لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۷

هشت صبح: امیدی به پایان جنگ نیست


شماری از روزنامه‌های کابل
  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش تحت عنوان "امیدی به پایان جنگ نیست"، نوشته که هنوز هم افکار سیاسی طالبان تغییر نکرده‌است و این یک مانع بزرگ سر راه مذاکرات صلح خواهد بود.

نویسنده افزوده که طالبان در مذاکرات صلح تا کنون شرایط مطرح شده از سوی امریکا را نپذیرفته‌اند.

به باور سرمقاله‌نویس، از طالبان خواسته شده بود که در بدل جدول زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، روابط ‌خود را با القاعده قطع کنند، آتش‌بس سراسری را بپذیرند و به گفت‌وگو با حکومت و دیگر نیروهای سیاسی افغانستان روی چگونگی هماهنگ شدن این گروه با نظام جمهوری انتخابی تن دهند، اما طالبان تمام این موارد را نپذیرفته‌اند.

به باور روزنامه هشت صبح، اگر در افکار سیاسی طالبان تغییری نیاید، توافق امریکا و طالبان به جنگ افغانستان پایان نخواهد داد.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش ارگ را متهم به "تحریف" مذاکرات صلح کرده‌است.

روزنامه افزوده که دفتر ریاست جمهوری افغانستان نشست مشترک زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را تحریف کرده‌است.

نویسنده متعقد است که آقای خلیل‌زاد با رئیس جمهور، رئیس اجرائیه و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین دیدار داشته، اما از سوی این سه طرف خبرنامه‌های متفاوتی منتشر شد.

به باور روزنامه دنیا، در خبرنامه ارگ به نقل از آقای خلیل‌زاد آمده که گفت‌وگوهای صلح با طالبان به نتیجه مشخصی نرسیده، اما در خبرنامه‌های دفتر آقایان عبدالله و کرزی آمده که آقای خلیل‌زاد از پیشرفت در مذاکرات صلح ابراز خرسندی کرده‌است.

نویسنده مطلب ارگ را متهم کرده که نمی‌خواهد مذاکرات صلح پیشرفت کند، چون به باور روزنامه، می‌خواهد رئیس جمهور غنی برای پنج سال آینده در قدرت بماند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش در مورد موضوع ایجاد طرح صلح و اجماع برای صلح نوشته است.

سرمقاله‌نویس نوشته که حکومت افغانستان برای صلح طرح و برنامه دارد و در هماهنگی با مردم اجماع ملی را به میان آورده‌است.

به باور نویسنده، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و برخی سیاسیون دیگر حالا برای صلح طرحی پیشنهاد کرده‌اند و این در حالی است که آقای کرزی در زمان حکومتش هیچ اقدامی جامع با طالبان برای صلح انجام نداده بود.

نویسنده همچنین نوشته است اگر این سیاسیون بخواهند صادقانه در کشور صلح تأمین شود، سیاسیون و حکومت افغانستان یک‌جا باید روی آتش‌بس و کاهش خشونت تأکید کنند تا مذاکرات صلح به یک نتیجه مشخص برسد.

XS
SM
MD
LG