لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۴

پومپیو: رهبران فرقه‌ های مختلف عراق از حضور نیروهای امریکایی حمایت می‌کنند


نیروهای امریکایی در عراق

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید، شماری از رهبران فرقه‌ای مختلف عراق از حضور نیروهای امریکایی در آن کشور، حمایت می‌کنند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که اخیراً پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای خارجی از آن کشور شده است.

مایک پومپئو روز دوشنبه (۱۳ جنوری) در جریان ارائه پاسخ به سوالات محصلین پوهنتون ستانفورد کالیفورنیا گفت، بخش گستردۀ از رهبرانِ سنی، شیعه و کُردهای عراق از تلاش‌های ایالات متحدۀ امریکا بر ضد تروریزم در آن کشور پشتیبانی می‌‌کنند.

آقای پومپئو به استناد صحبت تلفونی با حدود ۵۰ رهبر جوامع مختلف عراق گفت: "همه آن‌ها از این واقعیت استقبال می‌کنند که امریکا هنوز هم در حال تطبیق برنامۀ مبارزه با تروریزم است، این کار فرصت را برای حاکمیت و استقلالی که اکثر عراقی‌ها آن را می‌خواهند، فراهم می‌کند."

مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا
مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

مایک پومپئو همچنان بر تلاش دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده در زمینۀ حفظ منافع امریکا و کاهش نیروهای این کشور در منطقه تاکید کرد.

آقای پومپئو گفت: "فکر می‌کنم می‌توانیم به هر دو هدف برسیم، حضور و تهدیدات موجود را کاهش داده، در عین حال به اهداف امریکا در منطقه، از جمله در عراق، دست یابیم."

ایالات متحدۀ امریکا حدود پنج‌هزار نظامی در عراق دارد که عمدتاً ماموریت آموزش نیروهای امنیتی این کشور را پیش می‌برند.

پارلمان عراق پنجم جنوری سالجاری میلادی با تصویب یک قطعنامۀ خواستار خروج نیروهای خارجی از آن کشور شده است.

در مصوبۀ اخیر قانون گذاران عراق گفته شده، دولت عراق به دلیل ختم عملیات نظامی در این کشور و دستیابی به "پیروزی" متعهد شده که درخواست مساعدت از ائتلاف بین‌المللی را در مبارزه بر ضد گروۀ تندرو دولت اسلامی (داعش) لغو كند.

این اقدام بعد از آن صورت گرفت که در نتیجۀ یک حملۀ هوایی نیروهای امریکایی به تاریخ سوم جنوری در بغداد، جنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پایتخت عراق، کشته شد.

کشته شدن قاسم سلیمانی، باعث تنش‌های شدید بین واشنگتن و تهران شده، اکثریت ملیشه‌های شیعۀ عراق را خشمگین ساخته است.

جنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. نیروی قدس بازوی نیرومند رژیم ایران در خارج از این کشور محسوب می شود.

نیروی قدس در فهرست تروریستان خارجی ایالات متحدۀ امریکا شامل است. این نیرو در حمایت و آموزش ملیشه‌های طرفدار ایران در شرق میانه نقش گسترده دارد.

XS
SM
MD
LG