لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۶

سیگار: نیروهای افغان در بیشتر بخش‌ها توانایی تأمین امنیت مردم را ندارند


نیروهای افغان

دفتر بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازۀ خود نوشته که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با وجود کمک‌های گسترده امریکا، هنوز در بیشتر بخش‌های افغانستان توانایی تأمین امنیت مردم را ندارند.

در گزارش دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) آمده که از سال ۲۰۰۱ میلادی امریکا به افغانستان ۱۳۷ میلیارد دالر کمک کرده که ۸۶،۴ میلیارد آن تنها برای تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان مصرف شده‌است.

در گزارش گفته شده نیروهای امنیتی و دفاعی افغان توانایی آن را ندارند که در بسیاری بخش‌های کشور امنیت مردم را تأمین کنند و این نیروها هنوز هم ظرفیت محدودی دارند.

سیگار می‌گوید هرچند امریکا سرمایه‌گذاری زیادی بر نیروهای خاص و هوایی افغانستان کرده‌است تا عملیات‌ها را به‌گونۀ مستقلانه به پیش ببرند، اما این نیروها هنوز هم توانایی بازسازی و ترمیم طیاره‌های‌شان را ندارند، کاری‌که برای پیش‌برد و پایداری عملیات‌ها بسیار مهم پنداشته می‌شود.

در ادامۀ این گزارش آمده‌است که نیروهای ویژه امنیتی افغانستان در عملیات‌های استفاده می‌شوند که سربازان عادی هم آن را پیش برده می‌توانند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور آن‌چه را که در این گزارش در بارۀ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آمده‌است، نادرست می‌داند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

او افزود: "حکومت افغانستان با این تحلیل سیگار موافق نیست به‌خاطری‌که ما از سال ۲۰۱۴ به این‌سو مسئولیت امنیت کشور را گرفتیم. زمانی‌که یک صد هزار نیروی بین‌المللی از افغانستان بیرون شدند و تمام مسئولیت‌های امنیتی به‌نیروهای امنیتی سپرده شد، امروز ما در خط اول مبارزه با تروریزم هستیم."

در عین حال شماری از کارشناسان نظامی می‌گویند برای پیش‌برد بهتر امور امنیتی و دفاعی نیاز است نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر آموزش ببیند و این آموزش‌ها منظم و دوامدار باشند.

عبدالوهاب وردک معاون پیشین لوی درستیز افغانستان در این مورد می‌گوید: "مشکل این‌ است که در زمان کم پیلوتان و سربازان آموزش دیده‌اند. به زمان و تجربه نیاز است و این همه مشکلات با گذشت زمان حل می‌گردد، اما با در نظرداشت شرایط دست‌رسی به تجهیزات سالم بسیار مهم است."

در کنار مسایل امنیتی جان سپکو در مورد صلح و فساد نیز به کانگرس امریکا معلومات داده‌است.

سرمفتش ويژۀ ايالات متحدۀ امريکا براى بازسازى افغانستان
سرمفتش ويژۀ ايالات متحدۀ امريکا براى بازسازى افغانستان

در این گزارش گفته شده‌است اگر شمار زیاد نیروهای امریکایی بی‌درنگ از افغانستان بیرون شوند، مسایل بازسازی و هدف‌های مالیه‌دهندگان امریکا با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

در ۲۳مین گزارش سیگار آمده‌است اگر از فساد جلوگیری نشود مؤثریت برنامه‌ها، مشروعیت حکومت افغانستان و اندازۀ کمک‌های جامعۀ جهانی با مشکل مواجه خواهند شد.

از سال ۲۰۱۲ بدین‌سو این ۲۳مین گزارش سیگار است که به کانگرس امریکا ارائه می‌کند.

XS
SM
MD
LG