لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۲

خلیل‌زاد برای توضیح مذاکرات صلح وارد کابل شد


زلمی خلیل‌زاد، پس از گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی، صبح امروز وارد کابل شد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی، صبح امروز وارد کابل شد.

زلمی خلیل‌زاد به هدف گفت‌وگو با دولتمردان افغان درباره روند صلح افغانستان به کابل آمده است.

یک منبع حکومتی که به علت حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت که آقای خلیل‌زاد با محمداشرف غنی و دیگر مقام‌های افغان دیدار می‌کند.

به گفته این منبع، نماینده امریکا برای صلح افغانستان در باره نتایج دیدارش با مقام‌های پاکستانی و پیشرفت‌ها در روند صلح با طالبان به رهبران حکومت وحدت ملی و سیاسیون افغان توضیح خواهد داد.

در همین حال حکمت اعظمی، معاون مرکز مطالعات صلح و خشونت می‌گوید که آقای خلیل‌زاد تمام جزئیات گفت‌وگوهایش با طالبان را با مقام‌های افغان در میان خواهد گذاشت.

آقای اعظمی افزود: "بحث‌هایی را که او در دوحه با طالبان انجام داده، به ویژه شرایط کاهش خشونت از سوی طالبان و مکلفیت‌های سه جانب یعنی امریکا، طالبان و دولت افغانستان، با مقام‌های افغان شریک می‌سازد. همچنین گفت‌وگوهایی که آقای خلیل‌زاد با طالبان کرده است در مورد آن معلومات کامل به حکومت داده خواهد شد."

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از آمدن به کابل با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد دیدار کرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از آمدن به کابل با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد دیدار کرد
زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از آمدن به کابل با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد دیدار کرد

در خبرنامۀ وزارت امور خارجه پاکستان آمده که آقای خلیل‌زاد معلومات تازه در بارۀ روند گفت‌وگوهای صلح را با وزیر خارجۀ پاکستان شریک ساخته است.

خبرنامه به نقل از شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته شده که با امضای توافقنامه میان امریکا و طالبان راه برای مذاکرات میان افغان‌ها هموار خواهد شد.

در همین حال، شهزاده مسعود، فعال سیاسی می‌گوید که سفر کنونی آقای خلیل‌زاد به کابل بسیار مهم است و زمینه را برای امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان فراهم خواهد کرد.

آقای مسعود افزود: "آمدن خلیل‌زاد به کابل این بار نسبت به گذشته بسیار مهم است. امیدواریم که با طالبان به نتیجه رسیده باشد و توافقنامه صلح هرچه زودتر امضا شود. با این کار زمینه برای مذاکرات میان افغانها فراهم می‌شود و آنان می‌توانند آینده‌شان را خود تعیین کنند."

دفتر سیاسی طالبان در قطر و مقام‌های امریکایی در مورد یپشرفت‌های تازه میان دو طرف به تازگی ابراز نظر نکرده‌اند.

اما سهیل شاهین، سخنگوی این گروه در قطر در صحبت با رادیو آشنا جانب امریکا را متهم به ایجاد مانع در برابر مذاکرات صلح کرده و گفته که خواست‌های تازه را مطرح کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در قطر
سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در قطر

سفر زلمی خلیل‌زاد به کابل در حالی صورت می‌گیرد که هنوز نیز اختلاف‌ها در مورد ترکیب هیئت مذاکراه‌کننده حکومت با طالبان وجود دارد.

همچنین دفتر ریاست جمهوری بر برقراری آتش‌بس از سوی طالبان تاکید دارد، اما برخی از سیاسیون در کابل کاهش خشونت‌ها را نیز برای آغاز مذاکرات میان افغان‌ها مهم می‌دانند.

XS
SM
MD
LG