لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۷

افغانستان

کمیسیون شکایات آرای ۱۰۹ محل رأیگیری را باطل کرد

زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که آرای ۱۰۹ محل رأیگیری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را باطل کرده است.

مقام‌های این کمیسیون درباره تعداد آرای باطل شده توضیح ندادند، اما روز سه‌شنبه (۲۴ جدی) گفتند این آرا در چند ولایت، از جمله کابل و بدخشان موقعیت داشته‌اند.

مقام های کمیسیون همچنین اعلام کرده اند که آرای ۵۳۱۶ محل در ۲۱ ولایت بازشماری شود.

این تصمیم بخشی از فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد شکایت‌های ثبت شده در دفاتر ولایتی این کمیسیون پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری است.

تیم‌های انتخاباتی می‌گویند در باره آرای ابطال شده، اطلاعات کافی ندارند.

کمیسیون از ۱۶۵۵۱ شکایت ۹۸۶۶ شکایت را بی‌اعتبار دانسته است. زهره بیان شینواری، رئیس این کمیسیون گفت شکایات رد شده شواهد و مدارک کافی نداشتند.

زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان

خانم شینواری گفت: "۱۸ شکایت به پروسس اصلاحی رفته است. به اساس ۵۳۱۶ شکایت در ۲۱ ولایت بازشماری صورت می‌گیرد. [آرای] ۱۰۹ محل باطل شده است. ۷۵ تن جریمه نقدی شده‌اند. ۷۱ تن از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات از وظیفه برکنار شده‌اند. ۱۱۱ شکایت استثنایی هستند."

دسته انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی از تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر اعتبار ندادن نزدیک به ده هزار شکایت استقبال می‌کند.

رضوان مراد، سخنگوی این دسته انتخاباتی به رادیو آزادی گفت: "این که نزدیک به ده هزار شکایت رد شده است، خبر خوشی است. شکایت‌هایی باید بررسی گردد که مستند هستند. به اساس بررسی شکایت‌های مستند فیصدی رای ما هم بیشتر می‌گردد."

اما دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید که برای به دست آوردن معلومات در مورد محلات باطل شده کار بررسی را آغاز کرده است.

فریدون خوزون سخنگوی این دسته انتخاباتی می‌گوید که ما برای شناسایی و به دست آوردن معلومات در مورد این محلات کار را آغاز کرده‌ایم، اما تعداد این محلات بیشتر است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید کسانی که نسبت به تصمیم‌های این کمیسیون اعتراض دارند، می‌توانند در مدت سه روز استیناف‌خواهی کنند.

به گفته مقام‌های این کمیسیون، در حال حاضر ۷۶۹ قضیه استیناف‌خواهی در ۱۷ ولایت ثبت شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

افزایش ۱۰۰ میلیون افغانی بودجه به بخش مالداری وزارت زراعت

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری

وزارت زراعت می‌گوید که در سال جاری ۱۰۰ میلیون افغانی در بودجه بخش مالداری افزایش آمده‌است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که سال قبل ۱۰۰ میلیون برای ریاست صحت حیوانی و خدمات مالداری اختصاص داده شده بود، اما امسال این رقم ۲۰۰ میلیون منظور شد.

او افزود که این رقم برای سه طرح مالداری، طرح پرورش ماهی‌ و تولید لبنیات اختصاص یافته‌است.

مسئولان وزارت زراعت می‌گویند که از آن‌جایی که بیش‌ترین محصولات لبنی و ماهی مورد نیاز افعانستان وارداتی است، بناً در سال جاری بیش‌ترین توجه وزارت زراعت هم در این بخش‌ها است که این می‌تواند تا حد زیادی در رسیدن به خودکفایی کشور در بخش تولید محصولات حیوانی کمک کند.

قرارداد دو پروژۀ بزرگ سنگ مرمر و ترواتین از سوی وزارت معادن

آرشیف

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که به‌زودی قرارداد دو پروژۀ بزرگ سنگ مرمر و ترواتین امضا می‌شود.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که طرح این دو پروژه از سوی کابینه تأیید شده و در آیندۀ نزدیک در ولایت‌های ننگرهار، کنر و پروان به امضا می‌رسد.

وی گفت: "قرارداد این دو پروژه به زودی امضا خواهد شد. با این قرارداد در سه ولایت به حدود ۱۸ صد تن زمینه کار فراهم خواهد شد."

او افزود که در هر یک از این پروژه‌ها ۰.۹ میلیون دالر سرمایه‌گذاری شده‌است.

'هیچ قضیه‌ای مثبت کرونا در افغانستان ثبت نشده است'

مهاجران برگشته از شهر قم ایران

مقام‌های افغان می‌گویند که تاحال هیچ قضیه‌ای ویروس کرونا در افغانستان ثبت نشده است.

این موضوع را جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت‌ملی افغانستان در صفحه تویترش نوشته است.

قبل از این دیروز یکشنبه (۴ حوت) وزارت صحت‌عامه افغانستان گفت که سمپل خون سه فردی که گمان می‌رود مصاب به‌ویروس کرونا باشند به‌کابل منتقل شده و تحقیقات روی آن صورت می‌گیرد.

مقام‌‌های محلی هرات گفته‌اند که به هدف جلوگیری از سرایت احتمالی ویروس کرونا ۳۶ تن را که از شهر قم ایران برگشته‌اند، قرنطینه کرده‌اند.

شورای امنیت‌ملی افغانستان به‌هدف جلوگیری از ورود کرونا از ایران به افغانستان، رفت و آمد زمینی و هوایی میان دو کشور را متوقف کرده‌است.

ترمپ: امضای توافق با طالبان بستگی به‌هفته کاهش خشونت‌ها دارد

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا می‌گوید که اگر هفته‌ای جاری کاهش خشونت‌ها در افغانستان به‌خوبی بگذرد توافق با طالبان امضا خواهد شد.

ترمپ گفت، نامش را در این توافق خواهد نوشت.

ترمپ دیروز قبل از سفر طالبان در صحبت با خبرنگاران به سؤال‌های آن‌ها در موارد مختلف به‌شمول موضوع صلح با طالبان پاسخ داد.

او گفت: "طالبان از جنگ خسته شده‌اند، خواهان توافق اند و امریکا نیز خواهان رسیدن به یک توافق است."

مدت یک هفته‌ای کاهش خشونت‌ها صبح وقت روز شنبه (۲۲ فبروری)‌ آغاز شد و گروه طالبان وعده کرده‌ که حمله‌هایش را کاهش دهد.

وزارت داخله افغانستان گفته است که در روزهای شنبه و یکشنبه طالبان حمله‌های را در هلمند، کندهار، ارزگان و کاپیسا انجام دادند که در آن ۵ نیروی امنیتی‌افغان کشته شدند.

استقبال سازمان همکاری‌های اسلامی از کاهش خشونت‌ها در افغانستان

داکتر "یوسف بن احمد العثیمین" سکرترجنرال سازمان همکاری‌های اسلامی

ازمان همکاری‌های اسلامی یا "او آی‌سی"از کاهش خشونت‌ها در افغانستان استقبال کرده‌است.

در اعلامیه این سازمان که دیروز (یکشنبه۲۳ فبروری) منتشر شد، آمده است که توافق کاهش خشونت‌ها میان امریکا و طالبان که در مشوره کامل با حکومت افغانستان صورت گرفته است، راه را برای ثبات و صلح در افغانستان هموار خواهد کرد.

داکتر "یوسف بن احمد العثیمین" سکرترجنرال این سازمان گفته است آماده هر نوع همکاری ممکن در پروسه صلح افغانستان است.

به‌ابتکار همین سازمان در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در شهر مکه عربستان سعودی کنفرانس عالمان‌دینی کشورهای اسلامی دایر شده بود که در آن روی ختم جنگ در افغانستان تأکید شد.

وزارت معارف: هفت هزار مکتب با کمپیوتر تجهیز می‎شوند

آرشیف

وزارت معارف افغانستان اعلام کرده که در نظر دارد هفت هزار مکتب را با کمپیوتر تجهیز کند.

میرویس بلخی، سرپرست این وزارت همایشی که روز شنبه (۴ حوت) برای حمایت از توسعه استفاده از تکنولوژی در آموزش برگزار شد، بر تجهیز مکاتب تأکید کرد.

آقای بلخی گفت که تجهیز شماری از این مکاتب با آزمایشگاه های کمپیوتر در سال جاری در دستور کار این وزارت بود، اما به دلایلی که او توضیح نداد، مرحله اول تجهیز این مکاتب در سال ۱۳۹۹ اجرا خواهد شد.

سرپرست وزارت معارف افغانستان افزود که مقام های این وزارت با اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) برای اجرای این طرح به صورت مشترک کار کرده‌اند.

آقای بلخی هم‌چنین گفت: "قرار است هفت هزار مکتب ما مجهز به آزمایشگاه کمپیوتر شود."

به گفته او، در نظر است که در نصاب آموزشی جدید معارف، آموزش کمپیوتر از صنف چهارم آغاز شود.

در همین حال، بلال هاشمی معاون اداره اترا در این همایش گفت که ۱۶۰ مکتب در سراسر کشور در سال ۱۳۹۷ به شبکه سراسری فایبر نوری پیوسته‌اند.

این در حالی است که مضمون کمپیوتر در شمار اندکی از مکتب‌های افغانستان به صورت عملی تدریس می‌شود. از سوی دیگر، براساس آمارهای رسمی، کمبود اتاق درسی از چالش‌های عمده مکاتب است.

خدمات قنسولی سفارت افغانستان در ایران به حالت تعلیق درآمد

سفارت افغانستان در ایران از به حال تعلیق درآمدن خدمات کنسولی‌اش در این کشور خبر داده است.

این اقدام در پی جان دادن افراد در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در ایران، صورت گرفته است.

شمار جان باختگان این ویروس در ایران به ۸ تن رسید.

تا کنون این بلندترین آمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در بیرون از چین است.

کیانوش جهان پور، سخنگوی وزارت صحت ایران امروز گفت، ۱۵ مورد تازۀ تأیید شدۀ ابتلای افراد به کرونا گزارش شده است.

به گفته او، شمار مجموعی مبتلایان به این ویروس به ۴۳ تن رسیده است.

سه نفر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در هرات تأیید شدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام مسئول شفاخانه ‌حوزه‌ای هرات گفته که سه نفر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا تأیید شده‌اند.

محمدابراهیم بسیم، مسئول بخش انتانی (مکروبی) این شفاخانه امروز یکشنبه (۴ حوت) به رادیو آزادی گفت که این سه نفر به تازگی از ایران به هرات بازگشته بودند و علایم بیماری کرونا نزد آن‌ها موجود بود.

آقای بسیم افزود که نمونه خون آن‌ها برای تشخیص به کابل فرستاده شده، اما نتیجه آزمایش آن‌ها تا حال مشخص نیست.

در همین حال، نوراحمد محمدی، مسئول مرکز صحی بندر اسلام قلعه به رادیو آزادی گفته که ۳۶ نفر دیگر که به تازگی از شهر قم ایران بازگشته بودند، به شهر هرات منتقل و در کمپ انصار قرنطینه شده‌اند.

اخیراً شماری در قم به عنوان حامل ویروس کرونا تشخیص شدند و دست‌کم دو نفر در این شهر به همین دلیل جان داده‌اند.

براساس گزارش‌ها، تا حال هشت نفر در ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان داده و ۲۸ نفر دیگر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

ویروس کرونا ابتدا در شهر ووهان چین شماری را مبتلا کرد و پس از آن به دیگر شهرهای این کشور شیوع یافت. در حال حاضر در چندین کشور دیگر هم این ویروس قربانی گرفته است.

اشرف غنی تشکیل کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف را منظور کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور غنی در یک حکم تشکیل کمیسیون عالی دولتی برای برگزاری مراسم تحلیف را منظور کرده است.

این کمیسیون به ریاست رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی و رئیس شورای ولایتی پروان ایجاد می‌شود. در حکم معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه، لوی درستیز وزارت دفاع، معاون دفتر شورای امنیت ملی در امور سیاسی و مردمی، سرپرست اداره امور ریاست جمهوری، وحید عمر رئیس عمومی ارتباطات عامه و استراتژیک و شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور فرهنگی، اعضای این کمیسیون تعیین شده‌اند.

همچنان در این حکم وزارت‌های دفاع، داخله، ترانسپورت، ریاست امنیت ملی، شاروالی کابل و سایر ادارات مکلف به همکاری با کمیسیون عالی دولتی برای برگزاری مراسم تحلیف شده‌اند.

در فرمان تأکید شده که تمام آمادگی‌های مراسم تحلیف باید ظرف ۵ روز اتخاذ شوند.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان افغانستان بتاریخ (۲۹ دلو ۱۳۹۸) از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام و محمد اشرف غنی با گرفتن ۵۰.۶ درصد آرا برنده انتخابات شد.

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام نتیجه نهایی از سوی کمیسیون انتخابات را رد کردند.

عبدالله عبدالله یکی از نامزدان پیشتاز که ۳۹.۵ درصد آرا را کسب کرده نتایج نهایی را برآمده از تقلب خوانده و گفته است که حکومت موازی تشکیل می‌دهد.

افزایش ۱۶.۵ درصدی حاصلات جواری در ولایت هلمند

حاصلات جواری در ولایت هلمند

رئیس زراعت و مالداری هلمند می‌گوید که حاصلات جواری این ولایت در تناسب با سال گذشته ۱۶.۵ درصد افزایش یافته است.

زلمی الکوزی امروز یکشنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت که امسال در ۳۸ هزار هکتار زمین در هلمند جواری کشت شده بود که از آن ۱۹۰ هزار تُن حاصل به دست آمده‌است.

سال پیش حاصلات جواری در هلمند ۱۸۰ هزار تُن بوده‌است.

او علت افزایش در حاصلات جواری ولایت هلمند را تخم‌های اصلاح شده، آب فراوان و علاقمندی دهقانان به‌ کشت جواری خواند.

جواری هلمند بازار خوبی در سراسر کشور دارد.

به گفته مسئولان ریاست زراعت هلمند، روزانه ۵۰۰ تا ۹۰۰ تُن جواری به‌بازارهای کابل، لوگر، غزنی، کندهار و ننگرهار صادر می‌شود.

کاهش خشونت روزنه امید برای سرمایه گذاری

جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که کاهش خشونت تاجران را به سرمایه‌گذاری در کشور امیدوار کرده‌است.

جان آقا نوید، سخنگوی این اتاق امروز یکشنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت، اگر این کاهش خشونت منجر به‌ صلح دایمی شود، بر توسعه اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

وی گفت: "خوشبختانه با برقراری آتش‌بس نسبی، علایمی از تشویق مردم در روی آوردن به‌ مسایل اقتصادی دیده می‌شود. کسانی که امیدوار هستند به این که در کشور سرمایه‌گذاری بکنند، در صورت تأمین صلح، آن‌ها همه منتظر صلح دایمی‌اند."

این در حالیست که قبل از این شماری از سرمایه‌گذاران به علت ناامنی سرمایه‌های‌ شان را به بیرون از کشور انتقال داده‌اند.

۴۷ پناهجو به شمول افغان‌ها در مقدونیه شمالی بازداشت شدند

آرشیف

پولیس مقدونیه شمالی، ۴۷ پناهجو به‌شمول شماری از شهروندان افغانستان را از داخل یک موتر باربری در جنوب غرب این کشور پیدا کرده‌است.

براساس گزارش‌ها، این پناهجویان شب ۲۱ فبروری در حالی که به‌صورت غیرقانونی در موتر باربری جا داده شده بودند، در مناطق مرزی بلغاریا و یونان به‌دست پولیس افتادند.

علاوه بر شهروندان افغانستان، عراقی‌ها و پاکستانی‌ها هم در این موتر سوار بودند. وضعیت صحی همۀ آن‌ها خوب خوانده شده‌است.

رانندۀ موتر با رسیدن پولیس از محل گریخته و جستجو برای پیدا کردن او ادامه دارد.

مقام‌ها در مقدونیه شمالی گفته اند که پناهجویان از یونان وارد این کشور شده بودند و دوباره به‌یونان فرستاده خواهند شد.

حدود ده روز پیش هم پولیس مقدونیه شمالی،۵۳ پناهجو را از داخل یک موتر باربری پیدا کرده بود. از میان آن‌ها، ۳۷ تن شان شهروندان افغانستان بودند.

راهپیمایان خوست: نتیجه‌نهایی را پذیرفته، برای صلح کار کنید

حمایت مردم از کاهش خشونت‌ها در ولایت خوست

شماری از باشندگان ولایت خوست در یک راهپیمایی از همۀ نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته اند که نتایج نهایی انتخابات را پذیرفته و بطور مشترک برای تحکیم صلح در این کشور کار کنند.

نظیر روشان یک فعال جامعۀ مدنی خوست و اشتراک کننده راهپیمایی به رادیو آزادی گفت: "نامزدانی که در برابر رئیس جمهور غنی قرار داشتند، باید فرهنگ تحمل را بر خود تطبیق کنند، به‌رئیس جمهور تبریک بگویند و به‌حیث اپوزیسیون‌سیاسی باقی مانده و در انتخابات آینده خود را نامزد کنند."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبه گذشته نتایح نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و محمد اشرف غنی برندۀ انتخابات معرفی شد.

اما عبدالله عبدالله رقیب عمدۀ انتخاباتی آقای غنی، این نتایح را نپذیرفت، خودش را برنده اعلام کرد و در هفته گذشته در شماری از ولایت‌های افغانستان به‌هواداری وی نیز راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌هایی صورت گرفت.

اداره ارگان‌های محلی: والی سرپل به کارش ادامه می‌دهد

عبدالقادر آشنا والی سرپل

ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید که والی از قبل تعیین شده برای سرپل توسط رئیس جمهور غنی به‌کارش ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند که مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل کند.

سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی دیروز شنبه (سوم حوت) به رادیو آزادی گفت که یک والی جدید برای ولایت سرپل تعیین شده و پلان است تا برای برخی ولایت‌های دیگر نیز اقدام مشابه شود.

سید شاه‌سقیم سخنگوی ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان شام دیروز شنبه به رادیو آزادی گفت: "این کار، کار فقط یک گروه نیست، شورای کویته هم برای ولایت‌های مختلف افغانستان والی تعیین و معرفی کرده، این حرف‌ها هیچ ارزش ندارد. این کار را برخی افراد، صرف برای پنهان کردن محرومیت‌ها و عملی کردن آرمان‌های‌ شان انجام داده‌اند."

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" نیز در یک اعلامیه در مورد جابجا سازی مقام‌های حکومت از طریق زور، ابراز نگرانی کرده‌است.

در اعلامیه گفته شده، در شرایطی که توافق کاهش خشونت‌ها عملی می‌شود، مردم افغانستان انتظار دارند تا راه برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باز شود. به‌گفتۀ یوناما، جابجا کردن مقام‌های حکومت به‌طور غیر قانونی و از طریق زور، می‌تواند امید مردم را به‌صلح نقش بر آب کند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" از همۀ جناح‌ها خواسته که از خویشتنداری کار گرفته، اصول قانون‌اساسی را مراعات و شکایات از طریق گفت‌وگو حل شود.

زلمی خلیلزاد با عبدالرشید دوستم دیدار کرد

آرشیف

نمایندۀ خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان دیروز شنبه (سوم حوت) به‌ولایت جوزجان سفر کرد.

براساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی، زلمی خلیلزاد با جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرده، اما تا هنوز جزئیات این ملاقات ارائه نشده‌است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبۀ گذشته نتایح نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد و محمد اشرف غنی برنده این انتخابات معرفی شد.

اما جنرال عبدالرشید دوستم در شمار آن‌عده سیاسیون افغان قرار گرفت که با اعلام این نتایج مخالفت کرده‌اند.

از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهور افغانستان تا اکنون، زلمی خلیلزاد مصروف دیدار با حلقه‌های سیاسی مخالف با محمد اشرف غنی است. وی اخیراً با حامدکرزی رئیس جمهوری سابق و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز ملاقات کرده‌است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG