لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۵

افغانستان

یاماموتو با نماینده‌های امریکا و اتحادیه اروپا دیدار کرد

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان

تدامیچی یاماموتو نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان با نمایندگان ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در بارۀ حمایت بین‌المللی از پروسه صلح این کشور گفت‌وگو کرده است.

یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در حساب توییترش نوشته است که یاماموتو با زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان و نماینده اتحادیه اروپا برای این کشور امروز در دوبی دیدار کرد.

در این باره جزئیات بیشتر داده نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت با منع قرار دادن واردات گوش و تخم مرغ به مافیای داخلی کمک می‌کند

آرشیف

اتحادیۀ وارد کنند‌گان مرغ، گوشت مرغ و تخم مرغ می‌گوید که حکومت با منع قرار دادن واردات گوش و تخم مرغ از کشور‌های همسایه، به مافیا و سودجویان در داخل کشور کمک می‌کند.

این اتحادیه امروز برای واکنش در این باره یک نشست اعتراضی در کابل برگزار کرد.

سید احمد کوهدامنی معاون این اتحادیه به رادیو آزادی گفت که وزارت زراعت باید مرزها را کنترول و دوا پاشی کند تا این که واردات را منع کند.

او افزود: "اعتراض ما این است که اگر قانون تطبیق می‌شود یک‌سان تطبیق شود. گفتند که واردات تخم مرغ و گوشت آن بند شود اما به استثنا از چوچۀ مرغ و تخم نسلی. این‌جا این‌ها تخطی کرده اند به جای منع واردات باید مرز‌ها را دوا پاشی کنند."

او همچنان افزود که از این وضعیت تعدادی از فرصت طلبان استفاده می‌کنند و قیمت تخم و گوشت مرغ را دو برابر ساخته اند.

به اساس معلومات آقای کوهدامنی اتحادیه وارد کننده‌گان گوشت و تخم مرغ، در هفته حدود ۳۰ تیلر گوشت و تخم مرغ از کشورهای ایران، پاکستان، هند و قزاقستان وارد می‌کنند.

مسئولان این اتحادیه می‌گویند که فارم‌های داخلی نمی‌توانند نیاز بازار را مرفوع کنند و اگر واردات منع قرار داده شود بهای گوشت و تخم مرغ در بازار چند برابر خواهد شد.

درهمین حال وزارت زراعت کشور می‌گوید که واردات گوشت و تخم مرغ به اساس فیصله شورای امنیت و به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا و حفظ جان افغان‌ها متوقف شده است.

اوچا: 'رفت‌و‌آمد مردم افغانستان به ایران، نگرانی جدی ایجاد کرده است'

شهر هرات

اداره هماهنگ کننده‌کمک‌های بشری ملل‌متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید رفت آمد مردم در ولایات غربی افغانستان به ایران، در رابطه با شیوع ویروس کورونا نگرانی جدی ایجاد کرده است.

در اعلامیه این اداره که روزگذشته ۲۶ فبروری نشر شد نوشته شده است که در افغانستان صرف یک مورد ویروس کورونا مثبت ثابت شده ولی در مورد ابتلای ده نفر دیگر به این ویروس شک وجود دارد.

در اعلامیه گفته شده است که در افغانستان هم اکنون برای قرنطین افراد مبتلا شده به ویروس کورونا ۷۰۹ بستر وجود دارد و سازمان جهانی صحت تقریباً ۵ صد هزار ورق را برای معلومات به مردم چاپ کرده است.

حکومت افغانستان روز ۲۳ قبروری سرحدات این کشور را در ولایات نیمروز و هرات با ایران بست ولی در ۲۵ فبروری رفت‌و‌آمد دوباره آزاد گردید. اداره هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد در افغانستان گفته است گروه‌های خاص وزارت صحت عامه افغانستان در هرات و نیمروز افرادی را که به ایران رفت‌و‌آمد می‌کنند، تحت معاینه قرار می‌دهند.

وزارت صنعت: بستن مرزها، روند تجارت را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد

آرشیف

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که حمل و نقل کالاهای بازرگانی میان افغانستان و کشورهای منطقه به صورت عادی جریان دارد.

این موضوع پس از بستن مرزهای هوایی و زمینی افغانستان با ایران و سپس بازگشایی آن اعلام می‌شود. در همین حال، سازمان جهانی صحت نسبت به همه‌گیر شدن ویروس کرونا هشدار داده‌است. وزارت صنعت و تجارت افغانستان در اعلامیه‌ای با اشاره به این هشدار، تأکید کرده که اقداماتی که به‌دنبال این هشدار روی دست گرفته می‌شود، نباید بر وضعیت تجارت تأثیر منفی بگذارد.

وزارت تجارت گفته‌است که وضع محدویت بر رفت‌وآمد مسافران در مرزها، روند تجارت را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. این وزارت از بازرگانان و شرکت‌های حمل و نقل خواسته که به کار خود به‌صورت عادی ادامه دهند.

این درحالیست که گزارش‌ها حاکی از آن است که به‌دنبال شیوع ویروس کرونا علاوه بر چین، در ایران و افغانستان، نگرانی‌هایی را در مورد احتمال وضع محدودیت بر داد‌و‌ستد تجارتی میان کشورها برانگیخته‌است.

ساخت ۱۲ سردخانه بزرگ توسط وزارت زراعت در سال جاری میلادی

آرشیف

وزارت زراعت و مالداری افغانستان در نظر دارد که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۲ سردخانه بزرگ بسازد.

حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی و سرپرست وزارت زراعت امروز در کنفرانس "حساب‌دهی دولت به ملت" گفت که قرار بود این سردخانه‌ها در سال ۲۰۱۹ ساخته شود، اما به‌دلیل برخی مشکلات کار آن به‌تعویق افتاد.

وی گفت: "۱۲ سردخانه ۵۰۰ متریک تُنه که قرار بود در سال ۲۰۱۹ کار آن عملاً آغاز شود، متاسفانه به‌دلیل نیافتن شرکت‌های واجد شرایط پروسه آن طولانی شد، امیدواریم که در سال جاری کار ساختمانی ۱۲ سرد خانه عملاً آغاز شود."

او همچنین افزود که قرار است در سال جاری میلادی کار ساخت سردخانه‌های ۵۰۰۰ تُنه نیز آغاز شود.

این در حالیست که شماری از بازرگانان همواره از نبود سردخانه در کشور نگرانی می‌کنند و می‌گویند که نبود سردخانه‌ها در کشور سبب می‌شود که آنان میوه‌شان را در کشورهای همسایه به قیمت پایینی بفروشند.

این وزارت تا کنون ۴۵ سردخانه صفر انرژی ساخته‌است.

امریکا: حکومت افغانستان به تعویق مراسم تحلیف توافق کرده است

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید حکومت افغانستان قبول کرده است که مراسم تحلیف محمد اشرف غنی را به حیث رئیس جمهور آینده افغانستان به تعویق می اندازد.

این وزارت روز گذشته طی اعلامیه‌ای از حکومت افغانستان بخاطر موافقه با تأخیر این مراسم سپاسگزاری کرد.

اما یک منبع ریاست جمهوری افغانستان که نخواست نامش ذکر شود به رادیو آزادی گفت در مورد زمان مراسم تحلیف اختلاف وجود دارد. منبع نامبرده از تأیید و یا تکذیب تعویق این مراسم خودداری کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات در ۱۸ فبروری رئیس جمهور اشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرد.

مقامات حکومتی گفته بودند که مراسم تحلیف رئیس جمهور فردا پنجشنبه برگزار خواهد شد.

۳۰ بند برق کوچک آبی در ننگرهار ساخته می‌شود

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

قرار است در ولایت ننگرهار ۳۰ بند برق کوچک آبی ساخته شود. مقام‌های این ولایت می‌گویند که کار سروی و دیزاین این بندها تکمیل شده است.

عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "در ننگرهار کار سروی و دیزاین ۳۰ بند کوچک تکمیل شده. برای کار عملی آن قراردادها به مرکز فرستاده شده تا منظور شوند. با اعمار این بندها مشکل آب تا حد زیاد در این ولایت حل خواهد شد."

در بسیاری از ولایات افغانستان مردم شکایت دارند که آب دریاهای این کشور به ممالک همسایه می‌رود و آن‌ها نمی‌توانند از این آب بهره برداری خوب کنند.

'در توافق صلح خواست‌های تمام افغان‌ها در نظر گرفته می‌شود'

مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید در توافق صلح افغانستان خواست های تمام اقشار مردم این کشور مد نظر گرفته می‌شود.

مایک پامپیو دیروز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن در مورد پروسه صلح افغانستان گفت: "ما در آستانه یک فرصت قرار داریم که شاید موفق نباشد، ولی یک فرصتی است که برای اولین بار به افغان‌ها این امکان را می‌دهد که صدای آن‌ها شنیده شود. من اطمینان دارم که صداها و نظریات تمام اقشار افغانستان، زنان، اقلیت‌ها و قبیله‌ها و فرقه‌های این کشور شنیده خواهد شد. من باور دارم که این صداها باهم سبب حل نهایی خواهند شد. ما و طرف‌های دیگر زمینه را مساعد می‌سازیم که در این مذاکرات شنیدن تمام صداها یقینی شوند و این‌که افغان‌ها را به سمت یک راه حل رهنمایی خواهد کرد."

این در حالیست که از روز شنبه گذشته، هفته کاهش خشونت در افغانستان اعلان شده است.

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا گفته است اگر هفته کاهش خشونت رعایت شود امریکا روز شنبه آینده موافقه صلح را با طالبان امضا خواهد کرد.

۱۶۸ تعمیر برای مکاتب در پکتیا ساخته می‌شود

شاگردان در یکی از مکاتب ولایت پکتیا

مقام‌های پکتیا می‌گویند تا ختم سال آینده هجری شمسی در این ولایت هیچ مکتبی بدون تعمیر نخواهد بود.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت در نظر است که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی به مصرف تقریباً ۲۷ میلیون دالر ده‌ها مکتب در این ولایت اعمار شوند.

او گفت: "با مصرف تقریباً ۲۷ میلیون دالر امریکایی ۱۶۸ تعمیر برای مکاتب ساخته می‌شود که کار بعضی از این بنا‌ها نیمه تمام شده و با عادی شدن هوا کار یک تعداد دیگر آغاز خواهد شد."

به گفته آقای حسرت از جمله این ۱۶۸ مکتب، تعمیر ۱۰۳ باب آن جز برنامه وزارت انکشاف دهات بنام "اقرا" می‌باشد و بقیه توسط وزارت شهرسازی و موسسات دیگر ساخته می‌شوند.

مقام‌های ولایت پکتیا می‌گویند در سال ۱۳۹۸ در این ولایت شش میلیارد افغانی در بودجه‌های انکشافی مصرف شده است.

اما به گفته سخنگوی والی پکتیا کار پروژه‌های بزرگ مانند بند مچلغو بخاطر مشکلات امنیتی تکمیل نشده است.

تقابل هواداران عبدالله و صالح در ولایت پنجشیر

ولایت پنجشیر در نقشه افغانستان

در ادامه تنش میان اداره ولایت پنجشیر و شورای ولایتی این ولایت صد ها تن در واکنش به اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر دست به اعتراض زدند.

این گردهمآیی اعتراض آمیز مردمی به روز سه‌شنبه (۶ حوت) در مرکز ولایت پنجشیر پس از آن برگزار شد که شورای ولایتی این ولایت که از امرالله صالح حمایت می‌کند والی پنجشیر را که خود را وابسته به حکومت همه شمول به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده است سبکدوش دانسته و با نشر اعلامیه‌ای گفت حکومت مرکزی به زودی والی جدید به پنجشیر تعیین خواهد کرد.

این اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر سبب واکنش شماری از هواداران دسته انتخاباتی عبدالله عبدلله شده و در گردهمآیی‌ شان خواهان برخورد جدی در برابر این شورا شدند.

عزم الدین مرزایی رئیس شورای ولایتی پنجشیر در این مورد به رادیو آزادی گفت در حال حاضر هواداران امرالله صالح و عبدالله عبدالله در پنجشیر با هم در تقابل قرار گرفته و ثبات این ولایت از این رهگذر با مخاطره روبه‌رو است.

یک مورد مشکوک کرونا در هلمند ثبت شد

ولایت هلمند در نقشه افغانستان

یک مورد مشکوک بیماری کرونا در ولایت هلمند ثبت شده‌است.

زاهد اتل مسئول ارتباطات و معلومات ولایت هلمند در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که شخص مشکوک از ولایت هرات به هلمند آمده و در حال حاضر از سوی ریاست صحت عامه این ولایت قرنطین شده‌است.

آقای اتل نوشته که نمونه خون شخص مشکوک برای آزمایش به کابل فرستاده شده‌است.

اولین واقعه مثبت وایروس کرونا روز گذشته (دوشنبه ۵ حوت) در ولایت هرات ثبت گردید.

هفتۀ کاهش خشونت؛ 'طالبان باز هم به واکسین پولیو در کنر اجازه ندادند'

آرشیف، کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ولایت کندهار

مقامات صحی ولایت کنر می‌گویند، طالبان در هفته کاهش خشونت‌ها نیز در مناطق تحت کنترول‌شان به تطبیق واکسین پولیو اجازه ندادند.

کمپاین پنج روزۀ تطبیق واکسین پولیو دیروز دوشنبه (۵ حوت) در ولایت کنر آغاز شد.

محمد اسحق مسئول برنامه معافیت کتلوی این ولایت به رادیو آزادی گفت: "با وصف آن‌که ما توقع داشتیم، در هفتۀ کاهش خشونت‌ها در مناطق تحت کنترول طالبان به تطبیق واکسین پولیو اجازه داده شود، اما به آن اجازه داده نشده و در موقف آن‌ها نرمش دیده نمی‌شود."

در سال جاری نیز موارد مثبت بیماری پولیو در کنر ثبت شده‌است و بیش از ۳۰ هزار کودک در این ولایت از واکسین آن بی‌بهر مانده اند.

افغانستان در زمرۀ چند کشور محدود جهان قرار دارد که هنوز هم کودکان آن در نتیجۀ بیماری پولیو از بین می‌روند.

فرد مشکوک به ابتلا به وایروس کرونا از شفاخانه غور فرار کرد

موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

داکتران شفاخانه ولایتی غور می‌گویند فرد مشکوک به ابتلا به وایروس کرونا از این شفاخانه فرار کرده‌است.

فضل‌الحق فرجاد سرطبیب شفاخانه ولایتی غور در صحبت با رادیو آزادی با تأیید این خبر گفت که اقارب این فرد بعد ظهر امروز سه‌شنبه (۶ حوت) در یک گفت‌وگوی لفظی با داکتران این فرد را فرار داده‌اند.

به‌گفته داکتران شفاخانه ولایتی غور این فرد چندی پیش از شهر قم کشور ایران به غور آمده بود و نشانه‌های مشکوک ابتلا به کرونا داشت.

اولین واقعه مثبت وایروس کرونا روز دوشنبه (۵ حوت) در ولایت هرات ثبت گردید. از میان سه فرد مشکوک مبتلا به این وایروس که از شهر قم ایران برگشته بودند نتیجه آزمایش خون یکی از آن‌ها مثبت بود که در حال حاضر در بخش خاص شفاخانه حوزوی هرات قرنطینه شده و تحت مراقبت‌های جدی صحی قرار دارد.

وزارت صحت عامه افغانستان در ولایت هرات حالت اضطرار اعلان کرده‌است.

وزارت زراعت: هجوم ملخ‌ها به زراعت ولایت خوست ضرر نرسانیده‌است

اما وزارت زراعت می‌گوید که این ملخ‌ها تا چند روز دیگر مسیر خود را طرف پاکستان تغییر خواهند داد.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که هجوم ملخ‌ها هیچ ضرری به زراعت ولایت خوست نرسانیده‌است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی شایعات مبنی بر ضرر زراعتی ولایت خوست توسط هجوم ملخ‌ها را نادرست خواند و گفت که فعلاً زمان کشت و حاصل‌برداری نیست و این ملخ‌ها به زودی مسیر خود را تغییر می‌دهند.

وی گفت: "این ملخ‌ها عموماً جایی می‌روند که فصل کشت باشد و محصولات نزدیک باشد. خوشبختانه در حال حاضر هیچ‌گونه خطری متوجه مزرعه‌های ما در ولایت خوست نیست."

این در حالیست که اکثر مردم از هجوم ملخ‌ها در ولایت خوست ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که کشت‌زارهای این ولایت در معرض هجوم ملخ‌ها قرار دارد.

اما وزارت زراعت می‌گوید که این ملخ‌ها تا چند روز دیگر مسیر خود را طرف پاکستان تغییر خواهند داد.

آقای رستمی افزود که وزارت زراعت از قبل هجوم ملخ‌ها را پیش‌بینی و همه تدابیر لازم را اتخاذ کرده بود. به‌گفته او، این تدابیر شامل تهیه دارو و تعیین کارمندان برای مقابله با ملخ می‌شود.

شورای امنیت ملی:‌ سرحد افغانستان با ایران دوباره باز شده است

بررسی وضعیت صحی مسافرانی که از ایران وارد افغانستان می‌شوند توسط کارمندان صحی در اسلام قلعه.

شورای امنیت ملی افغانستان امروز (سه‌شنبه ۲۵ فبروری) گفت، سرحد این کشور با ایران باز شده و رفت و آمد با ایران دوباره آغاز شده است.

افغانستان روز یکشنبه (۴ حوت) به خاطر جلوگیری از سرایت ویروس کرونا در این کشور، بطور مؤقت سرحداتش را با ایران مسدود ساخته بود.

جاوید فیصل سخنگوی این شورا از طریق تویتر نوشته است، کمیتۀ کاری ویروس کرونا فیصل کرده است تا پروسۀ رفت آمد با ایران، بر اساس اصول سازمان صحی جهان صورت بگیرد.

بر اساس گزارش آژانس خبری ایلنا ایران، صرف در شهر قم ۵۰ تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند.

اما معاون وزارت صحت ایران با رد این خبر گفته است، ۶۱ تن مبتلا به ویروس کرونا در ایران تشخیص شده اند. به گفته وی تا اکنون در نتیجۀ سرایت ویروس کرونا ۱۲ تن در ایران جان داده اند.

دو واقعه مشکوک کرونا در فراه شناسایی شده‌است

موقعیت ولایت فراه در نقشه عمومی افغانستان

مسئولان صحی در فراه می‌گوید که دو واقعه مشکوک کرونا در سرحد میان ایران و افغانستان در ولایت فراه شناسایی شده‌است.

عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه فراه امروز سه‌شنبه (۶ حوت)‌ در صحبت با رادیو آزادی گفت: "دو تن از باشنده‌های فراه که در مرز مشترک ایران و افغانستان در ولایت فراه مصروف دکانداری می‌باشند، علایم ریزش و طب در وجود این افراد دیده شده‌است که از سوی تیم صحی آن ساحه تحت مراقبت جدی قرار گرفته اند."

آقای شایق افزود تا هنوز تثبیت نشده که آیا این افراد مبتلا به وایروس کرونا اند، اما او گفت تدابیر جدی برای جلوگیری و شناسایی این وایروس در این ولایت اتخاذ شده‌است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG