لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۰

ویسا: وضعیت کنونی افغانستان به دوره آخر 'رژیم کمونیستی' شباهت دارد


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل
  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که بحث صلح زمانی در افغانستان داغ شد که محمداشرف غنی، رئیس جمهور این کشور در داووس سوئیس از سیاستمداران انتقاد کرد و گفت که آن‌ها طرحی برای صلح ندارند.

اما به نوشته روزنامه، برعکس سیاستمداران می‌گویند که حکومت به این دلیل برای آوردن صلح اراده ندارد که آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی را به‌عنوان پیش‌شرط مطرح کرده و در هیئت مذاکره‌کننده صلح هم کسانی را در ترکیب هیئت در نظر گرفته که با طالبان مشکل دارند.

روزنامه ویسا معتقد است که وضعیت کنونی بیشتر به دوره آخر رژیم کمونیستی شباهت دارد، اما در آن زمان نیز مشکلاتی وجود داشت که در حال حاضر وجود دارد.

به باور نویسنده، در آن زمان رژیم کابل و مجاهدین، هر دو، طرح‌های جداگانه‌ای برای صلح داشتند که جامعۀ جهانی و بیشتر افغان‌ها بر هر دو طرح توافق داشتند که یکی از این طرح‌ها سبب فراخوانی لویه جرگه شد.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش نوشته که افغانستان باید طرح و صدای واحد داشته باشد.

روزنامه افزوده که حکومت و سیاسیون در مورد صلح با طالبان طرح‌های جداگانه دارند

هشت صبح پیشنهاد کرده که رهبران حکومت برای موضوع مذاکره با طالبان و حل سیاسی جنگ باید روی یک طرح واحد به توافق برسند.

این روزنامه تاکید می‌کند که سیاسیون حکومت و بیرون از حکومت اختلاف نظر را دور کرده و به‌صورت مشترک با یک طرح واحد به‌میز مذاکرده با طالبان بروند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در عنوان سرمقاله‌اش نوشته است که میان کابل و واشنگتن در رابطه به روند صلح مشکل وجود دارد.

این روزنامه افزوده که متن توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان چند هفته پیش نهایی شده، اما به باور روزنامه به دلیل اختلافات میان کابل و واشنگتن این طرح هنوز امضا نشده است.

سرمقاله‌نویس دنیا به نقل از طالبان آورده است که توافقنامه به این علت امضا نشده که سیاست امریکا دربارۀ صلح متزلزل و عامل آن هم اختلافات میان کابل و واشنگتن است.

روزنامه دنیا به نقل از مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا نوشته که ما در گذشته نیز به توافق با طالبان نزدیک شده بودیم، اما طالبان اراده و ظرفیتی برای کاهش خشونت نداشتند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد نوشته که ممکن است امریکا برنامه مذاکرات قطر را بازنگری کند.

به نوشته هیواد، به نظر می‌رسد که مذاکرات امریکا و طالبان کمرنگ و شاید هم متوقف شود و امریکا اکنون روی جایگزین گفتگو با نماینده‌گان طالبان فکر می‌کند.

روزنامه افزوده است که ممکن امریکا فشار بر گروه طالبان و حامیان آن را بیشتر کند و اکنون امریکا هم مانند سیاسیون افغان از پاکستان نگرانی دارد.

هیواد در ادامه نوشته که امریکا امروز در رابطه با پاکستان هم نظر افغان‌ها است که می‌گویند این کشور برای ماشین جنگی طالبان امکانات فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG