لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۱

نیروهای امنیتی ایران در روزهای اخیر به خانه‌های چندین خبرنگار یورش برده اند


آرشیف

کمیته محافظت از خبرنگاران می‌گوید نیروهای امنیتی ایران دریک تلاش ترساندن منتقدین پیش از انتخابات پارلمانی، به خانه‌های چندین خبرنگار در روز‌های اخیر یورش برده اند.

اعلامیه روز چهارشنبه این کمیته به استناد گزارش‌های خبری و یک شخص آگاه از این رویدادها گفت که اعضای نیروهای سپاه پاسداران به منزل‌های "مزیار خسروی"، "یاسمن خالقیان"، "مولود حاجی‌زاده" و "یغما فخشمی" در تهران یورش برده اند.

منابع گفته اند که دراین یورش‌ها اسناد و وسایل آن‌ها ضبط شده است.

کمیته محافظت از خبرنگاران اما می‌گوید کسی بازداشت نشده و مقام‌های امنیتی کدام دلیلی برای این یورش‌ها ارائه نکرده اند.

این یورش‌ها چند هفته پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در ایران که قرار است به‌تاریخ بیست‌ویکم فبروری برگزار شود، صورت گرفته است.

یورش به‌خانه‌های خبرنگاران قبل از انتخابات به این معنی است که مقام‌ها می‌خواهند بحث و گفتگو را خفه سازند
یورش به‌خانه‌های خبرنگاران قبل از انتخابات به این معنی است که مقام‌ها می‌خواهند بحث و گفتگو را خفه سازند

شریف منصور همآهنگ‌کننده برنامه‌های کمیته محافظت از خبرنگاران در شمال افریقا و شرق میانه گفته است: "یورش به‌خانه‌های خبرنگاران قبل از انتخابات به این معنی است که مقام‌ها می‌خواهند بحث و گفتگو را خفه سازند و منتقدین را بترسانند."

او می‌افزاید: "اگر مقام‌های ایران می‌خواهند نشان دهند که انتخابات این کشور آزاد و منصفانه است، باید به خبرنگاران اجازه دهند که بدون ترس کار کنند."

آقای منصور از مقام‌های ایران خواست که یورش به‌خانه‌های خبرنگاران را متوقف سازد و همۀ وسایلی چون (لپ تاپ، تلفون‌های موبایل، کتابچه‌های یادداشت و غیره) را که در یورش‌های اخیر ضبط کرده اند، دوباره برگردانند.

شخصی که نخواسته از او نام برده شود و با کمیته محافظت از خبرنگاران صحبت کرده گفته است که ماموران سپاه پاسداران به همۀ این چهار خبرنگار گفته اند که برای تحقیقات بیشتر در روزهای آینده با آن‌ها تماس گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG