لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۸

اندرابی: توانسته‌ایم جلو اسراف ۴ میلیارد افغانی را بگیریم


مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان

وزیر داخله افغانستان می‌گوید با اصلاحاتی که آورده است توانسته که در یک سال جلو اسراف ۴ میلیارد افغانی را بگیرد.

در این حال شماری از کارشناسان امنیتی می‌گویند که اصلاحات ساختاری زمان‌گیر است و باید برخی اقدامات به‌گونه عاجل صورت گیرد.

وزارت داخله می‌گوید که با رهبری نسل جدید و تغییرات ساختاری دربخش‌های گوناگون این وزارت، جلو اسراف ۴ میلیارد افغانی را گرفته است و ۲۱ میلیون فیر مهمات نیز صرفه جویی شده است.

مسعود اندرابی سرپرست این وزارت روز پنجشنبه (۱۷ دلو) در نشستی که از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان برگزار شده بود گفت که کارهای اصلاحی را پس از آسیب‌شناسی‌های جدی روی دست گرفته است.

آقای اندرابی می‌گوید که حالا این وزارت حسابده است و در مقایسه با سال‌های گذشته در مصارف لوژستیکی و مقدار استفاده از مهمات آن نیز کاهش به میان آمده است.

نشست مطبوعاتی مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان
نشست مطبوعاتی مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان

او می‌افزاید: "وزارت داخله نیازمند یک نسل جدیدی از رهبری به‌خاطر رسیدگی به چالش‌هایش بود. ما توانستیم تا حدود ۴ میلیارد افغانی را در بخش‌های اعاشه کمتر مصرف کنیم. ما امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر جنگ کردیم اما تا ۲۱ میلیون فیر مهمات ما کمتر مصرف شد."

آقای اندرابی همچنین می‌گوید که آموزش پولیس بهتر شده، ارتقا بر اساس توانایی صورت می‌گیرد، در برابر جرایم شیوه پیش‌گیرانه به کار می‌رود، کاربرد تکنالوژی افزایش یافته، مبارزه با فساد تشدید شده و پولیس تا حد زیاد غیرسیاسی شده است.

به گفته سرپرست وزارت داخله، کار روی برنامه چهارساله پولیس که اقدامات اصلاحی، آموزشی، افزایش توانایی‌ها، چگونگی تنفیذ قوانین و بخش‌های دیگر را در بر می‌گیرد ادامه دارد.

دراین حال شماری از کارشناسان امنیتی می‌گویند که اجرای برنامه‌های اصلاحی زمان‌بر است و برای رسیدگی به چالش‌های کنونی باید برخی اقدامات عاجل صورت گیرد.

جنرال ظاهر عظیمی یکی از این کارشناسان دراین باره به رادیو آزادی گفت: "تغییرات ساختیاری همواره به زمان بیشتر نیاز دارد. به‌نظر من باید در دو بخش کار شود، یکی درعرصه رسیدگی عاجل به مشکلات و دیگر بخش اصلاحات ساختاری که بتواند تغییرات اساسی را برای تامین امنیت درازمدت به وجود بیاورد."

جنرال ظاهر عظیمی کارشناس مسایل امنیتی
جنرال ظاهر عظیمی کارشناس مسایل امنیتی

سرپرست وزارت داخله درحالی از اصلاحات در این وزارت سخن می‌گوید که هنوز نیز انتقادها در مورد نحوه اصلاحات در این وزارت و عملکرد پولیس در کابل و ولایت‌ها وجود دارد.

مردم می‌گویند که پولیس در فساد دست دارد، قوانین را به‌گونه درست اجرا نمی‌کند و برخورد آن‌ها نیز در بسا موارد با مردم عام، مظنونین و متهمان درست و مسلکی نیست.

XS
SM
MD
LG