صورت گیرد که در حال حاضر احتمال آن کمتر دیده می‌شود، برخورد دو کشور زمینه جنگ نیابتی را در منطقه فراهم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG