لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۹

پومپیو امروز با مقام‌های ازبکستان دیدار می‌کند


آقای پومپیو ناوقت روز شنبه به‌شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان رسید

وزیر خارجه امریکا در سفر دوره‌یی‌‌اش به پنج کشور آسیای میانه، امروز وارد ازبکستان می‌شود و با مقام‌های این کشور دیدار می‌کند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا در دیدارش با مقام‌های ارشد قزاقستان، حمایت کشورش را در حالی ابراز کرد که واشنگتن در حال رقابت با مسکو و پیکینگ برای داشتن نفوذ در آسیای میانه است.

پومپیو گفت: "ایالات متحده می‌خواهد هر کشور آسیای میانه مستقل و دارای حاکمیت ملی باشد، نه وابسته به کدام کشور دیگر منطقه..."

آقای پومپیو ناوقت روز شنبه به‌شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان رسید و دیروز با رئیس جمهور قاسم جومارت توقایف و نور سلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین قزاقستان دیدار کرد.

مایک پومپیو در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان در دیدارش با قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان
مایک پومپیو در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان در دیدارش با قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان

آقای پومپیو گفت: "واشنگتن قزاقستانِ غنی از نفت را به حیث هم وزن روسیه در آسیای میانه می‌بیند و شرکت‌های نفت امریکایی میلیاردها دالر را در بخش تجارت نفت در محلات نفت‌خیز بحیره کسپین سرمایه‌گذاری کرده اند."

وزیر خارجه امریکا دیروز در دیدارش از قزاقستان از آنچه وی پیشرفت واقعی در این‌کشور خواند ستایش نموده و افزود: "در زمان حاکمیت رئیس جمهور توقایف تغییرات واقعی در قزاقستان وارد شده است."

او افزود: "ما همیشه و در همه جای جهان به این امر متعهد هستیم و در مورد آن صحبت می‌کنیم. ما در قزاقستان شاهد پیشرفت واقعی بوده ایم. ما دیده ایم که حکومت جدید قزاقستان تغییرات واقعی را وارد می‌کند. شما می‌بینید که وقتی تجارت امریکا بیشتر می‌شود نتیجه بهبود شرایط در این‌جاست، اصلاحات واقعی وارد می‌شوند".

بعد از کناره روی رئیس جمهور پیشین نورسلطان نظربایف در ماه مارچ سال گذشته، قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان شد.

پومپیو در صحبتی با بخش قزاقستان رادیو آزادی در شهر نورسلطان از این کشور خواست در اعمال فشارها بر چین به سبب برخورد پیکینگ با اقلیت مسلمان در ایالت شینجن، در کنار واشنگتن ایستاده شود و افزود: "ایالات متحده خواهان رفاه کشورهای آسیای میانه است."

پومپیو در مصاحبه با بخش قزاقستان رادیو آزادی در شهر نورسلطان
پومپیو در مصاحبه با بخش قزاقستان رادیو آزادی در شهر نورسلطان

تحسین وزیر خارجه امریکا از پیشرفت‌ها در قزاقستان در حالی ایراد شده که گروه‌های حقوق بشر می‌گویند مقام‌های چینی، اویغورها، قزاق‌ها و دیگر اقلیت‌های مسلمان را در منطقه شمال‌-غربی شینجن مورد فشار و بازداشت‌های خودسرانه و مشقت در مراکز کارهای اجباری قرار می‌دهند.
چین از شرکای عمده تجارتی کشورهای آسیای میانه است و رسانه‌های تحت کنترول حکومت قزاقستان اغلباً از نشر گزارش‌ها در مورد مراکز کارهای اجباری مسلمانان در شینجن خودداری می‌کنند.

وزیر خارجه امریکا بعد از دیدار با مقام‌های قزاق راهی ازبکستان شده و قرار است امروز در تاشکند با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان دیدار کند و هم در جلسه وزرای خارجه ۵ کشور آسیای میانه شرکت نماید، جلسه ای که گفته شده است در آن روی اوضاع افغانستان نیز صحبت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG