لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۱

ادعای طالبان پاکستانی در مورد کشته شدن ۲ عضو این گروه در افغانستان


گروه طالبان پاکستانی

گروه تحریک طالبان پاکستان با نشر اعلامیۀ گفته که شیخ خالد حقانی و قاری سیف الله پشاوری دو تن از اعضای این گروه از سوی نیرو های طرفدار ایالات متحده امریکا کشته شده اند.

با آنکه در اعلامیه شام پنجشنبه که از سوی محمد خراسانی سخنگوی گروه طالبان پاکستان نشر شد، محل این رویداد ذکر نشده، اما شبکه خبری بی بی سی به نقل از یک منبع استخبارات پاکستانی گزارش داده که این دو نفر در کابل پایتخت افغانستان با ضرب گلوله کشته شده اند.

مقام‌های افغان تا حال در مورد اظهار نظر نکرده اند، اما یک منبع امنیتی که بخاطر حساس بودن موضوع نمی خواهد نامش ذکر شود، به رادیو آزادی گفت، چند روز پیش دو شهروند افغانستان در نزدیک هوتل انترکانتیننتال کابل کشته شده اند.

هوتل انترکانتیننتال در کابل
هوتل انترکانتیننتال در کابل

منبع در باره هویت کشته ‌شدگان جزئیات بیشتر نداده است، اما می‌گوید که این دو تن باشندگان ولایت‌ های شرقی افغانستان اند.

منابع مستقل تا هنوز صحت این خبر را تائید نکرده اند.

شیخ خالد حقانی که بر اساس اعلامیه طالبان از جمع کشته شده گان است، نقش کلیدی در شورای رهبری طالبان پاکستان داشته و قبلاً به عنوان معاون رهبر گروه طالبان پاکستانی کار کرده است.

با آنکه ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان افغان با فرستادن پیام به رادیو آزادی گفت که قضیه کشته شدن دو عضو گروه تحریک طالبان پاکستان به آنها ربطی ندارد، اما یک منبع طالبان بدون ذکر نامش به رادیو آزادی گفت، "شیخ خالد حقانی به امر رهبری گروه اش به کابل رفته بود."

با آنکه او هدف سفر این دو عضو تحریک طالبان پاکستان را به کابل روشن نساخت، اما افزود که شیخ خالد حقانی تلاش داشت تا اختلافات موجود در این گروه را دور کند.

بر اساس گزارش های رسانه های پاکستانی، شیخ خالد حقانی در ۲۰۰۴ میلادی پس از عملیات نظامی اردوی پاکستان بر لعل مسجد در شهر اسلام آباد، علیه حکومت پاکستان سلاح برداشت.

او در آنزمان در یک مدرسه منطقه سوابی پاکستان درس میخواند و از آنجا به منطقه قبایلی وزیرستان رفت و به فردی مورد اعتماد بیت الله محسود رهبر پیشین گروه تحریک طالبان پاکستان که در آن زمان رهبری یک گروه مسلح مخالف دولت را به عهده داشت، مبدل شد.

بر اساس گزارش ها، بیت الله محسود در دسمبر ۲۰۰۷ میلادی گروه تحریک طالبان پاکستان را تأسیس کرد و شیخ خالد را در شورای رهبری این تحریک گماشت.

منبع طالبان می گوید، شیخ خالد حقانی در جمع کسانی نزدیک به بیت الله محسود بوده که فتوا های این گروه را ترتیب میداد.

رسانه های بین المللی گزارش دادند که بیت الله محسود در ماه اگست ۲۰۰۹ میلادی در یک حمله طیاره بی پیلوت امریکایی کشته شد که گفته میشود پس از این رویداد اهمیت شیخ خالد حقانی در میان این گروه افزایش یافت.

شیخ خالد حقانی در جمع افراد نزدیک و با اعتماد حکیم الله محسود هم بود که پس از بیت الله محسود رهبری گروه تی تی پی را به عهده گرفت.

اما حکیم الله محسود هم در اول نوامبر ۲۰۱۳ میلادی در یک حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در وزیرستان شمالی کشته شد و رهبری این گروه به عهده ملا فضل الله سواتی افتاد و شیخ خالد حقانی به عنوان معاون این گروه تعیین شد.

حکیم الله محسود
حکیم الله محسود

گروه تحریک طالبان پاکستان در ۲۰۱۴ میلادی دچار اختلافات درونی شد که در آن شاخه های مختلف این گروه به وجود آمد.

روزنامه نیویارک تایمز در ۱۵ جون ۲۰۱۸ میلادی گزارش داد و از کشته شدن ملا فضل الله در ۱۴ جون در ولایت کنر افغانستان، خبر داد.

در حال حاضر گروه تحریک طالبان پاکستان دو شاخه عمده دارد که از سوی شهریار محسود و مفتی نور ولی رهبری می شوند.

منبع طالبان به رادیو آزادی گفت که شیخ خالد حقانی تلاش داشت تا اختلافات به میان آمده میان تحریک طالبان پاکستان را از بین ببرد و این گروه را یکبار دیگر منسجم سازد.

گزارش ها میرسانند که شیخ خالد حقانی در حملات مهم در پاکستان هم سهم داشت که در آن میتوان حمله مسلحانه بالای مکتب نظامی در شهر پشاور را نام برد.

مکتب نظامی در پشاور پس از حمله
مکتب نظامی در پشاور پس از حمله

حکومت پاکستان شیخ خالد حقانی را رسماً مسئول این حمله خوانده است در این حمله بیش از ۱۵۰ تن کشته شدند که بیشتر آن کودکان بودند.

فرد دیگری که گفته میشود همراه با شیخ خالد حقانی کشته شده، به نام قاری سیف الله پشاوری شناسایی شده که یک قوماندان نظامی گروه طالبان پاکستان خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG