لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۶

ریل کلیر ورلد: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید مسئولانه باشد


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • ریل کلیر ورلد

تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج شماری از نیروهای امریکایی از افغانستان، یکی از مسائلی است که نشریۀ ریل کلیر ورلد در یک مطلب در موردش نوشته است.

در بخشی از این مطلب آمده است، اگر دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد پایان بخشیدن جنگ در افغانستان جدی است، او باید بجای شدت بخشیدن خشونت، سربازان را به خانه برگرداند.

اما در ادامه آمده است، خروج احتمالی ایالات متحده از افغانستان به این معنی نیست که به گونۀ جادویی صلح در افغانستان برقرار خواهد شد.

به نوشتۀ نشریه، هرتلاش در این راستا باید به هدف خروج مسئولانه و آرام صورت گیرد.

در ادامه آمده است، حتی در بهترین سناریو، پس از خروج امریکا از افغانستان، این کشور فقیر و در وضعیت آشفته خواهد ماند و طالبان و هراس افگنی ناپدید نخواهند شد.

جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسائل نظامی و امنیتی باور دارد که ثبات نسبی کنونی در افغانستان نتیجۀ حضور نیروهای بین‌المللی در این کشور است.

آقای کوهستانی در گفت‌وگو با رادیو آزادی گفته است، با خروج احتمالی این نیروها از افغانستان، کمک‌های جهانی با این کشور نیز کاهش خواهد یافت.

به گفتۀ آقای کوهستانی، در این صورت مردم عادی مستقیماً متأثر خواهند شد.

در حال حاضر حدود ۱۷ هزار سرباز بین‌المللی که حدود ۱۳ هزار تن آن‌ها را نیروهای امریکایی تشکیل می‌دهند، در افغانستان حضور دارند.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی گفت که برای پایان بخشیدن جنگ ۱۸ ساله در افغانستان و برگرداندن نیروهای امریکایی به کشور شان، روی موافقتنامۀ صلح کار می‌کند.

وزارت خارجۀ جرمنی مطلبی را در مورد پروژۀ اسکیتستان پخش کرده است.

در مطلب آمده است که این پروژه از سال‌ها به این طرف توسط جرمنی تمویل شده است.

در مطلب گفته شده که در آموزشگاه‌ها و کلب‌های ورزشی اسکیتستان، دختران و پسران بیجا شده از مناطق جنگ زده آموزش می‌بینند.

در ادامه آمده است که پسران و دختران در جاهای مانند کابل، مزارشریف و بامیان در بخش اسکیت بوردینگ آموزش می‌بینند.

یک فیلم مستند کوتاه در بارۀ این پسران و دختران نیز ساخته شده زیر نام "فراگیری اسکیت بوردینگ در ساحۀ جنگی، اگر دختر باشید."

این فیلم برای جوایز اسکار ارسال شده است.

مراسم معرفی برنده‌های جوایز اسکار یکشنبه آینده برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG