لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۳

آرمان ملی: 'تفاهم‌نامه'، 'معامله پنهانی' میان امریکا و گروه طالبان است


شماری از روزنام‌های کابل
  • ​ آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته است آماده‌گی‌ها برای امضای تفاهم‌نامه میان طالبان و امریکا در حالی گرفته می‌شود که مردم و طرف‌های درگیر جنگ نگرانی‌هایی را مطرح کرده و بیشتر به این باور هستند که این تفاهم‌نامه "معامله پنهانی" میان امریکا و گروه طالبان است که پاکستان نیز در آن نقش دارد.

به باور سرمقاله‌نویس، تفاهم‌نامه‌ای که تنها از سوی امریکا و طالبان آماده و امضا شود، برای افغان‌ها قابل قبول نیست.

آرمان ملی در ادامه سرمقاله خود تأکید کرده که شرط مهم این تفاهم‌نامه باید آتش‌بس میان طرفین باشد.

  • ویسا

روزنامه ویسا هم در سرمقالۀ خود این سؤال را مطرح کرده که طالبان چرا به‌جای آتش‌بس روی کاهش خشونت‌ها توافق کرده‌اند.

به باور سرمقاله‌نویس، طالبان از آتش‌بس هراس دارند که ممکن است برخی جنگجویان با برقراری آتش‌بس از صفوف جنگی این گروه بروند و اگر تعهد صلح از سوی حکومت و امریکایی‌ها صورت نگیرد، برای طالبان گردآوری جنگجویان جدا شده مشکل خواهد بود.

نویسنده ویسا همچنین استدلال کرده که در صورت برقراری آتش‌بس کامل، برخی از "طرف‌های مغرض" تا حدی این آتش‌بس را می‌شکنند و بعداً چنین استدلال می‌شود که طالبان تحت یک فرمان نیستند.

  • انیس

و روزنامه انیس با اشاره به گفت‌وگوهای جاری صلح در سرمقاله خود برقراری آتش‌بس را موضوع اختلافی میان تیم‌های مذاکره کننده دانسته است، اما افزوده که جامعه جهانی از این مذاکرات حمایت می‌کند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه دولتی پرسیده که اگر طالبان به فکر پایان دادن جنگ هستند، پس چرا با آتش‌بس موافقت نمی‌کنند.

سرمقاله‌نویس انیس تأکید می‌کند که تنش‌ها میان امریکا و طالبان بر سر آتش‌بس و مخالفت گروه طالبان با طرح آتش‌بس، "نشانه بی‌اعتمادی" است. به‌نظر روزنامه، در چنین وضعیتی اگر صلح هم تأمین شود، پایدار نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG