لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ جدی ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۰

اشرف غنی: مذاکره یک وسیله است مردم افغانستان خواهان تامین صلح هستند


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور اشرف غنی در سویس اظهارات تازۀ در بارۀ روند صلح افغانستان داشت.

محمد اشرف غنی در پیوند به مذاکرات صلح با طالبان گفت که مذاکره یک ابزار است و انتظار دارد که خشونت ها در افغانستان خاتمه یابد.

او عصر روز چهارشنبه در حاشیۀ اجلاس مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره با طالبان بهترین انتخاب است یا یگانه گزینه؟ چنین گفت: "مذاکره یک وسیله است، صلح آرزوی تمام مردم افغانستان است و صلح هدف من است تا گواه پایان خشونت باشیم."

اشرف غنی گفت: "آیا طالبان آماده اند که خشونت خاتمه یابد و خواستار آن هستند، جامعه افغانی مایل است که آنها در جامعه مدغم شوند. اگر آنها به صلح به مانند اسپ تروجان نگاه می‌کنند و می‌خواهند حکومت را سرنگون کنند و جامعه را به هم بزنند، در این صورت جامعه و حکومت در برابر آن بسیج می‌شوند."

ریاست جمهوری افغانستان پیش ازین پیوسته روی برقراری آتش‌بس در کشور تاکید کرده و گفته که آتش‌بس یگانه راه رسیدن به صلح پایدار است.

طالبان هنوز حاضر نشده اند که با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند اما این گروه چندین بار با ایالات متحده در دوحه پایتخت قطر گفت‌وگو کرده اند.

طالبان در دوحه دفتر سیاسی دارند.

سهیل شاهین سخنگوی این دفتر در آغاز این هفته در گفت‌وگو با روزنامۀ پاکستانی دان گفته بود که طالبان امیدوار اند، موافقتنامه میان این گروه و امریکا تا اواخر ماه جنوری امضا شود.

دفتر خلیلزاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان هنوز در این باره چیزی نگفته است.

XS
SM
MD
LG