لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۱

'تابلوهای مجیب‌الرحمٰن انصاری' از سطح شهر هرات جمع‌آوری شده اند


Afghanistan- Mawlawee Mujeeburahman Ansari in Herat 1/21/2020 مولوي مجیب الرحمٰن انصاري په هرات کې

ریاست حج و اوقاف هرات می‌گوید که تابلوهای مجیب‌الرحمٰن انصاری در مورد حجاب زنان از سطح شهر هرات جمع‌آوری شده است.

در همین حال، فعالان حقوق زن در هرات از این اقدام استقبال می‌کنند و تاکید دارند که نباید دوباره به‌هیچ کس اجازه فعالیت‌های زن‌ستیزانه در هرات داده شود.

نصب هفت تابلو در مورد پوشش زنان از سوی مجیب‌الرحمٰن انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه شهر هرات، با موجی از انتقاد شمار زیادی از شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان مواجه شده بود و شماری آن را تحریک‌آمیز و زن‌ستیزانه دانسته بودند.

'علمای کرام دین را وسیلۀ درآمد و سیاست نسازند'
'علمای کرام دین را وسیلۀ درآمد و سیاست نسازند'

اما مسئولان در ریاست حج و اوقاف هرات می‌گویند که این تابلوها با هماهنگی مجیب‌الرحمٰن انصاری برداشته شده و به جای آن تابلوهای در مورد جلوگیری از خشونت علیه زنان و مسایل اخلاقی نصب شده است.

یکی از تابلوهایی که جاگزین تابلو‌های قبلی شده است
یکی از تابلوهایی که جاگزین تابلو‌های قبلی شده است

سید محمد شیرزاردی رئیس ارشاد حج واوقاف هرات به رادیوآزادی گفت: "تقریباً هفت تابلو بخش فرهنگی مسجد جامع گازگاره نصب شده بود و توسط خودشان برداشته شده بود و همین تابلوها با موافقه شخص جناب مولانا انصاری و علمای بزرگوار در آن قسمت نصب شده است و البته تعداد تابلوهایی که ما نصب کردیم، تعداد آن بیشتر است."

سید محمد شیرزاردی رئیس ارشاد حج واوقاف هرات
سید محمد شیرزاردی رئیس ارشاد حج واوقاف هرات

نصب تابلوها در مورد حجاب زنان در هرات، باعث نگرانی شدید زنان شده بود. عاطفه غفوری یک تن از فعالان حقوق زن در هرات با استقبال از برداشتن این تابلوها گفت که محتوای این تابلوها زن‌ستیزانه و عقب‌گرد به دوران طالبان بوده است.

او افزود: "یک دلهره در دل ما بیدار ساخت و ما را نگران نسبت به‌فعالیت‌ما در جامعه و حالا که این تابلوها جمع‌آوری شده، پایین آورده شده و ما را امیدوار ساخته و ما احساس می‌کنیم که دوباره دوران سیاه طالبان در کنار دولت ما رشد نمی‌کند."

زنان در هرات تاکید دارند که نباید حکومت اجازه دهد دوباره تابلوها و یا مسایلی در مورد ایجاد محدودیت بر پوشش و فعالیت زنان در هرات شکل بگیرد.

فرشته استوار و فاطمه کریمی در این مورد چنین می‌گویند: "این باعث افراط‌گرایی شده که برخی از مردان به این جرأت رسیده بودند که داخل سرک‌ها به بانوان برخی از الفاظ توهین‌آمیز بگویند که تو حجاب خود را مراعات کن."

"و حالا فکر می‌کنم که باید کار بیشتر صورت بگیرد که سرانجام هم چنین ذهنیت‌هایی در افغانستان از بین برود در ارتباط به خانم‌ها، اما متاسفانه بیشتر دامن زده می‌شود."

در واکنش به نصب تابلوها در مورد پوشش زنان و تاسیس اداره موسوم به امر‌بالمعروف و نهی از منکر از سوی مجیب‌الرحمٰن انصاری در هرات، شماری از پسران و دختران در فضای باز در کابل مدلینگ برپا کردند. آنان گفته بودند که هرات مقصد بعدی شان برای برگزاری مدلینگ است.

اما رئیس حج و اوقاف هرات می‌گوید که اجازه نمی‌دهد که مدلینگ در هرات برگزار شود، چرا که به باور او این کار مخالف قانون افغانستان است.

XS
SM
MD
LG